Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejtěžší je čumáček, říká výrobce miniaturních figurek z Krušných hor

  19:05aktualizováno  19:05
V domácnostech po celém světě se objevují tradiční krušnohorské vánoční ozdoby a drobné figurky vyrobené řemeslníky z Teplic. V Česku se paradoxně nekupují. Výroba je totiž pracná a materiál drahý, takže ceny jsou vysoké. Přesto už za pár dní začne kvůli poptávce výroba kolekcí pro Vánoce 2014.

Luděk Forman zaměstnává špičkové řemeslníky, kteří vyrábějí tradiční krušnohorské hračky. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"První týden v lednu je inventura a klid, v polovině ledna se začíná nanovo. Navíc do dubna přibudou i velikonoční postavičky," říká Luděk Forman, jehož teplická firma dřevěné ozdoby a malé hračky vyrábí od roku 1990.

Krušnohorské hračky a ozdoby

Výroba začala na obou stranách hranice v Krušných horách v 16. století, kdy si jí za dlouhých zimních večerů přivydělávali například skláři.

Centrem hračkářské výroby je dodnes saský Seiffen, kde se hračky vyrábí v každé chalupě a původní výrobu lze vidět i v muzeu.

Na české straně z tradice nezbylo téměř nic. S odchodem starousedlíků a po odsunu Němců tradiční výroba hraček z Čech zmizela. Dnes kromě firmy Luďka Formana funguje jediná malá továrnička v Nové Vsi v Krušných Horách.

Část výroby z Německa se však do Česka přesunula v důsledku ekonomické krize.

Pro Formana řemeslníci vyřezávají, kompletují, malují a lakují postavičky, které Češi mohou nejčastěji vidět na trzích v Sasku. Velbloudi, oslíci, ovečky, mašinky, saně plné sotva centimetrových miniaturních dárků, čtyřcentimetrové figurky andílků nebo babiček prodávajících na trhu, to vše tam k vánoční atmosféře neodmyslitelně patří.

Pro slavné krušnohorské hračky-scenérie, které jsou známé po celém světě, se v Teplicích vyrábí téměř 600 druhů postaviček. Každý týden odtud odjíždí 12 až 15 tisíc droboučkých figurek a součástí, které se za hranicemi kompletují.

Řemeslníci tu například malují ozdobné mašle na vánoční balíčky velké dva tři milimetry nebo sestavují z řady krabic tisíce tělíček, jejichž části jsou velké také jen pár milimetrů.

"Někdo ty věcičky dělat musí a my jsme šikovní," usmívá se Forman.

Dělat takovou práci nemůže zdaleka každý. Kdo je šikovný, může si při práci doma vydělat několik tisíc, kdo ale k hračkám a přesné práci nemá vztah a nevěnuje se jí osm hodin denně, může si odnést třeba jen pár stokorun.

Špatně rozmíchaná barva, a andělíček je zničený

"Pro tuto práci lidé musí mít kromě šikovnosti nadšení i cit. A musí to mít prostě rádi. Opravdu to nezvládne každý, tak jeden z padesáti," popisuje Forman.

Třeba ženy na malování našel v porcelánkách. Dnes pro něj figurky zdobí a vyrábí lidé z Teplic, Mostu, Ústí nad Labem, Přítkova, Kostomlat, Bíliny, Červeného Újezdu a Měrunic.

Luděk Forman zaměstnává špičkové řemeslníky, kteří vyrábějí tradiční...
Luděk Forman zaměstnává špičkové řemeslníky, kteří vyrábějí tradiční...

"Vše musí být na milimetr přesné, dokonale namalované. Nemůžeme si dovolit odevzdávat zmetky. Vše je pod přísnou kontrolou, ta každý detail objeví," uvádí Forman a ukazuje čtyři centimetry vysokou figurku andělíčka s trumpetkou. Na pohled dokonalá figurka je podle přísných kritérií zmetek.

"Ta zlatá barva na trumpetce není krásně hladká, to by neprošlo. Když ji paní malovala, zlatěnku si málo rozmíchala, byla moc hustá. A malovat zlatěnkou není legrace, jedna malá lahvička stojí 38 eur," líčí Forman.

Například sestavit centimetrovou ovečku, se kterou firma před 25 lety začínala, znamená slepit tělíčko, nožky, hlavu, ocásek a dvě ouška. Titěrné uši se přitom nedají pořádně chytit, a když už se to povede, s lepidlem zůstanou na prstu.

Dřevo se vozí ze severských zemí, kde roste pomaleji

"A ta ouška slabá jako papír si nejprve z dřeva musíte odkrojit. Když se na ně podíváte shora, musí být na hlavě v jedné linii. Když je vše přesně, malují se očka a čumáček. A tak, aby se ovečka usmívala," ukazuje Forman.

Vyříznout z předem namočeného lipového dřeva pusu zvířátek je podle něj nejsložitější. "Tou se musí začít. Kdo to nemá v ruce, tak po zaříznutí může spodní čelist čumáčku ulomit a rovnou celé zahodit," popisuje Formann.

Luděk Forman

Narodil se v roce 1951, vystudoval Vysokou školu zemědělskou, Fakultu strojní.

Dříve pracoval jako ředitel STS Hrobice, ředitel výroby Prefy Trmice nebo ředitel pojišťovny Generali pro Severočeský kraj.

Od roku 1998 je zastupitelem v Teplicích.

Přitom nejde o pár haléřů. Speciální barvy, zlatěnky, průhledná lepidla z Holandska i dřevo jsou velmi drahé.

"Používá se jen tvrdé dřevo z Norska a Švédska, které je nejkvalitnější, protože stromy tam pomalu rostou, mají hodně malé přírůstky, a tím pádem letorosty. Proto jsou figurky dokonale hladké," vysvětluje Forman.

I proto také třeba 20 centimetrů vysoký louskáček stojí od 750 korun a velký svícen do okna i sto tisíc. Kupují si je hlavně lidé v Německu a USA, vyvážejí se ale i do Jižní Koreje nebo Japonska.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Najdete na iDNES.cz