Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Drážďany vymýšlejí, jak zarazit Pegidě demonstrace

  14:49aktualizováno  14:49
Radnice v Drážďanech vymýšlí, jak nacionalistickému a islamofobnímu hnutí Pegida vzít možnost demonstrovat v ulicích. Vedení města argumentuje nenávistnými projevy hnutí, místní obchodníci se zase obávají o svůj byznys.

Poslední demonstrace hnutí Pegida zpravidla provázely násilnosti. | foto: Reuters

„Vedení města nyní zkoumá, zda je možné kvůli pobuřování a nenávistným projevům demonstrace nepovolit nebo je rovnou zakázat. Jak to dopadne nelze nyní říci,“ uvádí mluvčí města Kai Schulz.

Byť je zákaz demonstrací stejně jako u nás složitý, v Německu povolování shromáždění funguje jinak. Nelze třeba, aby odpůrci Pegidy své protidemonstrace nahlásili na hnutím nejčastěji využívaném Divadelní náměstí na celý rok a tím akce Pegidy zrušili.

O povolení shromáždění se žádá na každý den zvlášť a v případě, že se na městě sejdou na jedno datum žádosti dvě, rozhoduje vedení radnice, komu akci povolí. A na to má Pegida nový trik, místo kontroverzního šéfa hnutí Lutze Bachmanna nyní o povolení oficiálně žádá jako „předseda“ Siegfried Däbritz.

Nadcházející pondělí se Pegida sejde v Neustadtu

Nicméně 21. prosince jako první svoji akci ohlásila iniciativa Herz statt Hetze - Srdce proti netoleranci, a před Semperovou operou se tak Pegida nesejde. Däbritz proto svou pondělní demonstraci přesouvá do čtvrti Neustadt před zdejší nádraží. Opět se čeká asi 6,5 tisíce lidí jako minulý týden.

Pegida si Neustadt jako náhradní místo nevybrala náhodou, z bezpečnostního hlediska jde totiž o kritické místo. V Neustadtu, v alternativní a umělecké čtvrti, žije nejvíce odpůrců extremistů a Pegida chce tak provokovat. Dá se očekávat, že bezpečnostní opatření budou muset být mnohem větší, než u Semperovy opery, čekají se protidemonstrace.

V Drážďanech při pondělních demonstracích neonacistů někdy hořela auta, docházelo k potyčkám, ale netekla krev. A drážďanská radnice by byla nerada, aby demonstrace a protidemonstrace dopadly jako minulou sobotu v Lipsku. Na demonstraci radikální protipřistěhovalecké pravice dorazily stovky příznivců krajní levice.

„Byl to pouliční teror.“

Asi tisícovka maskovaných levičáků na policisty házela dlažební kostky, postavila a zapálila barikády z popelnic, rozbíjela výlohy, útočila na hasiče. Policie proti nim nasadila vodní děla. Ve vazbě skončilo 23 anarchistů, 69 policistů bylo zraněno z toho 2 těžce, policie přišla o 4 vozy a dalších 46 bylo poškozeno.

„To byl otevřený pouliční teror. Násilníci svým kriminálním chováním zostudili pokojný protest proti neonacistům,“ uvádí lipský starosta Burkhard Jung.
Lidé v Drážďanech se tak obávají, aby se stejná válka neopakovala v Neustadtu. To by bylo asi poslední kapkou pro obchodníky, kteří si již dlouho stěžují, že kvůli pravidelným pondělním demonstracím Pegidy město ztrácí dobré jméno a ubývá turistů, zejména těch ze západní části země.

Obchodníci z centra dokonce zvažují, že za své zájmy vyjdou bojovat do ulic sami. Chápou, že sice existuje právo na shromažďování, oni zase mají právo podnikat a nikdo jim v tom nemůže bránit.

Podívejte se, jak to v Drážďanech vypadalo 19. října. Demonstrovali příznivci Pegidy, ale na druhé straně také její odpůrci:Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Najdete na iDNES.cz