Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Drážďany vymýšlejí, jak zarazit Pegidě demonstrace

  14:49aktualizováno  14:49
Radnice v Drážďanech vymýšlí, jak nacionalistickému a islamofobnímu hnutí Pegida vzít možnost demonstrovat v ulicích. Vedení města argumentuje nenávistnými projevy hnutí, místní obchodníci se zase obávají o svůj byznys.

Poslední demonstrace hnutí Pegida zpravidla provázely násilnosti. | foto: Reuters

„Vedení města nyní zkoumá, zda je možné kvůli pobuřování a nenávistným projevům demonstrace nepovolit nebo je rovnou zakázat. Jak to dopadne nelze nyní říci,“ uvádí mluvčí města Kai Schulz.

Byť je zákaz demonstrací stejně jako u nás složitý, v Německu povolování shromáždění funguje jinak. Nelze třeba, aby odpůrci Pegidy své protidemonstrace nahlásili na hnutím nejčastěji využívaném Divadelní náměstí na celý rok a tím akce Pegidy zrušili.

O povolení shromáždění se žádá na každý den zvlášť a v případě, že se na městě sejdou na jedno datum žádosti dvě, rozhoduje vedení radnice, komu akci povolí. A na to má Pegida nový trik, místo kontroverzního šéfa hnutí Lutze Bachmanna nyní o povolení oficiálně žádá jako „předseda“ Siegfried Däbritz.

Nadcházející pondělí se Pegida sejde v Neustadtu

Nicméně 21. prosince jako první svoji akci ohlásila iniciativa Herz statt Hetze - Srdce proti netoleranci, a před Semperovou operou se tak Pegida nesejde. Däbritz proto svou pondělní demonstraci přesouvá do čtvrti Neustadt před zdejší nádraží. Opět se čeká asi 6,5 tisíce lidí jako minulý týden.

Pegida si Neustadt jako náhradní místo nevybrala náhodou, z bezpečnostního hlediska jde totiž o kritické místo. V Neustadtu, v alternativní a umělecké čtvrti, žije nejvíce odpůrců extremistů a Pegida chce tak provokovat. Dá se očekávat, že bezpečnostní opatření budou muset být mnohem větší, než u Semperovy opery, čekají se protidemonstrace.

V Drážďanech při pondělních demonstracích neonacistů někdy hořela auta, docházelo k potyčkám, ale netekla krev. A drážďanská radnice by byla nerada, aby demonstrace a protidemonstrace dopadly jako minulou sobotu v Lipsku. Na demonstraci radikální protipřistěhovalecké pravice dorazily stovky příznivců krajní levice.

„Byl to pouliční teror.“

Asi tisícovka maskovaných levičáků na policisty házela dlažební kostky, postavila a zapálila barikády z popelnic, rozbíjela výlohy, útočila na hasiče. Policie proti nim nasadila vodní děla. Ve vazbě skončilo 23 anarchistů, 69 policistů bylo zraněno z toho 2 těžce, policie přišla o 4 vozy a dalších 46 bylo poškozeno.

„To byl otevřený pouliční teror. Násilníci svým kriminálním chováním zostudili pokojný protest proti neonacistům,“ uvádí lipský starosta Burkhard Jung.
Lidé v Drážďanech se tak obávají, aby se stejná válka neopakovala v Neustadtu. To by bylo asi poslední kapkou pro obchodníky, kteří si již dlouho stěžují, že kvůli pravidelným pondělním demonstracím Pegidy město ztrácí dobré jméno a ubývá turistů, zejména těch ze západní části země.

Obchodníci z centra dokonce zvažují, že za své zájmy vyjdou bojovat do ulic sami. Chápou, že sice existuje právo na shromažďování, oni zase mají právo podnikat a nikdo jim v tom nemůže bránit.

Podívejte se, jak to v Drážďanech vypadalo 19. října. Demonstrovali příznivci Pegidy, ale na druhé straně také její odpůrci:
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Fenin skončil, varnsdorfského kouče Frťalu zaskočil Brazilcův odchod

Jablonecký kouč Zdenko Frťala

Šest bodů nad sestupem z druhé ligy. Fotbalový Varnsdorf ještě není v komfortní zóně, trenér Zdeno Frťala si to...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Najdete na iDNES.cz