Při loňských střetech v ulicích Drážďan bylo zraněno 100 lidí.

Při loňských střetech v ulicích Drážďan bylo zraněno 100 lidí. | foto: AP

Drážďany čeká horký večer, neonacisté si připomenou bombardování města

  • 33
Drážďany se chystají na večerní střet neonacistů a jejich odpůrců. K 67. výročí bombardování města míří do Drážďan podle informací německé policie 2 000 pravicových extremistů. Těm chce v pochodu městem zabránit na 3 000 antifašistů a místních lidí. V Drážďanech je připraveno zasáhnout devět tisíc policistů.

Pochod neonacistů s pochodněmi začíná v 18 hodin nedaleko hlavního drážďanského nádraží, mašírovat mají směrem z města. Jen o kus dál, v centru, se ale chtějí sejít jejich odpůrci, kteří odmítají zneužívání smutného výročí. "Oblast demonstrací je velmi malá, připravujeme silniční uzávěry, kontroly a bude omezena doprava," řekl mluvčí saské policie.

Bombardování Drážďan

Město na kolenou. Takto vypadaly Drážďany v roce 1945 po bombardování. V sobotu uplyne 65 let od začátku spojeneckých náletů.

Hlavní město Saska bombardovali spojenci mezi 13. a 15. únorem 1945, 12 týdnů před kapitulací Německa.

V noci ze 13. na 14. února na město zaútočilo 805 britských bombardérů, na město svrhly celkem 2 660 pum, shořelo celé centrum.

Následující den bylo cílem útoku drážďanské nádraží, o den později Drážďany bombardovalo dalších 210 letadel, shořelo 34 km² města.

Ztráty civilního obyvatelstva byly při náletech nesmírně vysoké, počet mrtvých obyvatel se odhaduje na 25 až 35 tisíc.

Střety jsou pravděpodobné, antifašisté se mobilizují na internetu. "Nenecháme v pondělí nacistům ani metr ulice zadarmo," píše se na webu dresden-nazifrei.com.

Plakáty po celém městě vyzývají k účasti na protestním lidském řetězu od 17 do 18 hodin, který organizuje Akční skupina 13. únor v čele s Frankem Richterem. Řetězu se chystají zúčastnit i mnozí obchodníci, kteří se ale na rozdíl od policie neobávají žádné války v ulicích a věří, že policie vše zvládne. Obchody tak budou otevřené.

"Na silnicích budou přísné kontroly, a lidé z Čech tak mohou být překvapení," řekl Wolfgang Wirz, ředitel Karstadtu, nákupního domu, který je v centru města.

Skupina 13. únor také vydala speciální pohlednice s troskami měst Rotterdam a Varšava, které Němci v roce 1939 a 1940 bombardovali. Na nich je nápis "Proč? Nikdy více nacionální socialismus!" Pohlednice upozorňující v kontrastu s výročím bombardování Drážďan i na nacistická zvěrstva rozdá na demonstraci antifašistů a potom pošle do Rotterdamu a Varšavy.

"Chceme vyslat jasný signál, že budeme dělat vše, co je v našich silách, aby z Německa již nikdy nevzešla válka a nikdy se neopakovaly hrůzy nacionálního socialismu," řekl Richter.

Do Drážďan míří také neonacisté z Česka

Do Drážďan se podle českých policistů chystají i neonacisté z Čech. "Pojedou ale asi jen desítky lidí, žádné velké organizované skupiny," řekl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Obyvatelům Drážďan s každoročními pochody neonacistů dochází trpělivost. Mnohým se nelíbí, že místní demokratičtí politici léta pochod extremistů jen odsuzují, případně se připojí k lidskému řetězu, ale nikdy mašírování nácků nezakázali.

"Lidský řetěz s bílými růžemi je sice hezký, ale to neonacisty nezastaví. Je třeba udělat mnohem víc," řekla Ute Niedermayerová z Drážďan. Proto se i ona s mnoha dalšími obyvateli města loni přidala k blokádě, která zabránila neonacistům v pochodu městem. "Je lepší něco dělat než jako politici mávat růžemi," říká Niedermayerová (o loňských střetech zde).

Podle policie ale pochodu nelze nijak zabránit, pokud je nahlášen. Podle zákona má každý právo na shromáždění.

Další pochod neonacisté ohlásili na 18. únor, pak ho ale zrušili. Protože však mají čas akci opět nahlásit až do pátečního rána, Frank Richter již také svolal "své" politické shromáždění a demonstraci.

Úřadující starosta Dirk Hilbert vyzval k vyvěšení barevných šátků a fáborků, symbolu multikulturnosti, na ulicích, v oknech, na plotech i anténách aut.