Dýmka vyrobená pro Činoherák je udělaná z vzácného kořenu bílého vřesovce.

Dýmka vyrobená pro Činoherák je udělaná z vzácného kořenu bílého vřesovce. | foto: Martin Vlasák

Logo Činoheráku dalo tvar unikátní dýmce, autor dražbou podpoří herce

  • 0
Uznávaný výrobce dýmek Martin Vlasák z Brna vyrobil unikátní dýmku ve tvaru kovadliny ozdobené srdíčkem. Odkazuje na logo spolku Činoherák Ústí, ve kterém působí herci zlikvidovaného Činoherního studia. Vlasák dal dýmku do dražby, aby spolku přispěl na provoz.

"Vzhledem k tomu, že jsem po letech musel ze zdravotních důvodů zavřít svoji truhlářskou dílnu a nemám tolik peněz, abych mohl divadlo podpořit přímo, udělal jsem tento kousek jako dárek Činoheráku," říká dvaapadesátiletý Vlasák.

Dýmka pro Činoherák je vyrobená ze vzácného briaru - kořene bílého vřesovce rostoucího ve Středomoří.

"Nejtěžší bylo najít kompromis mezi tvarem a funkčností. Každá dýmka se musí dobře držet, to je opravdu důležité," řekl Vlasák. Samotnou výrobou dýmky strávil deset hodin.

Svou úplně první dýmku Vlasák vyřezal ještě jako kluk. Byla "mírová" a plně funkční. Před dvaceti lety se pak pro něj výroba dýmek stala vášní a dnes už je tento vyučený umělecký truhlář ve světě dýmek známou osobností.

Vyráběl třeba pro uznávanou italskou firmu Brebbia a byl jako jediný Čech zařazen do její exkluzivní kolekce Grandi designeri della pipa. Jeho výrobky jsou i v největším světovém muzeu dýmek a kouří z nich i ředitel irské dýmkařské firmy Peterson Tom Palmer.

První nabídka je sto euro

"Teď by byl můj největší úspěch, kdyby se dobře prodala dýmka pro Činoherák. Byla totiž dělaná srdcem," říká Vlasák, jehož dýmky se běžně prodávají kolem sedmi tisíc korun. Byl by proto rád, kdyby dražba divadlu vynesla podobnou sumu.

"Zatím jsem prodal svou nejdražší dýmku za 800 dolarů (zhruba 16 tisíc korun) jednomu profesorovi na Tokijské univerzitě," poznamenal Vlasák.

Dýmku draží na Facebooku. "Sice nekouřím, ale vykopávám dražbu za sto euro," učinil první nabídku ústecký podnikatel Martin Hausenblas (dražba zde).

Rušení činohry Vlasák sledoval v přímém přenosu

Do kontaktu s Činoherákem se Vlasák dostal tak, že se za totality podle svých slov "schoval" v brněnském divadle Bratří Mrštíků, kde dělal kulisáka. Tam se seznámil s hercem Jaroslavem "Achabem" Haidlerem, který se později stal výraznou osobností Činoherního studia.

"Považuji ho za kamaráda a on je moje naprosto osobní napojení. Achaba jsem měl možnost poznat, a za to, co říká, dám klidně ruku do ohně," poznamenává Vlasák.

Proto také pečlivě sledoval dění kolem Činoherního studia, které vyústilo jeho zrušením. "Dokonce jsem viděl on-line přenos celého jednání ústeckého zastupitelstva o divadlu a nevěřil vlastním očím a uším," říká Vlasák (o zrušení souboru zde).

Činoherák Ústí hraje díky sponzorům a drobným přispěvatelům. V Ústí se například některé restaurace zapojily do kampaně Piju pro Činoherák a odvádějí spolku podíl z každého vytočeného piva. Soubor vyhlásil na udržení chodu a vybudování domovské scény celonárodní sbírku (o sbírce zde).