Osmatřicetiletý Marian Matys se kvůli byznysu přestěhoval z Rumburku do Hong...

Osmatřicetiletý Marian Matys se kvůli byznysu přestěhoval z Rumburku do Hong Kongu. V Česku provozuje firmu RC King, která se specializuje na prodej rádiově ovládaných modelů, v Číně má společnost Tiptrans zajišťující dopravu zboží do Česka. | foto: archiv Mariana Matyse

Levná cesta k reklamaci v Asii neexistuje, říká přepravce zboží z Číny

  • 42
Úspěšný rumburský obchodník s rádiově ovládanými modely Marian Matys začal zajišťovat přepravu zboží z Číny. Jeho přepravní firma Tiptrans má sklady v Číně, Hong Kongu a Česku. Využívá toho, že si stále více lidí objednává z Číny levnou elektroniku a často musí řešit, jak ji také levně dovézt.

Co bylo na začátku toho, že jste začal obchodovat s Čínou?
Chtěl jsem si pro sebe koupit rádiově ovládaný vrtulník a abych to nějak zaplatil, tak jsem dovezl právě z Číny druhý na prodej. Zájem byl velký a už jsem se vezl.

Občas slýcháme, že Číňané jsou jako obchodníci nespolehliví. Je to pravda?
Já nemám rád generalizování. Jsou mezi nimi slušní lidé, ale také dost takových, kteří vás bez mrknutí oka hodí přes palubu, protože vědí, že jako cizinec proti nim v jejich zemi nemáte šanci.

Pro spoustu lidí v Česku nemá zrovna dobrou pověst ani čínské zboží. Jak vy vnímáte kvalitu produktů vyrobených v Číně?
Řekl byste, že iPhone je hardwarově nekvalitní produkt? Asi ne. A vyrábí se v Číně. Tohle už je dnes jedno veliké klišé. Jsou tu špičkové výrobky, ale také totální odpad.

Zhruba před třemi měsíci jste začal kromě prodeje modelů zajišťovat i přepravu zboží z Číny. Co vás k tomu přivedlo?
Bylo to logické vyústění situace, kdy po mně čas od času někdo chtěl pomoci něco v Číně sehnat i dovézt. Chtěl jsem tomu dát nějaký rámec a napsal jsem systém, který to dělá. A pak jsem ho otevřel veřejnosti.

Jak funguje?
Služba cílí jednak na lidi, kteří si chtějí něco koupit v Číně, ale prodejce neposílá věci do ciziny, a pak také na podnikatele a firmy. Ti si k nám nechávají zasílat vzorky či rovnou celé nákupy od více firem a my jim to následně levněji doručíme. Po registraci u nás získáte čínskou adresu, kam si můžete nechat posílat zásilky, a my je pak pošleme do Čech či kamkoli jinam. Pokud máte u nás zásilek více, tak je před odesláním můžeme spojit do jedné, což sníží poštovné, ale hlavně máme sjednány obrovské slevy na dopravném, 60 až 70 procent. V praxi tedy ušetříte i přesto, že nám zaplatíte poplatek za službu.

Kolik máte zákazníků a kolik už jste přeposlali zboží?
Ze začátku to bylo samozřejmě jen několik zásilek za měsíc pro pár lidí, ale denně máme nové a nové zákazníky a teď už posíláme i desítky zásilek denně.

Pomůžete zákazníkovi z Česka i s platbou, když si chce něco koupit, ale obchod nenabízí žádný vyhovující způsob platby?
Jsme schopni komplet vyřídit nákupní proces. Zákazník nám jen řekne, co chce, my to koupíme i zaplatíme, uskladníme v jeho Tiptrans boxu a je na něm, zda chce zásilku hned odeslat, nebo zda si koupí další zboží z Číny a nechá si balíčky spojit.

Lze vámi dovezenou elektroniku z Číny stejně jednoduše a levně i reklamovat?
Každý rozumně uvažující člověk ví, že pokud si něco koupí přímo z Číny, tak neexistuje žádná „levná“ cesta k případné reklamaci. Lidé si často stěžují, že obchodníci v Česku prodávají věci proti Číně draze, ale to je dáno právě i tím, že do koncové ceny jsou kromě všelijakých daní započítány i náklady na řešení reklamací. V Číně tohle neplatíte, ale také nemůžete počítat s tím, že se k vám bude někdo chovat, jako byste to zaplatil. To nedává smysl. Obecná praxe je taková, že obchodník je ochoten to „nějak“ řešit zhruba měsíc po prodeji, ale záleží na něm, jak se k věci postaví. Tiptrans ale ani nemůže z podstaty věci ručit za kvalitu zboží, není to jeho prodejce. Pouze pomůže zákazníkovi něco koupit, dodat a případně i s tím reklamačním procesem.

Kde momentálně bydlíte?
Aktuálně žiji v Hong Kongu, do Česka létám asi dvakrát ročně.

Jak se vám tam žije?
Skvěle. Spousta lidí si představí slavné panorama mrakodrapů, jež jsou pro Hong Kong typické, ale ve skutečnosti je tohle místo mnohem hezčí. Nikde se o tom moc nepíše, ale Hong Kong má zákon, že od určité výšky je vše národní park a nesmí se tam stavět. A protože místní krajina je hornatá, je tady národní park prakticky všechno. Oblíbili jsme si tu místní treky, jsou tu stovky kilometrů stezek, člověk si může vybrat podle povrchu, náročnosti i terénu.

Jak se tam líbí vaší šestileté dceři? Učí se čínsky?
Dcera to tu miluje, máme to kousek k moři, oblíbila si i ty treky, zvládne i přes 30 kilometrů za den. Má tu už i spousty kamarádů, kteří jsou ze všech koutů země. Učí se proto čínsky i anglicky. Já bohužel ne. Místní mluví kantonštinou, která není použitelná ve zbytku Číny, naopak všude se domluvím anglicky, takže mě nic nedonutilo se pro ni nadchnout.

Žije se v Hong Kongu lépe než ve Šluknovském výběžku?
To je trochu zavádějící. Záleží na preferencích každého člověka, co od života očekává. Takže já mohu říci, že ano, žije se mi tu líp, ale pro někoho jiného to platit nemusí.