Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nová služba v Mostě doveze alkohol v noci až domů, inzeruje u chudých

  8:01aktualizováno  8:01
V Mostě začala fungovat služba, která zájemcům zajistí alkohol a cigarety i v noci. Letáky s nabídkou a ceníkem se objevily mimo jiné v problémové lokalitě Stovka, kde žije mnoho chudých, a dokonce i na budově, kde sídlí dětský Klub národnostních menšin.

Leták na dveřích v lokalitě Stovky, kde žije mnoho problémových rodin. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

„Služba je určena pro celý Most. Letáky jsem neroznášel, to dělali známí, tak nevím, kam je všude dávali. Ale prý to lidé strhávali a házeli do koše,“ říká Ladislav Kvinta, který službu v Mostě provozuje s kamarádem.

Z jeho pohledu jde o normální podnikání a o nabídku, která podle něj v Mostě chybí. „Třeba v Praze to normálně funguje,“ argumentuje Kvinta.

Smyslem služby podle něj je dodat cigarety, alkohol i nealkoholické nápoje lidem, kteří se spontánně rozhodli něco doma slavit, ale nemají dostatečné zásoby. „Nebo jim to během noci dojde. Tak třeba v jednu v noci zavolají a my jim to dovezeme,“ uvádí podnikatel.

Letáky či nabídka na Facebooku ukazují, že si lidé mohou objednat například půllitrovku obyčejného rumu či vodky za 139 korun, dražší alkohol za tři nebo čtyři stovky. Dvoulitrovka coly vyjde na 40 korun, cigarety na 84. U cen je také telefonní číslo nebo odkaz na Facebook, kde je možné pití objednat. K dovážce, jež funguje jen přes noc, se přičítá 60 Kč.

„Ceny jsou jako v obchodě, cena za dovážku je náš zisk,“ řekl Kvinta.

Zákazník se musí prokázat občankou, tvrdí Kvinta

Kvinta si nemyslí, že by bylo podnikání nějak problematické. Ani v souvislosti s dětmi a mládeží, které se alkohol nesmí prodávat. Kvinta tvrdí, že to ani nemá v úmyslu. „Než někomu alkohol předáme, musí se prokázat občanským průkazem,“ uvedl.

Mosteckému magistrátu ani pracovníkům Klubu národnostních menšin se nelíbí, že se letáky objevily i v okolí klubu pro děti.

„Odbor sociálních věcí mosteckého magistrátu bude prostřednictvím pracovníků Klubu národnostních menšin a nízkoprahového zařízení pro děti a mládež okolí pravidelně monitorovat,“ uvedla mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

Město navíc prověřuje, zda je podobná nabídka služeb legální. Úřad bude také kontrolovat živnostenské oprávnění.

Sousedé problémových lidí ze Stovky se zlobí

Dovoz alkoholu může být problematický i z dalšího důvodu. Služba se nelíbí obyvatelům lokality Stovka kvůli tomu, že tam bydlí velké množství problémových lidí.

„Normálně je tady hluk a nepořádek. Jen se přijďte podívat, když se vyplácí dávky. A teď jim to vozit až domů? No to je výborný! Neřeknu potraviny, ale chlast?“ zlobila se jedna z obyvatelek sídliště.

Lokalita má v Mostě podobnou pověst jako problémové sídliště Janov v Litvínově. Největší potíží jsou tu rodiny, které se přistěhují vždy jen na krátkou dobu a nemají k místu vztah. Dělají pak nepořádek a rozbíjejí lavičky či hřiště. Snadnější přístup k alkoholu může problémy ještě rozšířit.

„Podobná služba by se neměla nabízet vůbec nikde. Vůbec nezáleží na tom, zda jde o sociálně vyloučenou lokalitu. Nabízet alkohol až do domu je špatně, už proto, že tam bývají děti, je to obecně škodlivé. Takový je můj názor jako sociálního pracovníka i občana,“ uvedla Monika Lecková, která se věnuje sociální práci v Diakonii Českobratrské církve evangelické a pomáhá ohroženým rodinám v Mostě.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Najdete na iDNES.cz