Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nová služba v Mostě doveze alkohol v noci až domů, inzeruje u chudých

  8:01aktualizováno  8:01
V Mostě začala fungovat služba, která zájemcům zajistí alkohol a cigarety i v noci. Letáky s nabídkou a ceníkem se objevily mimo jiné v problémové lokalitě Stovka, kde žije mnoho chudých, a dokonce i na budově, kde sídlí dětský Klub národnostních menšin.

Leták na dveřích v lokalitě Stovky, kde žije mnoho problémových rodin. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

„Služba je určena pro celý Most. Letáky jsem neroznášel, to dělali známí, tak nevím, kam je všude dávali. Ale prý to lidé strhávali a házeli do koše,“ říká Ladislav Kvinta, který službu v Mostě provozuje s kamarádem.

Z jeho pohledu jde o normální podnikání a o nabídku, která podle něj v Mostě chybí. „Třeba v Praze to normálně funguje,“ argumentuje Kvinta.

Smyslem služby podle něj je dodat cigarety, alkohol i nealkoholické nápoje lidem, kteří se spontánně rozhodli něco doma slavit, ale nemají dostatečné zásoby. „Nebo jim to během noci dojde. Tak třeba v jednu v noci zavolají a my jim to dovezeme,“ uvádí podnikatel.

Letáky či nabídka na Facebooku ukazují, že si lidé mohou objednat například půllitrovku obyčejného rumu či vodky za 139 korun, dražší alkohol za tři nebo čtyři stovky. Dvoulitrovka coly vyjde na 40 korun, cigarety na 84. U cen je také telefonní číslo nebo odkaz na Facebook, kde je možné pití objednat. K dovážce, jež funguje jen přes noc, se přičítá 60 Kč.

„Ceny jsou jako v obchodě, cena za dovážku je náš zisk,“ řekl Kvinta.

Zákazník se musí prokázat občankou, tvrdí Kvinta

Kvinta si nemyslí, že by bylo podnikání nějak problematické. Ani v souvislosti s dětmi a mládeží, které se alkohol nesmí prodávat. Kvinta tvrdí, že to ani nemá v úmyslu. „Než někomu alkohol předáme, musí se prokázat občanským průkazem,“ uvedl.

Mosteckému magistrátu ani pracovníkům Klubu národnostních menšin se nelíbí, že se letáky objevily i v okolí klubu pro děti.

„Odbor sociálních věcí mosteckého magistrátu bude prostřednictvím pracovníků Klubu národnostních menšin a nízkoprahového zařízení pro děti a mládež okolí pravidelně monitorovat,“ uvedla mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

Město navíc prověřuje, zda je podobná nabídka služeb legální. Úřad bude také kontrolovat živnostenské oprávnění.

Sousedé problémových lidí ze Stovky se zlobí

Dovoz alkoholu může být problematický i z dalšího důvodu. Služba se nelíbí obyvatelům lokality Stovka kvůli tomu, že tam bydlí velké množství problémových lidí.

„Normálně je tady hluk a nepořádek. Jen se přijďte podívat, když se vyplácí dávky. A teď jim to vozit až domů? No to je výborný! Neřeknu potraviny, ale chlast?“ zlobila se jedna z obyvatelek sídliště.

Lokalita má v Mostě podobnou pověst jako problémové sídliště Janov v Litvínově. Největší potíží jsou tu rodiny, které se přistěhují vždy jen na krátkou dobu a nemají k místu vztah. Dělají pak nepořádek a rozbíjejí lavičky či hřiště. Snadnější přístup k alkoholu může problémy ještě rozšířit.

„Podobná služba by se neměla nabízet vůbec nikde. Vůbec nezáleží na tom, zda jde o sociálně vyloučenou lokalitu. Nabízet alkohol až do domu je špatně, už proto, že tam bývají děti, je to obecně škodlivé. Takový je můj názor jako sociálního pracovníka i občana,“ uvedla Monika Lecková, která se věnuje sociální práci v Diakonii Českobratrské církve evangelické a pomáhá ohroženým rodinám v Mostě.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz