Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Právnička Vaňhové chtěla otevřít případ Houskovy vraždy. Neuspěla

  13:18aktualizováno  13:18
Advokátka Marie Benešová žádala, aby nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman posunul kauzu vraždy Romana Housky k Nejvyššímu soudu. Benešová jako právní zástupkyně Houskovy družky Jany Vaňhové chtěla, aby Nejvyšší soud případ přezkoumal. Nepovedlo se jí to, Zeman dovolání nepodal.

Advokátce Marii Benešové se nelíbilo, že Vrchní soud v Praze snížil vrahovi Romana Housky trest ze 17,5 roku na 13 let. | foto: MAFRA

„Žádala jsem to přezkoumat, protože trest je směšný, když to porovnáte s tresty za domácí zabíjačky. Tam se dávají vyšší tresty,“ sdělila MF DNES advokátka Benešová, která podnět Zemanovi podala minulý týden.

Především se jí nelíbilo, že odvolací Vrchní soud v Praze snížil vrahovi Housky Michalu Krnáčovi původní trest 17,5 roku vězení na 13 let.

Dovolání

Dovolání je mimořádný opravný prostředek, který si může podat ve svůj prospěch buď obžalovaný, nebo v neprospěch obžalovaného nejvyšší státní zástupce.
Dovolání vypořádává Nejvyšší soud, který ho může odmítnout bez projednání, po projednání zamítnout nebo mu vyhovět. V posledním případě může buď věc vrátit k odvolacímu soudu nebo i k soudu první instance.

Benešová současně usilovala, aby Nejvyšší soud celkově prověřil rozsudky odvolacího i prvoinstančního Krajského soudu v Ústí nad Labem.

„Já chci, aby to vyhodnotil Nejvyšší soud. To je celé, co jsem chtěla,“ podotkla. „Jsem přesvědčena, že to mělo objednávkový motiv. To i vrchní soud konstatoval, ale současně mu sníží trest. To je nelogické,“ dodala.

Advokátka však u nejvyššího státního zástupce narazila. Pavel Zeman jejímu podnětu nevyhověl a dovolání k Nejvyššímu soudu v neprospěch obžalovaného nepodal.

„Věc byla prošetřena, nicméně důvody k podání dovolání shledány nebyly. Podnět byl proto odložen,“ informoval MF DNES mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Zřejmě se někdo se bojí, řekla advokátka

„Zřejmě se někdo bojí, aby se to dál probíralo,“ reagovala na rozhodnutí Benešová. Zbývá tak poslední možnost, aby se citlivá kauza dostala na stůl Nejvyššímu soudu. Dovolání si ve svůj prospěch může podat Houskův vrah, bývalý voják Michal Krnáč, který tak ale dosud neudělal.

„K dnešnímu dni nebylo k Nejvyššímu soudu žádné dovolání doručeno,“ sdělil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Krnáč má na podání ještě víc než měsíc čas. Jestli to udělá, není jasné. „K této věci žádné informace podávat nebudu,“ řekl jeho advokát Tomáš Oujezký.

V kauze Houskovy vraždy pravomocně rozhodl letos v lednu Vrchní soud v Praze. Při odvolání vzbudil Krnáč pozornost tím, že zcela změnil výpověď. Na rozdíl od líčení u ústeckého krajského soudu uvedl, že Housku nezabil. „Chtěl bych jen říct, že jsem to neplánoval a nezabil jsem ho,“ uvedl před vynesením rozsudku Krnáč.

Podle vrchního soudu je pravděpodobná vražda na objednávku

Vrchní soud mu ale neuvěřil, „jen“ mu snížil trest na 13 let. Podle soudce Jiřího Lněničky se totiž třeba neprokázal majetkový prospěch vraždy, jak tvrdil krajský soud.

Vrchní soud pak v odůvodnění rozsudku připustil, že vražda mohla být na objednávku a že tato možnost se „jeví jako vysoce pravděpodobná.“ Dále pak napsal, že pro odhalení skutečného motivu se však nenašlo dost důkazů.

Krnáč Housku zavraždil 18. listopadu 2013, v garáži jeho domu v Chomutově na něj použil elektrický paralyzér a poté čtyřikrát vypálil z pistole. Poslední výstřel mířil zezadu do hlavy, když už Houska ležel těžce zraněný na břiše. „Přitěžujícím je pro obžalovaného způsob, jakým čin spáchal. Ten lze označit jediným slovem - jako popravu,“ řekl soudce krajského soudu Jiří Bednář.

Krnáč sedí ve Valdicích

Vrah se hájil tím, že v ulici zabloudil a střelbě předcházela ostrá hádka s Houskou. Krnáčův advokát Oujezký u krajského soudu tvrdil, že bývalý voják jednal v sebeobraně a šlo nanejvýš o zabití. U vrchního soudu pak podotkl, že jeho klient nemusí být vrah.

„Nemyslím si, že dokazování jednoznačně vypovídá o tom, že tím, kdo zabil pana Housku byl pan obžalovaný Krnáč,“ řekl.

Bývalý voják po svém obvinění loni v březnu seděl ve vazební věznici v Litoměřicích, po rozsudku vrchního soudu už je ve standardním vězení.

„Odsouzený byl do výkonu trestu umístěn do věznice ve Valdicích,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Markéta Trejbalová. Valdická věznice platí po Mírovu za nejtvrdší káznici u nás.

V lednu 2015 byl odsouzenému snížen trest


Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Najdete na iDNES.cz