Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Právnička Vaňhové chtěla otevřít případ Houskovy vraždy. Neuspěla

  13:18aktualizováno  13:18
Advokátka Marie Benešová žádala, aby nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman posunul kauzu vraždy Romana Housky k Nejvyššímu soudu. Benešová jako právní zástupkyně Houskovy družky Jany Vaňhové chtěla, aby Nejvyšší soud případ přezkoumal. Nepovedlo se jí to, Zeman dovolání nepodal.

Advokátce Marii Benešové se nelíbilo, že Vrchní soud v Praze snížil vrahovi Romana Housky trest ze 17,5 roku na 13 let. | foto: MAFRA

„Žádala jsem to přezkoumat, protože trest je směšný, když to porovnáte s tresty za domácí zabíjačky. Tam se dávají vyšší tresty,“ sdělila MF DNES advokátka Benešová, která podnět Zemanovi podala minulý týden.

Především se jí nelíbilo, že odvolací Vrchní soud v Praze snížil vrahovi Housky Michalu Krnáčovi původní trest 17,5 roku vězení na 13 let.

Dovolání

Dovolání je mimořádný opravný prostředek, který si může podat ve svůj prospěch buď obžalovaný, nebo v neprospěch obžalovaného nejvyšší státní zástupce.
Dovolání vypořádává Nejvyšší soud, který ho může odmítnout bez projednání, po projednání zamítnout nebo mu vyhovět. V posledním případě může buď věc vrátit k odvolacímu soudu nebo i k soudu první instance.

Benešová současně usilovala, aby Nejvyšší soud celkově prověřil rozsudky odvolacího i prvoinstančního Krajského soudu v Ústí nad Labem.

„Já chci, aby to vyhodnotil Nejvyšší soud. To je celé, co jsem chtěla,“ podotkla. „Jsem přesvědčena, že to mělo objednávkový motiv. To i vrchní soud konstatoval, ale současně mu sníží trest. To je nelogické,“ dodala.

Advokátka však u nejvyššího státního zástupce narazila. Pavel Zeman jejímu podnětu nevyhověl a dovolání k Nejvyššímu soudu v neprospěch obžalovaného nepodal.

„Věc byla prošetřena, nicméně důvody k podání dovolání shledány nebyly. Podnět byl proto odložen,“ informoval MF DNES mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Zřejmě se někdo se bojí, řekla advokátka

„Zřejmě se někdo bojí, aby se to dál probíralo,“ reagovala na rozhodnutí Benešová. Zbývá tak poslední možnost, aby se citlivá kauza dostala na stůl Nejvyššímu soudu. Dovolání si ve svůj prospěch může podat Houskův vrah, bývalý voják Michal Krnáč, který tak ale dosud neudělal.

„K dnešnímu dni nebylo k Nejvyššímu soudu žádné dovolání doručeno,“ sdělil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Krnáč má na podání ještě víc než měsíc čas. Jestli to udělá, není jasné. „K této věci žádné informace podávat nebudu,“ řekl jeho advokát Tomáš Oujezký.

V kauze Houskovy vraždy pravomocně rozhodl letos v lednu Vrchní soud v Praze. Při odvolání vzbudil Krnáč pozornost tím, že zcela změnil výpověď. Na rozdíl od líčení u ústeckého krajského soudu uvedl, že Housku nezabil. „Chtěl bych jen říct, že jsem to neplánoval a nezabil jsem ho,“ uvedl před vynesením rozsudku Krnáč.

Podle vrchního soudu je pravděpodobná vražda na objednávku

Vrchní soud mu ale neuvěřil, „jen“ mu snížil trest na 13 let. Podle soudce Jiřího Lněničky se totiž třeba neprokázal majetkový prospěch vraždy, jak tvrdil krajský soud.

Vrchní soud pak v odůvodnění rozsudku připustil, že vražda mohla být na objednávku a že tato možnost se „jeví jako vysoce pravděpodobná.“ Dále pak napsal, že pro odhalení skutečného motivu se však nenašlo dost důkazů.

Krnáč Housku zavraždil 18. listopadu 2013, v garáži jeho domu v Chomutově na něj použil elektrický paralyzér a poté čtyřikrát vypálil z pistole. Poslední výstřel mířil zezadu do hlavy, když už Houska ležel těžce zraněný na břiše. „Přitěžujícím je pro obžalovaného způsob, jakým čin spáchal. Ten lze označit jediným slovem - jako popravu,“ řekl soudce krajského soudu Jiří Bednář.

Krnáč sedí ve Valdicích

Vrah se hájil tím, že v ulici zabloudil a střelbě předcházela ostrá hádka s Houskou. Krnáčův advokát Oujezký u krajského soudu tvrdil, že bývalý voják jednal v sebeobraně a šlo nanejvýš o zabití. U vrchního soudu pak podotkl, že jeho klient nemusí být vrah.

„Nemyslím si, že dokazování jednoznačně vypovídá o tom, že tím, kdo zabil pana Housku byl pan obžalovaný Krnáč,“ řekl.

Bývalý voják po svém obvinění loni v březnu seděl ve vazební věznici v Litoměřicích, po rozsudku vrchního soudu už je ve standardním vězení.

„Odsouzený byl do výkonu trestu umístěn do věznice ve Valdicích,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Markéta Trejbalová. Valdická věznice platí po Mírovu za nejtvrdší káznici u nás.

V lednu 2015 byl odsouzenému snížen trest


Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz