Expozice českého vinařství se nachází na gotickém hradě v Litoměřicích, jehož opravu zaplatila z převážné části evropská dotace.

Expozice českého vinařství se nachází na gotickém hradě v Litoměřicích, jehož opravu zaplatila z převážné části evropská dotace. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Dotační úřad zkoumá, zda expozice českého vinařství nabízí víno z Moravy

  • 7
Dotační úřad Severozápad se zaměří na Svatostánek českého vinařství, jehož zřízení na gotickém hradě v Litoměřicích umožnila evropská dotace. Kontroloři prověří, jestli svatostánek neporušuje dotační pravidla, protože nabízí i vína z Moravy a občas také ze světa.

"V Litoměřicích ve Svatostánku českého vinařství jsou prodávána vína z Moravy i ze světa - lze to podle podmínek ROP Severozápad? Zjistit, zda prodejem jiných než lokálních vín v Litoměřicích nedošlo k porušení podmínek projektu," stojí v zápise z posledního zasedání řídicího výboru dotačního úřadu (o svatostánku zde).

Co svatostánku hrozí

Svatostánek českého vinařství, jak se expozice nazývá, byl na gotickém hradě v Litoměřicích otevřený v březnu 2011. Představuje historii českého vinařství, způsoby pěstování vína a funguje i jako archiv vín z Litoměřicka.

Jeho zbudování umožnilo opravu hradu, který byl do té doby ve špatném stavu. Dotaci ve výši 137,8 milionů získaly Litoměřice z dotačního úřadu Severozápad, město pak přidalo 21 milionů ze svého.

Za porušení podmínek poskytnutí dotace obvykle úřad vyžaduje vrácení části udělených peněz, zpravidla v řádech statisíců či jednotek milionů korun.

V případě svatostánku s největší pravděpodobností k udělení pokuty nedojde. Prověření projektu ze strany dotačního úřadu spíše souvisí s mnohem větší opatrností a důrazem na transparentnost po éře, kdy úřad čelil skandálům kvůli machinacím, kvůli čemuž byla jeho činnost rok pozastavena.

Dotační úřad poskytl Litoměřicím na zřízení Svatostánku českého vinařství z evropských fondů 137,8 milionů korun. Projekty hrazené z programu Severozápad přitom mají zpravidla regionální charakter.

"Počítáme s tím, že pracovníci úřadu si v lednu ověří informace u provozovatele svatostánku, respektive příjemce dotace, případně zjistí stav věci přímo na místě," potvrdil chystanou kontrolu mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

Hrad včetně svatostánku provozuje Centrum cestovního ruchu Litoměřice, které je příspěvkovou organizací města. Jeho ředitelka Anna Matulová připouští, že stánek občas prezentuje vína z Moravy a v minulosti i ze světa.

"Měli jsme jednu dodávku italských vín, která byla na základě toho, co je ve studii proveditelnosti (doklad k žádosti o dotaci, pozn. red.)," řekla ředitelka Matulová. Žádná světová vína podle ní už od té doby svatostánek nenabízí.

Město: Nezavázali jsme se propagovat výlučně lokální vína

Mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová doplňuje, že svatostánek funguje podle regulí.

"Město se jako příjemce dotace nezavázalo propagovat výlučně lokální vína. Ve studii proveditelnosti je dokonce zmiňována možnost pořádání srovnávacích degustací českých a zahraničních vín," uvedla Břeňová.

Hlavním smyslem zřízení svatostánku bylo navíc litoměřický hrad opravit a najít pro něj využití. "Prodej vín byl součástí projektu pouze okrajově," připustil mluvčí dotačního úřadu Krump.

Ke svatostánku patří také vinárna, ale ta je v soukromých rukou. Součástí dotace nebyla, pravidla dotačního úřadu se tak na ni nevztahují.