Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fond, z něhož na severu Čech tekly miliony členům ČSSD a ODS, zeštíhlí

  9:06aktualizováno  9:06
Fond Ústeckého kraje, známý spíše pod starším názvem Fond hejtmanky, přestane rozdávat několikamilionové dotace. V minulém volebním období neblaze proslul tím, že štědře dotoval projekty lidí blízkých koaliční ČSSD a ODS. Rada kraje nyní schválila finanční strop, který výši příspěvků omezuje.

Hejtman Oldřich Bubeníček chce, aby peníze z fondu dostávaly především malé obce. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"U investičních dotací je horní hranice milion, u neinvestičních 500 tisíc," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Investiční dotací se rozumí příspěvek třeba na stavební práci, neinvestiční dotace jsou například na městskou slavnost.

Fond kraje

Fond Ústeckého kraje (dříve Fond hejtmana, poté Fond hejtmanky) vznikl v únoru 2007. Tehdy do něj Severočeské doly a ČEZ nalily 75 milionů korun, v pozdějších letech se ve fondu sešlo vždy kolem 100 milionů korun.

Původním záměrem fondu bylo podporovat relevantní investiční záměry, ale v průběhu času peníze opakovaně tekly na různé akce spjaté s politickými stranami, které kraji vládly.

Současné vedení kraje avizuje, že peníze mají jít především menším obcím. Zároveň je ale letos rozpočet kvůli šetření kraje a nižším příspěvkům velkých regionálních firem skromnější: 15 milionů korun.

Důvod přiškrcení peněz je ten, že se ve fondu letos sešlo nejméně od jeho vzniku. Zatímco předloni se z fondu rozdělovalo 80 milionů a loni 109 milionů, letos to bude jen 15 milionů korun. Šetří kraj i velké krajské firmy, které do fondu přispívají.

"Nikdo dnes nemá šanci dostat velké peníze. To by zmizely během čtvrt roku a nezbylo by tam nic," říká hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Hejtman připustil, že se rozpočet fondu může v průběhu roku ještě navýšit. "Když se ale dostaneme o pět nebo deset milionů výše, bude to maximum," podotkl Bubeníček.

Opozice zavedení limitu vítá. "Všechno, co vede k hospodárnosti a transparentní kontrole, je vždycky fajn. Na druhou stranu, nic nemá být 'kamenné', a tak doufám, že kdyby šlo o nějaký dobrý projekt s náklady o dvě tři stovky navíc, snad lze rozhodnout o výjimce," uvedl opoziční zastupitel za hnutí PRO kraj Jaroslav Haidler.

Miliony tekly na projekty lidí blízkých ČSSD a ODS

V minulosti dostal z fondu například jedenáct milionů korun fotbalový tým Baník Souš, v jehož vedení figuroval někdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda, nyní obviněný za machinace s dotacemi z EU. Člen mostecké ČSSD Roman Sigmund, který byl Koudovým známým, zase získal pět milionů na propagaci amatérských hudebních skupin (o dotaci zde).

Známý je také příspěvek tři miliony korun na konferenci o propagaci kraje, která se nekonala (o konferenci zde). Jeden z největších jednorázových příspěvků, šest milionů korun, získalo i Krušnohorské rybářské občanské sdružení, v jehož čele stál významný člen chomutovské ODS Jiří Gaudl.

Hejtman Bubeníček už dříve avizoval, že hodlá změnit zaběhnutou praxi, kdy šly příspěvky často na diskutabilní soukromé projekty spjaté s členy vládnoucích stran. "Bude snaha vyhovět malým obcím a organizacím, které nemají peníze," plánuje hejtman.

Ve skupině dohlížející na fond se ocitla i exhejtmanka

Na věcné hodnocení žádostí o příspěvky má také dohlížet pracovní skupina, která spadá pod vicehejtmana Stanislava Rybáka (KSČM).

Členy skupiny jsou však mimo jiné ti, kteří jsou odpovědní za nedůvěryhodné kroky z minulosti. Například bývalá hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD), kontroverzní kancléř a bývalý pracovník StB Aleš Konopásek či vedoucí odboru evropských dotací Jaroslava Kuszniruková (o složení skupiny zde).

"Když vidím ta jména, tak se obávám, že změna k lepšímu to nebude," komentoval složení skupiny opoziční zastupitel za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz