Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fond, z něhož na severu Čech tekly miliony členům ČSSD a ODS, zeštíhlí

  9:06aktualizováno  9:06
Fond Ústeckého kraje, známý spíše pod starším názvem Fond hejtmanky, přestane rozdávat několikamilionové dotace. V minulém volebním období neblaze proslul tím, že štědře dotoval projekty lidí blízkých koaliční ČSSD a ODS. Rada kraje nyní schválila finanční strop, který výši příspěvků omezuje.

Hejtman Oldřich Bubeníček chce, aby peníze z fondu dostávaly především malé obce. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"U investičních dotací je horní hranice milion, u neinvestičních 500 tisíc," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Investiční dotací se rozumí příspěvek třeba na stavební práci, neinvestiční dotace jsou například na městskou slavnost.

Fond kraje

Fond Ústeckého kraje (dříve Fond hejtmana, poté Fond hejtmanky) vznikl v únoru 2007. Tehdy do něj Severočeské doly a ČEZ nalily 75 milionů korun, v pozdějších letech se ve fondu sešlo vždy kolem 100 milionů korun.

Původním záměrem fondu bylo podporovat relevantní investiční záměry, ale v průběhu času peníze opakovaně tekly na různé akce spjaté s politickými stranami, které kraji vládly.

Současné vedení kraje avizuje, že peníze mají jít především menším obcím. Zároveň je ale letos rozpočet kvůli šetření kraje a nižším příspěvkům velkých regionálních firem skromnější: 15 milionů korun.

Důvod přiškrcení peněz je ten, že se ve fondu letos sešlo nejméně od jeho vzniku. Zatímco předloni se z fondu rozdělovalo 80 milionů a loni 109 milionů, letos to bude jen 15 milionů korun. Šetří kraj i velké krajské firmy, které do fondu přispívají.

"Nikdo dnes nemá šanci dostat velké peníze. To by zmizely během čtvrt roku a nezbylo by tam nic," říká hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Hejtman připustil, že se rozpočet fondu může v průběhu roku ještě navýšit. "Když se ale dostaneme o pět nebo deset milionů výše, bude to maximum," podotkl Bubeníček.

Opozice zavedení limitu vítá. "Všechno, co vede k hospodárnosti a transparentní kontrole, je vždycky fajn. Na druhou stranu, nic nemá být 'kamenné', a tak doufám, že kdyby šlo o nějaký dobrý projekt s náklady o dvě tři stovky navíc, snad lze rozhodnout o výjimce," uvedl opoziční zastupitel za hnutí PRO kraj Jaroslav Haidler.

Miliony tekly na projekty lidí blízkých ČSSD a ODS

V minulosti dostal z fondu například jedenáct milionů korun fotbalový tým Baník Souš, v jehož vedení figuroval někdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda, nyní obviněný za machinace s dotacemi z EU. Člen mostecké ČSSD Roman Sigmund, který byl Koudovým známým, zase získal pět milionů na propagaci amatérských hudebních skupin (o dotaci zde).

Známý je také příspěvek tři miliony korun na konferenci o propagaci kraje, která se nekonala (o konferenci zde). Jeden z největších jednorázových příspěvků, šest milionů korun, získalo i Krušnohorské rybářské občanské sdružení, v jehož čele stál významný člen chomutovské ODS Jiří Gaudl.

Hejtman Bubeníček už dříve avizoval, že hodlá změnit zaběhnutou praxi, kdy šly příspěvky často na diskutabilní soukromé projekty spjaté s členy vládnoucích stran. "Bude snaha vyhovět malým obcím a organizacím, které nemají peníze," plánuje hejtman.

Ve skupině dohlížející na fond se ocitla i exhejtmanka

Na věcné hodnocení žádostí o příspěvky má také dohlížet pracovní skupina, která spadá pod vicehejtmana Stanislava Rybáka (KSČM).

Členy skupiny jsou však mimo jiné ti, kteří jsou odpovědní za nedůvěryhodné kroky z minulosti. Například bývalá hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD), kontroverzní kancléř a bývalý pracovník StB Aleš Konopásek či vedoucí odboru evropských dotací Jaroslava Kuszniruková (o složení skupiny zde).

"Když vidím ta jména, tak se obávám, že změna k lepšímu to nebude," komentoval složení skupiny opoziční zastupitel za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz