Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Větruše přišla o kus dotace, hotel i tak získal 75 milionů

  14:16aktualizováno  14:16
Dotační úřad Severozápad odmítl vyplatit pět milionů korun firmě Ekofin PC, v níž byl jednatelem nynější ústecký primátor Vít Mandík z ČSSD. I tak firma dostala z evropských peněz proplaceno přes 75 milionů na stavbu kontroverzní přístavby hotelu na ústeckém zámečku Větruše.

Hotel Větruše | foto: Ondřej BičištěMAFRA

"Výdaje na projekt již byly certifikovány, a to ve výši 75,3 milionu korun," potvrdil mluvčí dotačního úřadu Karel Rouč.

Hotel Větruše

Hotel se 45 pokoji a 80 lůžky je v modernější dostavbě přilepené na zámeček s výletní restaurací z roku 1847.

Pro veřejnost se hotel s vlastním wellness zázemím otevřel v prosinci 2012, jeho investorem byla firma Ekofin PC a stavbu pak zajistila společnost Viamont DSP, s níž byl spojený bývalý ministr za ODS Aleš Řebíček.

Firma Viamont pak postavila na Větruši i lanovku. Ta stála 85,6 milionu, dotace z toho pokryla částku 61,5 milionu.

Původně měla firma obdržet 80,1 milionu korun. Úřad částku snížil po prověření projektu. "Ke krácení došlo na základě výsledku průběžné veřejnosprávní kontroly," poznamenal Rouč.

Firma totiž nechala hotel vystavět v dílčím rozporu s projektem, s nímž v žádosti o dotaci uspěla. "Podle nich tam byly změny v projektu," zmínil majitel firmy Ekofin PC Jiří Dušek. Změny podle něj spočívaly v řešení drobnějších stavebních postupů.

Celkové náklady na vybudování hotelu byly 160 milionů korun. Rozdíl firma Ekofin PC sehnala ze soukromých zdrojů.

Firmu vedl primátor Mandík

Hotel na Větruši proslul tím, jak má rozdělování evropských dotací blízko k politice. O dotace pro stavbu hotelu žádala firma Ekofin PC kolem poloviny roku 2010, kdy ji vedl pozdější ústecký primátor Vít Mandík.

V listopadu téhož roku pak řídící výbor dotačního úřadu Severozápad dotaci ve výši 80 milionů korun schválil, většinu ve výboru drželi právě sociální demokraté. V době přidělení dotace už Mandík ve firmě nefiguroval, opustil ji kvůli své politické kariéře měsíc předtím. Sám se také od celého projektu distancoval s tím, že hotel jde mimo něj. "Já z této dotace nebudu mít žádný profit," vysvětloval.

Fotogalerie

Po Mandíkovi převzal řízení firmy Jiří Dušek, který ji vlastní dodnes. Dušek má k ČSSD blízko. Roky se zná s bývalým šéfem krajské ČSSD a současným krajským i městským radním Arno Fišerou.

Kupříkladu Fišerova manželka Kateřina měla dlouhá léta na starosti účetnictví v jiné Duškově firmě Jutta, kde do podzimu 2010 působil i Mandík. Kromě toho Dušek podporoval Fišeru v počátcích politické kariéry.

Oba muži připustili jen to, že se znají. "Podnikatelské aktivity s panem Duškem nemám," uvedl už dříve Fišera. Sám pro dotaci na hotel jako člen výboru hlasoval, i když by prošla i bez jeho podpory.

Firma žádost podložila půjčenými penězi

Loni v únoru vyšlo najevo, že firma Ekofin PC žádost o dotaci na hotel podložila výpisem z účtu, na němž bylo 60 milionů korun. Jenže taková částka neodpovídala hospodaření, které firma vykazovala. Dušek po ohlasech v médiích řekl, že šlo o půjčku.

"Aby bylo možno pokrýt potřebné výdaje, společnost uzavřela smlouvu o půjčce s další soukromou společností," řekl tehdy.

Podle informací MF DNES peníze zapůjčila firma Rekultivace Ústí nad Labem, kterou vlastní vlivný ústecký podnikatel Radko Vrbík. "Společnost i nyní patří mezi významné partnery projektu," připustil spojitost Rekultivací s hotelem Dušek.

U odpudivé stavby bude výběh s kůzlaty a jehňaty

Samotný hotel představuje příklad necitlivé přístavby k původnímu zámečku. "Je to jedna z nejhorších věcí, kterou si lze v současné české architektuře představit," podotkl při návštěvě Ústí architekt a odborník na veřejný prostor Adam Gebrian.

Další změny v areálu přijdou. Podnikatel Dušek chce za přilehlým parkovištěm vybudovat jako atrakci pro děti výběh s kůzlaty a jehňaty. "Plánuji výběh zhruba o 100 metrech čtverečních, kde by byly dvě kozy kamerunské a nějaké jehňátko," sdělil Dušek.

Pozemky jsou města, radnice už schválila jejich pronájem. "Se zájemcem už se vedou jednání o podmínkách pachtovní smlouvy," sdělil šéf Městských služeb Miroslav Harciník.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz