Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Školka přišla o hřiště kvůli sportovišti z dotace, to je teď prázdné

  8:53aktualizováno  8:53
Ministerstvo školství prověřuje dotaci Sportovnímu klubu Blšany. Spolek dostal deset milionů na výstavbu sportovního areálu, aniž by předtím uspořádal jediný turnaj, navíc je nejasná jeho členská základna. Sportoviště se dvěma multifunkčními hřišti je ve městě se 430 obyvateli prakticky nevyužívané.

Sportoviště se skládá ze dvou velkých multifunkčních hřišť a dětského hřiště s umělým povrchem, na kterém na rozdíl od původního hřiště mateřské školy není zeleň a děti se nemají kam schovat před sluncem. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Nemám představu, kdo jsou členové spolku. Kromě stavby sportoviště nevím o tom, že by tu uspořádali svou sportovní akci. Předsedu spolku jsem poznal až při projednávání pronájmu obecních pozemků,“ říká starosta Blšan na Podbořansku Petr Bukáček.

Město přitom poskytlo neznámému spolku na hřiště pozemky, a to na 30 let za korunu ročně. „Schválilo to zastupitelstvo,“ řekl k tomu Bukáček.

Fotogalerie

Blšany samotné by se podle něj do takového projektu nepustily. „Z našeho rozpočtu bychom to neufinancovali. Představa, že bude areál intenzivně využíván, je zcestná,“ poukazuje na počet obyvatel městečka. Záměr spolku ale podpořil i on.

Sportovní klub Blšany vznikl v květnu 2012. Už o pár týdnů později představil jeho předseda Tomáš Novotný radnici projekt sportovního areálu. Poprvé jeho žádost o pronájem pozemků v zastupitelstvu narazila. Kritici upozornili, že spolek v městečku nikdo nezná a že předložená smlouva o pronájmu na 100 let za korunu ročně je paskvil.

Zastupitele přesvědčila firma, která pak zakázku získala

„V té době jsem nebyl členem zastupitelstva, ale obec jsem upozornil na řadu nedostatků, mimo jiné na chybné IČ, které patřilo jinému spolku. Text smlouvy byl plný formálních chyb. O serióznosti provozovatele hřiště jsem tehdy nebyl přesvědčen a pochybnosti mám dodnes,“ vzpomíná současný zastupitel Miloslav Smola, který do funkce přišel po volbách loni na podzim.

Spolek po prvním zamítnutí předložil novou verzi o pronájmu parcel na 30 let za korunu ročně, kterou už zastupitelé schválili. Nepřesvědčil je ovšem Novotný osobně, nýbrž lidé z firmy Philipp - sportovní trávník, jež se zabývá výstavbou sportovních ploch. Její předseda představenstva Michal Hlaváč v Blšanech bydlí.

V roce 2014 pak ministerstvo školství dotaci přidělilo a vyplatilo. Zakázku získala právě společnost Philipp - sportovní trávníky, která uspěla v soutěži s cenou 10 milionů a 10 tisíc korun. Spolek sám tedy vložil do hřiště pouze 10 tisíc.

Podle ministerstva byla žádost o dotaci formálně v pořádku. „Žadatel předložil veškeré potřebné dokumenty, svým podpisem stvrzuje správnost a pravdivost uvedených údajů,“ uvedl vrchní ředitel sekce sportu a mládeže Pavel Šulc.

Proč teď úředníci spolek prověřují, nechtělo ministerstvo specifikovat. „Proběhne kontrolní šetření ze strany odboru kontroly, dozoru a auditu,“ řekl pouze Šulc.

Děti ze školky nyní musí chodit na jiné hřiště v obci

Sportovní areál vznikl za budovou školy, kde pohltil dětské hřiště mateřské školky. Dříve tu děti na houpačkách a pískovišti trávily hodně času, teď tu jsou zřídka. Travnatou plochu přikryl umělý koberec, při sluníčku je tu horko a není kam se schovat.

„Původní školní zahrada nám vyhovovala víc. Teď tu nemáme kousek zeleně. Můžeme sice jít i na nová sportoviště, ale pro předškolní děti to není to pravé vyžití. Chodíme tak raději na jiné dětské hřiště v obci,“ uvedla ředitelka školky Olga Vrábíková.

Na hřišti se na jaře uskutečnila první akce, ale ne pod hlavičkou SK Blšany. Šlo o turnaj v nohejbale, který už roky pořádá seskupení sportovních nadšenců AK Blšany.

MF DNES se na činnost spolku snažila zeptat i jeho předsedy Novotného, který je z Prahy. Slíbil, že na dotazy písemně odpoví, ale přes několik urgencí informace neposkytl.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz