Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministr podepsal dotace na kotle, Ústecký kraj ale musel připlatit

  17:01aktualizováno  17:01
Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský podepsal dohodu o kotlíkových dotacích pro Ústecký kraj, kterou jeho předchůdce Tomáš Chalupa odmítl. Severočeši tak nyní mohou získat až 60 tisíc korun na nový, ekologičtější kotel. Kraj však musel zvýšit svou finanční spoluúčast.
Kotlíková dotace je určená na výměnu kotlů na pevná paliva za nové nízkoemisní. Ilustrační snímek

Kotlíková dotace je určená na výměnu kotlů na pevná paliva za nové nízkoemisní. Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Jsem rád, že se i přes zdržení podařilo program na podporu výměny kotlů spustit ještě v letošním roce. A to i díky navýšení spoluúčasti Ústeckého kraje na deset milionů," řekl hejtman Oldřich Bubeníček, který program s ministrem Podivínským v Praze podepsal.

Ústecký kraj do programu nejprve vložil pět milionů. Tehdejší ministr Chalupa  těsně před odchodem z funkce dohodu nepodepsal.

"Nechávám na svém nástupci, jak s nabídkou pana Bubeníčka naloží. Zda ji bude považovat za provokaci, nebo za vážně míněnou," řekl tehdy (o sporu zde).

Poté, co Ústecký kraj zvedl spoluúčast na dvojnásobek, je nyní pro zájemce připraveno celkem 20 milionů korun.

Most už překročil roční limit prachu

Obyvatelé Ústeckého kraje trpí pravidelnými smogovými situacemi a zhoršeným životním prostředím. Spousta měst překračuje oficiálně povolený limit pro znečištění prachem. Například Most letos roční limit "vyčerpal" již 25. července.

"Lokální topeniště patří mezi zdroje znečištění ovzduší, proto máme velký zájem o výměnu kotlů za moderní nízkoemisní typy," řekl Bubeníček.

Výše dotace pro žadatele se liší podle typu kotle. Lidé mohou získat od 16 do 60 tisíc korun. Podle prvních ohlasů kraj očekává, že zájem lidí bude velký.

"Ještě před spuštěním programu se na něj ptaly stovky lidí. Předpokládáme, že uspokojeno bude kolem 500 zájemců," řekla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Pokud peníze dojdou, kraj s ministerstvem přidají další

Lidé mohou o příspěvek žádat do 27. září nebo vyčerpání peněz. Pokud 20 milionů rychle dojde a zájemců bude stále dost, dohodl se ministr s hejtmanem na dalším programu. Nově byly dotace rozšířeny i o zplynovací, plynové kondenzační a atmosférické kotle.

Žádosti o výměnu kotlů a všechny informace zájemci najdou na webu kraje. Pro žadatele, kteří nemají internet, jsou potřebné materiály včetně formuláře žádosti k dispozici na recepci krajského úřadu. Případné dotazy zodpoví na telefonu 475 657 831.

Speciální program je připraven i pro domácnosti postižené povodní.

"V současné době máme zhruba 200 žádostí, z toho přes 50 už je podepsáno a kolem 130 žádostí mám na podpis na stole, což podepíšu v nejbližších hodinách," dodal ministr Podivínský.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz