Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litvínov získá peníze na ghetta, využije je na dotovaná pracovní místa

  11:30aktualizováno  11:30
Litvínov získá dotace na řešení sociálních problémů na sídlišti Janov. Starostka Kamila Bláhová podepsala s náměstkyní ministra pro lidská práva Martinou Štěpánkovou memorandum o spolupráci s odborem pro sociální začleňování Úřadu vlády. Memorandum městu zajistí peníze.

Jeden z převládajících pohledů na sídlišti Janov. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Litvínov chce sociální situaci změnit, proto jsem ráda, že se úřad ke spolupráci přihlásil,“ komentovala dohodu náměstkyně Štěpánková.

Radnice nyní bude připravovat s Agenturou pro sociální začleňování, ale i neziskovými organizacemi projekty a plány, na něž hodlá peníze získat. Zaměřit se chce hlavně na vzdělání, sociální služby a zaměstnanost jak v Janově, tak v dalších částech Litvínova. Hlavně nedostatek pracovních míst pro lidi z Janova je velkou komplikací.

Fotogalerie

„Úzce spolupracujeme s úřadem práce, ale stále se nám nedaří zapojit více zaměstnavatelů do našich projektů. To bychom chtěli změnit,“ poznamenala vedoucí odboru sociálních věcí litvínovské radnice Veronika Knoblochová.

V současné době nabízí dotovaná místa pro nezaměstnané v Janově například spolek Libuše, jenž už s Úřadem vlády spolupracuje. Díky dalším dotacím by mohl spolek svou činnost rozšířit, případně by jej doplnila jiná nezisková organizace.

Právě takhle má totiž memorandum o spolupráci fungovat v praxi: Litvínov si vymyslí přesný projekt, kterým by chtěl řešit nějaký problém, stát mu zaručí, že peníze dostane. Třeba na demolici prázdných paneláků nebo na nová pracovní místa.

Spolupráci uzavře deset měst, většina je z Ústeckého kraje

„Peníze by mělo město zaručené na určitou službu. Soutěžilo by se třeba o to, která neziskovka se o nabízení pracovních míst postará,“ přiblížila Štěpánková.

Úzkou spolupráci se státem při řešení sociálních problémů uzavře v celém Česku celkem deset měst. Z Ústeckého kraje je to ještě Kadaň, Obrnice, Vejprty, Roudnice nad Labem a Děčín.

Zatímco Litvínov nyní připravuje strategický plán a soupis projektů, Obrnice už mají jasno, co chtějí díky spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování řešit.

„Velmi důležitá je pro nás především možnost čerpat dotace z evropských fondů na financování sociálních služeb na tříleté období. Chceme získat i peníze na obnovu rozvodných sítí v základní a mateřské škole, na obnovu vybavení kuchyně základní školy a prádelny mateřské školy. Do žádostí o dotace zahrneme také úpravy vnitřního atria základní školy. Uspět bychom mohli ve spolupráci s agenturou i s projektem výstavby sociálních bytů,“ vyjmenovala některé plány Obrnic tamější starostka Drahomíra Miklošová.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz