Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litvínov získá peníze na ghetta, využije je na dotovaná pracovní místa

  11:30aktualizováno  11:30
Litvínov získá dotace na řešení sociálních problémů na sídlišti Janov. Starostka Kamila Bláhová podepsala s náměstkyní ministra pro lidská práva Martinou Štěpánkovou memorandum o spolupráci s odborem pro sociální začleňování Úřadu vlády. Memorandum městu zajistí peníze.

Jeden z převládajících pohledů na sídlišti Janov. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Litvínov chce sociální situaci změnit, proto jsem ráda, že se úřad ke spolupráci přihlásil,“ komentovala dohodu náměstkyně Štěpánková.

Radnice nyní bude připravovat s Agenturou pro sociální začleňování, ale i neziskovými organizacemi projekty a plány, na něž hodlá peníze získat. Zaměřit se chce hlavně na vzdělání, sociální služby a zaměstnanost jak v Janově, tak v dalších částech Litvínova. Hlavně nedostatek pracovních míst pro lidi z Janova je velkou komplikací.

Fotogalerie

„Úzce spolupracujeme s úřadem práce, ale stále se nám nedaří zapojit více zaměstnavatelů do našich projektů. To bychom chtěli změnit,“ poznamenala vedoucí odboru sociálních věcí litvínovské radnice Veronika Knoblochová.

V současné době nabízí dotovaná místa pro nezaměstnané v Janově například spolek Libuše, jenž už s Úřadem vlády spolupracuje. Díky dalším dotacím by mohl spolek svou činnost rozšířit, případně by jej doplnila jiná nezisková organizace.

Právě takhle má totiž memorandum o spolupráci fungovat v praxi: Litvínov si vymyslí přesný projekt, kterým by chtěl řešit nějaký problém, stát mu zaručí, že peníze dostane. Třeba na demolici prázdných paneláků nebo na nová pracovní místa.

Spolupráci uzavře deset měst, většina je z Ústeckého kraje

„Peníze by mělo město zaručené na určitou službu. Soutěžilo by se třeba o to, která neziskovka se o nabízení pracovních míst postará,“ přiblížila Štěpánková.

Úzkou spolupráci se státem při řešení sociálních problémů uzavře v celém Česku celkem deset měst. Z Ústeckého kraje je to ještě Kadaň, Obrnice, Vejprty, Roudnice nad Labem a Děčín.

Zatímco Litvínov nyní připravuje strategický plán a soupis projektů, Obrnice už mají jasno, co chtějí díky spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování řešit.

„Velmi důležitá je pro nás především možnost čerpat dotace z evropských fondů na financování sociálních služeb na tříleté období. Chceme získat i peníze na obnovu rozvodných sítí v základní a mateřské škole, na obnovu vybavení kuchyně základní školy a prádelny mateřské školy. Do žádostí o dotace zahrneme také úpravy vnitřního atria základní školy. Uspět bychom mohli ve spolupráci s agenturou i s projektem výstavby sociálních bytů,“ vyjmenovala některé plány Obrnic tamější starostka Drahomíra Miklošová.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz