Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dostavbu D8 urychlí peníze z ministerstva i Bártova „akční“ skupina

  9:47aktualizováno  9:47
Plánované škrty dostavbu chybějící části dálnice D8 neohrozí, brzdí ji "jen" spory s ekology. Ministerstvo dopravy se zavázalo, že po rozhodnutí soudů zajistí potřebné finance. Řidiči jedoucí z Prahy do Ústí se navíc dostanou po dálnici až do Lovosic ještě letos.
Kvůli dostavbě dálnice D8 byla ustavena speciální pracovní skupina, která bude podléhat přímo ministru Bártovi. Ilustrační foto

Kvůli dostavbě dálnice D8 byla ustavena speciální pracovní skupina, která bude podléhat přímo ministru Bártovi. Ilustrační foto | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Úsek mezi Lukavcem a mimoúrovňovou křižovatkou u Lovosic, který byl od loňského listopadu uzavřený, se opět zprovozní. "Předpokládám, že bude otevřen v prosinci. Ještě se musí dodělat rekonstrukce středové kanalizace," sdělil vedoucí manažer projektového týmu D8 za ŘSD Jan Kroupa.

Odpadne tak složité projíždění Lovosicemi kolem Lukavce, které v dopravní špičce působilo nekonečné kolony. Otevření tohoto úseku se přitom původně vázalo k dostavbě části D8 od Lovosic k Bílince, k níž mělo letos dojít. Nedojde.

Policie reguluje dopravní zácpu mezi Ústím nad Labem a LovosicemiPolicie reguluje dopravní zácpu mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi

"Letos se to určitě nestihne. Tento úsek by se mohl dostavět příští rok, závisí to ale na zhotoviteli stavby," uvedl Kroupa.

V nekonečné dostavbě dálnice D8 však nastal průlom: ministerstvo dopravy se zavázalo, že zajistí potřebné finance na dokončení 16,4 kilometru dlouhého úseku přes České středohoří. Ten je poslední chybějící částí autostrády.

Mapa chybějící části dálnice D8

"Není to tak, že potřebné peníze jsou připravené v rozpočtu. Finanční prostředky jsou zajištěné v návaznosti na přípravu a průběh dostavby," vysvětlil poradce náměstka ministra dopravy David Čermák. Jinými slovy to znamená: Peníze v rukou nemáme, ale jakmile bude třeba, budou k dispozici.

Pracovní skupina má urychlit dostavbu D8

"Prostředky budou uvolňovány postupně, v okamžiku, kdy bude vydáno pravomocné stavební povolení na další úsek stavby," upřesnila starostka Vchynic Jana Chládková.

Jednání přineslo další novinku, jež kritické situaci ohledně D8 pomůže. Ustavila se totiž pracovní skupina, která bude mít řešení problematické stavby na starosti. Podléhat bude přímo ministru dopravy Bártovi. Bude předcházet procesním chybám při vydávání stavebních povolení a upozorňovat na možné rozpory, jež by mohly stavbu brzdit.

Přesně tyto nedostatky způsobily podání několika žalob na neplatnost stavebních povolení pro dokončení D8 ze strany sdružení Děti Země, které u soudu uspěly.

Policie má dohlížet na objížďky

Tým také ve Vchynicích vznesl první konkrétní požadavek - chce větší policejní dozor na objízdných trasách, tedy na silnicích I/30 mezi Ústím a Lovosicemi, I/8 mezi Lovosicemi a Teplicemi a 1/15 mezi Lovosicemi a Mostem.

"Požádali jsme také o zprovoznění informačních tabulí na silnici I/30," doplnila starostka Chládková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice remizovaly a pustily do čela Hradec, který dal čtyři góly

Momentka ze zápasu druhé fotbalové ligy mezi Hradcem Králové a Žižkovem.

Fotbalisté Hradce Králové v devátém kole druhé ligy rozstříleli Žižkov 4:0 a posunuli se do čela tabulky, když...

Další z rubriky

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Najdete na iDNES.cz