Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dostavba rychlostní silnice R7 by mohla začít příští rok na Lounsku

  8:23aktualizováno  8:23
S dostavbou rychlostní silnice R7 by se mohlo po letech čekání konečně začít v příštím roce. V plánu je vybudování chybějícího úseku na Lounsku.
Výstavba úseku Postoloprty - Bitozeves by mohla začít v příštím roce. Ilustrační snímek

Výstavba úseku Postoloprty - Bitozeves by mohla začít v příštím roce. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Pokud vše bude probíhat hladce a bez problémů a budou zajištěny finanční prostředky, výstavba rychlostní silnice začne stavbou úseku Postoloprty - Bitozeves v příštím roce,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Rychlostní silnice R7

Rychlostní silnice R7 z Prahy do Chomutova se staví už od 60. let minulého století, z plánované délky 83 kilometrů je ale postavena zatím jen třetina.

Podle statistik jde o silnici s jedním z nejvyšších počtů tragických dopravních nehod v zemi. Denně po ní projede více než 15 tisíc aut, z toho stovky nákladních. Dříve byla projektována na 12 tisíc aut za den.

Po urychleném dokončení volají jak starostové a primátoři z měst podél trasy, regionální politici, tak i dopravní policisté.

Hotové jsou úseky Praha - Slaný, obchvat Sulce na Lounsku a úsek kolem zóny Triangle na Žatecku a dále na Chomutov, dohromady 28 km.

Naposledy byly v prosinci 2013 zprovozněny dva úseky v celkové délce 16 kilometrů na Chomutovsku.

Ministerstvo dopravy se navíc vrátilo k původnímu plánu vybudovat silnici o čtyřech pruzích. Proti tříproudové variantě představené před dvěma lety se totiž ohradila okolní města. Argumentovala především bezpečností, protože v místech bez středových svodidel se často stávají vážné nehody.

„Náš boj nebyl marný a z navrženého řešení třípruhu na Prahu jsme trvalým úsilím vybojovali plnohodnotnou dálnici pro náš region. Teď musíme pokračovat v tlaku a dosáhnout stavby jednotlivých úseků v co nejkratším čase,“ poznamenal starosta Loun Radovan Šabata.
 
Silnice R7 je momentálně hotová mezi Prahou a Slaným a Chomutovem a Bitozevsí. Zbývají tak úseky mezi středočeským Slaným a severočeskou Bitozevsí, přičemž dokončený už je obchvat Sulce.

Výstavbu může zkomplikovat spor o most

Výstavbu kolem Bitozevsi však ještě může zkomplikovat budoucí most u Seménkovic. Bitozevsi se totiž nezamlouvá, že by měl být v jejím majetku. Ve svém rozpočtu by jen těžko hledala peníze na větší opravy.

„Vypuštění mostu z projektové dokumentace by znamenalo zásadní zásah do projektu jak z hlediska stavebního, tak z hlediska zákona o veřejných zakázkách, jelikož na stavbu je již podepsána smlouva se zhotovitelem. Věříme, že problém s mostem se podaří vyřešit a stavba bude moci začít,“ poznamenala Ledvinová.

Než se řidiči po nové silnici projedou v celé délce, bude trvat ještě několik let. „Předpoklad celé dostavby R7 je rok 2024,“ upozornila Ledvinová.

Předpokládané náklady jsou ve výši 9,8 miliardy korun. Je to ale jen orientační částka, která se mění v závislosti na zpracovávání projektové dokumentace.
 
Dostavbě silnice napomohl i fakt, že do průmyslové zóny Triangle u Žatce, která u R7 leží, letos vstoupil významný investor, jihokorejský Nexen. Při podpisu smlouvy mezi společností a státem premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že zkapacitnění silnice je nutností (o vstupu Nexenu zde).
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz