Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž chtěl miliony za neoprávněnou vazbu. Odškodné získal, suma je tajná

  8:20aktualizováno  8:20
Stát odškodnil Jaroslava Š. za to, že kvůli obvinění z vraždy otce své bývalé partnerky strávil neprávem 17 měsíců ve vazbě. Soudní líčení s ním už spělo k vyhlášení rozsudku, když policie na základě zpětné analýzy DNA dopadla pravého pachatele. Jaroslav Š. od počátku tvrdil, že je nevinný.
Jaroslav Š. strávil ve vazbě 17 měsíců (ilustrační snímek).

Jaroslav Š. strávil ve vazbě 17 měsíců (ilustrační snímek). | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Žadateli bylo poskytnuto odškodnění. Bylo přiznáno jako satisfakce jak za omezení osobní svobody během trestního řízení, tak za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním,“ řekla MF DNES Kristina Labohá z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Jaroslav Š. se obrátil na resort s žádostí o kompenzaci loni 16. června, ministerstvo ji vyřizovalo skoro rok.

Nárokoval si 5,439 milionu korun, zda mu však resort vyšel vstříc v plném rozsahu, není jasné. Jak vysokou finanční satisfakci vyplatil, ministerstvo odmítlo sdělit.

„Je to informace, která spadá do jeho práva na ochranu osobnosti a osobních údajů,“ vysvětlil ředitel odboru odškodňování ministerstva Jakub Severa.

Také právní zástupce Jaroslava Š. Vlastimil Tauber zůstal zdrženlivý. „S klientem jsem se viděl a stále nesouhlasí s mediální prezentací této věci, takže se k tomu nebude vyjadřovat,“ sdělil advokát Tauber.

Za den vazby dává stát od 500 do 1 500 korun

Obecně lze říci, že oběti neoprávněného stíhání mohou dosáhnout na dvojí odškodnění. Jednak by jim měl stát vyplatit ušlý zisk, jednak se mohou domáhat kompenzace za nemajetkovou újmu způsobenou stíháním a pobytem ve vazbě.

Příklady odškodnění

  • Výjimečným případem je odškodnění muže, jenž si odseděl trest za znásilnění, které přitom nespáchal. Jeho nevina vyšla najevo až po 18 letech v obnoveném řízení. Od státu dostal 5 milionů korun.
  • Další muž se dočkal odškodnění ve výši 546 tisíc korun za to, že byl neprávem 16 let stíhán kvůli podvodu.
  • Stát odškodnil částkou 339 tisíc korun muže, který byl rok neprávem stíhán za ublížení na zdraví s následkem smrti.

V prvním případě je výše zadostiučinění z logicky věci individuální, v druhém případě určil Nejvyšší soud jako přiměřenou částku za den vazby od 500 do 1 500 korun. „Nutno zdůraznit, že se zvlášť odškodňuje újma způsobená omezením osobní svobody, trestním stíháním jako takovým a případně též jeho nepřiměřenou délkou,“ dodala Labohá.

Podle advokáta Narcise Tomáška, jemuž MF DNES případ popsala, je možné se v obdobném případě dočkat kompenzace v řádu milionů korun. „Pokud dotyčný přesvědčivě doloží psychickou, zdravotní, sociální či rodinnou újmu,“ podotkl Tomášek. Že odškodnění muže nebude jen symbolické, plyne i z vyjádření šéfa odboru Severy.

„Pana Š. stát poměrně zásadním způsobem omezil na jeho právech a nebylo by vhodné zasahovat do nich ještě více tím, že se informace, že disponuje částkou, která nebude úplně minimální, bude šířit,“ uvedl.

Jen pro srovnání, například trojice exposlanců ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa z kauzy Nagyová dostala za zhruba měsíční pobyt ve vazbě odškodnění od 507 do 847 tisíc korun.

Není to selhání nikoho, řekla soudkyně

Vražda, kvůli které stanul muž před soudem, se odehrála v únoru 2013 v Ústí nad Labem v části Dobětice. Otce jeho expartnerky pachatel ubodal. Na Jaroslava Š. ukazovaly pachové stopy, nesrovnalosti ve výpovědi a pak odepření další spolupráce s policí a soudem.

„Já jsem to neudělal a ani jsem neměl důvod. Pokud moje bývalá partnerka tvrdí, že jsem to udělal z pomsty, vůbec to není pravda,“ řekl jen u soudu.

Od července 2013 do prosince 2014 byl ve vazbě. Tehdy se policii přiznal Robert Tremel, na kterého ukázala zpětná analýza DNA za nehty oběti. Žalobkyně poté pana Š. pustila z vazby a Tremel posléze dostal 17,5 roku vězení. Muž vysvětloval, že čtyřiašedesátiletého pána ubodal v sebeobraně. „Jen jsem se bránil, bál jsem se o život,“ vypověděl u soudu.

Soudkyně a státní zástupkyně se shodně uvedly, že navzdory prvotnímu stíhání nevinného postupovaly orgány činné v trestním řízení profesionálně.

„To není selhání nikoho. Tahle kauza byla od začátku náročná a komplikovaná, protože v ní nebylo moc důkazů. Naopak musím říct, že policie si s tím dala velkou práci,“ uvedla soudkyně Jana Kurešová, která kauzu vyřizovala.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz