Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Cesta autobusem skončila pro cestující předčasně. Jel na cizí SPZ

  • 12
Firma Logistic Euro Bus, která sídlí v Jirkově a jezdí kadaňskou linku, má potíže. Kromě toho, že policie vyšetřuje březnovou nehodu jejího autobusu u Panenského Týnce, nedávno zjistila u jiného vozu výměnu SPZ.

Cesta linkovým autobusem společnosti Logistic Euro Bus z Prahy do Perštejna skončila před několika dny pro cestující předčasně už na nádraží v Kadani. Řidiče i pasažéry donutili vystoupit dopravní policisté.

To proto, že autobus jel s cizími espézetkami. Majitel firmy se hájí, že šlo o ojedinělé pochybení. Podle svědků ale autobus takto jezdil nejméně několik dní.

Policisté vůz DAF zkontrolovali na autobusovém nádraží v Kadani 8. července odpoledne a zjistili, že nemá na silnici co dělat. Měl registrační značku z jiného autobusu značky Mercedes. Policisté řidiči zakázali pokračovat v jízdě.

Cestující odvezl do cíle náhradní autobus. „Věc jsme postoupili do správního řízení,“ potvrdila mluvčí policie Jaromíra Střelcová.

Podle svědků jezdil autobus s cizí značkou na lince delší dobu. Fotka vozu s neplatnou SPZ stojícího na nádraží v Praze se objevila na diskusním fóru již o několik týdnů dříve.

„Nevím o tom,“ říká jednatel firmy Logistic Euro Bus Pavel Šams, který tvrdí, že šlo o výjimečný incident a v žádném případě se nejednalo o snahu vypravit na cestu vůz, který nemá značky kvůli nevyhovujícímu technickému stavu.

Vyšetřování kvůli nehodě u Panenského Týnce

Cestující podle něj ohroženi nebyli, protože autobus je po technické stránce v pořádku. Dosud ale nemá vlastní registrační značku.

„Vyřizuji dokumenty, aby mohl být přihlášený do registru vozidel. Na linku do Prahy ho přesto vyslal s SPZ z jiného autobusu jeden ze zaměstnanců. Šlo o ojedinělé pochybení,“ dušuje se Šams.

Není to ale jediný problém, se kterým se firma potýká. Je vyšetřovaná kvůli březnové nehodě autobusu u Panenského Týnce, který vezl žáky vejprtské základní školy na výlet do Prahy. Řidič dostal na namrzlé silnici smyk a skončil na boku. Vyšetřování příčin nehody ještě neskončilo (o havárii jsme psali zde).

V zákulisí navíc vře spor mezi současným a bývalým majitelem společnosti. Předchozí vlastník poslal v dubnu dopravní firmu do insolvenčního řízení kvůli údajnému dvousettisícovému dluhu za pronájem bytu.

Byt měla společnost využívat k přespání řidičů. „Firmu mi ukradl a dluží mi peníze,“ uvedl její bývalý majitel Jiří Pokorný.

Podle Šamse jde z jeho strany o cílenou likvidaci prosperující společnosti. „Dluh je neoprávněný a chystám právní kroky na obranu dobrého jména firmy. Dostala nálepku dlužníka a byl jsem nucený zastavit její rozvoj, dokud se to nevyřeší. To ale může trvat měsíce,“ ohrazuje se Šams.

Kadaň nechce o linku do Prahy přijít

Změnou vlastníka se ale na popud insolvenčního soudu začalo zabývat krajské státní zastupitelství.

„Je možné, že šlo o fiktivním převod firmy. Pokud má pan Pokorný dluhy, které nejsou v současnosti dořešené, a různé exekuce, mohlo se jednat o trestný čin,“ uvádí soudkyně Lucie Hartlová v zápisu jednání o insolvenčním návrhu.

Přímý spoj z Prahy do Kadaně, respektive až do nedalekého Perštejna, jezdí od loňského ledna, do té doby lidé museli jet na přestup do Chomutova či Žatce. Měsíčně ho využije na 900 lidí.

Radnice o linku usilovala dlouho, oslovila řadu dopravců, přihlásil se jediný. „O přímé spojení do Prahy bychom nechtěli přijít,“ uvedl starosta Jiří Kulhánek.

Teď ale není vyloučeno, že k tomu dojde. Kromě pokuty ve výši několika desítek tisíc korun může firma přijít i o licenci. O jejím udělení či odebrání rozhoduje krajský úřad.