Děti si domlouvají bitky a přes sociální sítě na ně zvou i diváky

  5:21aktualizováno  5:21
Nebezpečný fenomén se začal objevovat v Litvínově na Mostecku. Děti si tam domlouvají rvačky, při nichž soupeří dva protivníci a bitku sledují další lidé svolaní přes sociální sítě. Rvačkám často přihlížejí cizí lidé, kteří v tom spatřují zábavu. Podobných případů ve městě přibývá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: archiv MF DNES

Když během jedné říjnové soboty spatřil pracovník obsluhy kamerového systému litvínovské městské policie na zastávce MHD v ulici S. K. Neumanna skupinu několika desítek hodně mladých lidí, z nichž většina byly ještě děti, okamžitě zbystřil. Partu sledoval dál, viděl přitom, jak se ještě rozrůstá.

V tu chvíli bylo načase zalarmovat kolegy v terénu. Od asistentek prevence kriminality totiž strážníci věděli, že právě v tento den se má odehrát bitka dvou malých kluků.

Skupina mířila k jedné z cyklostezek, kde se nezletilý chlapec pustil do svého vrstevníka. Policie jejich fyzický spor brzy utnula.

Jeden z účastníků však i přes rychlý příjezd strážců zákona stihl utržit krvavé zranění a musela přijet záchranka. Druhý, jenž je pravděpodobně útočníkem, skončil na služebně státní policie.

„Vyšetřujeme to jako přestupek proti občanskému soužití, ale nevylučujeme, že věc překvalifikujeme,“ říká k případu Ludmila Světláková, mluvčí policie na Mostecku.

Zbytek přítomných, jejichž počet se odhaduje až na třicet, se na bitku díval. Někdo je pozval prostřednictvím Facebooku.

Za poslední měsíc zaznamenali litvínovští strážníci obdobné případy hned tři. „Je to pro nás nový jev. Přihlížející, kteří se však naštěstí nezapojují, podle všeho spatřují zábavu v tom, že se dívají na rvačku jiných,“ komentuje velitel litvínovské městské policie Zdeněk Urban.

Zraněním skončila i potyčka dvou dívek nedaleko základní školy ve čtvrti Hamr. „Jedna z nich u sebe dokonce měla boxer,“ popisuje Urban s tím, že všemu přihlíželo asi deset přizvaných diváků nízkého věku. 

Také toto vyřizování účtů nyní vyšetřuje policie. „Šetříme to jako výtržnictví,“ poznamenává Světláková s tím, že jedna z dívek byla nezletilá žákyně druhého stupně a druhá mladistvá.

Školy chystají besedy a informují rodiče

Bližší informace k případům nechce policie sdělit právě vzhledem k věku aktérů a také proto, že vyšetřování je teprve na začátku. Obecně však platí, že nezletilci nejsou trestně odpovědní. 

Jejich jednáním se však může zabývat orgán sociálněprávní ochrany dětí a dále pak i státní zástupce a následně soud, který může nařídit třeba dohled probačního úředníka. Mladistvé ve věku 15 až 18 let už trestně stíhat lze, oproti dospělým jim hrozí poloviční tresty.

Třetí případ možné rvačky, na kterou bylo svolané publikum, se odehrál v nedalekém Horním Jiřetíně. Tam se schylovalo k potyčce mezi dospělými, na kterou se ovšem sjelo několik desítek lidí včetně dětí.

„Když se těch přihlížejících ptáme, proč tam jsou, odpovídají, že si na sociálních sítích přečetli výzvu, která je zaujala, a přišli se podívat. Víc ale, jako třeba co se mezi těmi, kteří se mají bít, stalo, prý nevědí. Je to hodně zarážející druh zábavy,“ podotýká Urban.

Nový „trend“ se ve městě rozhodli řešit. „Spojili jsme se se sociálkou a začali jednat se školami, aby se nastavila nějaká prevence, osvěta přímo vůči dětem. Je také potřeba, aby to školy dál přenášely na rodiče, aby ti se dozvěděli, že se vůbec něco takového děje, a na svoje děti nějak zapůsobili,“ dodává šéf litvínovských strážníků.

Školy už začaly podnikat určité kroky. „V listopadu se u nás uskuteční besedy s paní ze sociálky a s policistou. Zúčastní se jich osmáci a deváťáci, kterých se ten problém týká nejvíc,“ uvádí například Daniela Loosová, zástupkyně ředitelky ze základní školy v Hamru, kterou navštěvuje jedna z výše zmíněných dívek.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Kvůli namrzlé silnici havarovalo na Chomutovsku najednou deset aut

Nehodu deseti aut u obce Otvice na Chomutovsku způsobila první ledovka.

U obce Otvice na Chomutovsku bouralo ráno deset automobilů. Zavinila to námraza, která se vytvořila na vozovce. Silnice...

Bývalá diplomatka z Lounska pomáhá vzdělávat chudé děti v Zimbabwe

Marie Imbrová při návštěvě u školáků v zimbabwské komunitě Tengenenge, jimž s...

Před deseti lety se Marie Imbrová z Černochova na Lounsku zavázala, že všechny děti v zimbabwské komunitě Tengenenge...

Ústí a Trmice se opevňují proti přistěhování dalších problémových lidí

Lidé v Trmicích se báli, že v rozsáhlém domě bude  ubytovna pro sociálně slabé....

Opevněnou zónou proti nově příchozím sociálně slabým rodinám se stanou Ústí nad Labem a Trmice. Na celém území obou...

Najdete na iDNES.cz