Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékař sjel Everest na snowboardu, teď vyráží do Nepálu pro další unikát

  10:50aktualizováno  10:50
Teplický lékař vyráží s výpravou do Nepálu, aby zdolal horu Baruntse cestou, kterou si ještě nikdo nevybral. V minulosti už se přitom proslavil tím, že jako jediný na světě sjel na snowboardu Severní žebro při výstupu na Mount Everest. Tento výkon po něm dosud nikdo nezopakoval.

Lékař Petr Machold pracoval v teplické nemocnici jako chirurg, ale kvůli požitku z adrenalinu se dal k záchrance. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Nepálci nám potvrdili, že tudy ještě nikdo nelezl," říká Machold o plánu vylézt na 7 162 metrů vysokou horu.

Výprava odlétá ve čtvrtek, pak má deset dní na to, aby dorazila pod horu Baruntse, která se tyčí mezi Everestem a pátým nejvyšším vrcholem světa Makalu.

Tam postaví základní tábor a budou čekat na nejvhodnější počasí na cestu. K dispozici mají celkem dvacet dní. "Kvůli počasí budeme volat Aleně Zárybnické. Ta hory zná, má ráda vysokohorskou turistiku a většinou se trefí," usmívá se Machold.

Jiří Zmítko, který je stejně jako on z Teplic, vyrazí s Pražanem Janem Svobodou obvyklou cestou sedlem a po hřebeni. Machold s parťákem Jakubem Vaňkem z Plzně se vydají přímou trasou.

"Ve dvou budeme rychlejší. Když lezli na Baruntse v roce 1997 Rusové, ale jinou cestou, bylo jich osm a házeli si na hlavu kameny," uvažuje Machold.

Pokud se všechno povede, bude teplický lékař už navždy v zápisech nepálského Káthmandu. Zde se každá expedice musí předem nahlásit a po cestě se ozvat s tím, jak vše probíhalo, případně předat fotografii jako důkaz zdařilé výpravy. A také pojmenovat nově pokořenou trasu. "Česká cesta," prozrazuje Machold, jak se bude jmenovat ta, kterou chtějí jako první zdolat.

Kvůli hecu na snowboardu málem přišel o život

Machold je už zkušený horolezec i lyžař. V roce 2003 vzbudil obdiv, když se jako první člověk vydal na snowboardu z Mount Everestu.

"V té době jsem hodně jezdil a tohle vzniklo v hospodě, kde mě přátelé hecovali. Ten nápad se mi zalíbil," vzpomíná lékař.

Měl tehdy v plánu vylézt Severním žebrem, klasickou cestou z tibetské strany, až na vrchol Mount Everestu a pak sjet na snowboardu dolů. Jenže vrcholu nedosáhl. "Celých pět týdnů foukal silný vítr, padal čerstvý sníh a byla velká zima. Jít na vrchol by bylo obrovské zdravotní riziko," je zklamaný.

Podařila se mu ale aspoň část plánu, sjezd ze Severního žebra z výšky 7 700 metrů. V jednu chvíli měl namále, uklouzl a mířil do ledovcové trhliny. I se snowboardem se přetočil na břicho, nalehl na cepín a brzdil. Zastavil těsně u trhliny. Dobrodruh, který to zkusil před ním, zahynul a jeho tělo už se nenašlo.

Machold napětí a adrenalin potřebuje. Také kvůli němu odešel z ordinace úrazového chirurga v nemocnici a už několik let jezdí se záchrankou. Cesta na Baruntse vyjde každého člena výpravy na 100 tisíc korun. Skupina sice má sponzory, ale ti většinou nedávají peníze, spíš místo nich poskytnou potřebné vybavení.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz