Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kraj s dopravcem se dohodli, autobusy na Děčínsku a Ústecku pojedou

  17:15aktualizováno  17:15
Společnost TD Bus (dříve BusLine) bude autobusovou dopravu na Ústecku a Děčínsku zajišťovat do poloviny září, pak ji převezme Ústecký kraj. V obou regionech přitom hrozilo, že v první zářijový den žádné autobusy nevyjedou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Dnes odpoledne, tedy na poslední chvíli, se dopravce dohodl s majitelem autobusů a vedením kraje, který odmítl TD Busu zaplatit bezmála čtyři miliony korun na uhrazení navýšených nákladů. 

Ohledně dalších pěti oblastí regionu, v nichž jezdí TD Bus, se bude nadále jednat. Zatím v nich ale firma působit bude.

„Bohudík jsme našli společné východisko. Do 14. září pojedeme my, od 15. září to převezme Dopravní společnost Ústeckého kraje. Společnost Overline si od nás převezme zpět autobusy, které máme v nájmu, a předá je kraji. My převedeme na kraj část podniku, tedy zaměstnanců a nějakého drobného majetku,“ sdělil Milan Toms, ředitel firmy TD Bus. Převedeno bude asi 80 řidičů.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek věří, že do 14. září bude firma plnit smlouvu tak, jak má. „Poté spoje převezmeme my a pro cestující se nic nezmění, “ přiblížil Komínek.

O dalších oblastech se bude jednat

TD Bus zajišťuje dopravu také v dalších částech kraje, na Litoměřicku, Lounsku či Vejprtsku. O těchto oblastech se podle Tomse povedou další jednání.

„Pokud to bude funkční a bude oboustranný zájem, který z naší strany je určitě, tak můžeme převádět další oblasti tímto způsobem. Chceme tento nevýhodný byznys přenechat kraji v plném rozsahu a co nejdříve. Budeme tam dál jezdit a jednat,“ podotkl Toms. 

Smlouva s Ústeckým krajem ohledně zajištění dopravy platí do poloviny příštího roku.

Společnost po kraji požadovala, aby jí do 30. srpna zaplatil necelé čtyři miliony nad rámec smlouvy. Peníze měly jít na uhrazení navýšených nákladů, které vznikly vládními nařízeními z minulých let o nárůstu mezd. 

Hrozby trestních oznámení

Firma argumentovala, že s takovým nárůstem nákladů nebylo možné počítat. Kraj naproti tomu uvedl, že si za vzniklé problémy může společnost sama kvůli špatnému hospodaření.

Spor mezi dopravcem a krajem se v posledních dnech vyostřil a začalo se mluvit i o podávání trestních oznámení. Kraj zvažuje, že ho podá, protože jednání firmy označil za vydírání. 

„Nemohou nám ale vyhrožovat, že najednou skončí, mají smlouvu až do 30. června 2019 a dopravu zajistit musí. Máme připravené trestní oznámení kvůli vydírání, protože hrát si takto s cestujícími a svádět to na kraj opravdu nejde,“ řekl Komínek.

Toms mu dnes před novináři oponoval. „Jednání byla spousta. V červnu jsme politickou reprezentaci kraje informovali, že problém tu je. Když někomu řeknu, že nemám peníze a nemůžu jezdit, tak je to vydírání? Oznámili jsme to dopředu. Vydírání podle mého vypadá jinak. My naopak hledáme řešení,“ poznamenal Toms.

Firma má personální krizi

Naproti tomu odbory v čele s předsedou Jiřím Kuchynkou chtějí trestní oznámení podat na Komínka a vedoucího krajského odboru dopravy Jindřicha Fraňka. 

„Nikdo mé argumenty nebral v potaz. Pan Komínek a Franěk se zaklínali uzavřenými smlouvami. Už čtyři roky upozorňuji, že to špatně dopadne,“ prohlásil Kuchynka.

Toms se zároveň obává případných sankcí od kraje za neplnění smlouvy, protože firma má kvůli personální krizi problém plnit závazky v plném rozsahu a některé spoje už musela vynechat. Ráno třeba nejel spoj ze Suletic, který má konečnou na Telnici.

„Řidiči dnes všeobecně nejsou. U nás situaci ještě zhoršují právě tyto dohady. Zaměstnanci nemohou žít v takové nejistotě a shánějí si práci jinde. Denně řešíme problémy s obsazeností služeb,“ upozornil Toms s tím, že jakákoli sankce by pro společnost mohla být až likvidační.

Podle Komínka se možné uložení sankcí momentálně řeší.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Žena říká, že ji na Lounsku znásilnil cizí muž. Policie hledá svědky z aut

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Kriminalisté prověřují případ znásilnění na Lounsku. Mladá žena vypověděla, že k ní večer v blízkosti silnice z...

Chceme znovu nastartovat rozvoj Ústí, bez velrybářů, říká Tošovský

Před deseti lety se Pavel Tošovský z politiky stáhl, teď se do ní vrací jako...

Před dvaceti lety byl starostou ústeckých Neštěmic, který mimo jiné rozhodl o stavbě plotu v Matiční ulici, později...

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz