Kraj s dopravcem se dohodli, autobusy na Děčínsku a Ústecku pojedou

  17:15aktualizováno  17:15
Společnost TD Bus (dříve BusLine) bude autobusovou dopravu na Ústecku a Děčínsku zajišťovat do poloviny září, pak ji převezme Ústecký kraj. V obou regionech přitom hrozilo, že v první zářijový den žádné autobusy nevyjedou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Dnes odpoledne, tedy na poslední chvíli, se dopravce dohodl s majitelem autobusů a vedením kraje, který odmítl TD Busu zaplatit bezmála čtyři miliony korun na uhrazení navýšených nákladů. 

Ohledně dalších pěti oblastí regionu, v nichž jezdí TD Bus, se bude nadále jednat. Zatím v nich ale firma působit bude.

„Bohudík jsme našli společné východisko. Do 14. září pojedeme my, od 15. září to převezme Dopravní společnost Ústeckého kraje. Společnost Overline si od nás převezme zpět autobusy, které máme v nájmu, a předá je kraji. My převedeme na kraj část podniku, tedy zaměstnanců a nějakého drobného majetku,“ sdělil Milan Toms, ředitel firmy TD Bus. Převedeno bude asi 80 řidičů.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek věří, že do 14. září bude firma plnit smlouvu tak, jak má. „Poté spoje převezmeme my a pro cestující se nic nezmění, “ přiblížil Komínek.

O dalších oblastech se bude jednat

TD Bus zajišťuje dopravu také v dalších částech kraje, na Litoměřicku, Lounsku či Vejprtsku. O těchto oblastech se podle Tomse povedou další jednání.

„Pokud to bude funkční a bude oboustranný zájem, který z naší strany je určitě, tak můžeme převádět další oblasti tímto způsobem. Chceme tento nevýhodný byznys přenechat kraji v plném rozsahu a co nejdříve. Budeme tam dál jezdit a jednat,“ podotkl Toms. 

Smlouva s Ústeckým krajem ohledně zajištění dopravy platí do poloviny příštího roku.

Společnost po kraji požadovala, aby jí do 30. srpna zaplatil necelé čtyři miliony nad rámec smlouvy. Peníze měly jít na uhrazení navýšených nákladů, které vznikly vládními nařízeními z minulých let o nárůstu mezd. 

Hrozby trestních oznámení

Firma argumentovala, že s takovým nárůstem nákladů nebylo možné počítat. Kraj naproti tomu uvedl, že si za vzniklé problémy může společnost sama kvůli špatnému hospodaření.

Spor mezi dopravcem a krajem se v posledních dnech vyostřil a začalo se mluvit i o podávání trestních oznámení. Kraj zvažuje, že ho podá, protože jednání firmy označil za vydírání. 

„Nemohou nám ale vyhrožovat, že najednou skončí, mají smlouvu až do 30. června 2019 a dopravu zajistit musí. Máme připravené trestní oznámení kvůli vydírání, protože hrát si takto s cestujícími a svádět to na kraj opravdu nejde,“ řekl Komínek.

Toms mu dnes před novináři oponoval. „Jednání byla spousta. V červnu jsme politickou reprezentaci kraje informovali, že problém tu je. Když někomu řeknu, že nemám peníze a nemůžu jezdit, tak je to vydírání? Oznámili jsme to dopředu. Vydírání podle mého vypadá jinak. My naopak hledáme řešení,“ poznamenal Toms.

Firma má personální krizi

Naproti tomu odbory v čele s předsedou Jiřím Kuchynkou chtějí trestní oznámení podat na Komínka a vedoucího krajského odboru dopravy Jindřicha Fraňka. 

„Nikdo mé argumenty nebral v potaz. Pan Komínek a Franěk se zaklínali uzavřenými smlouvami. Už čtyři roky upozorňuji, že to špatně dopadne,“ prohlásil Kuchynka.

Toms se zároveň obává případných sankcí od kraje za neplnění smlouvy, protože firma má kvůli personální krizi problém plnit závazky v plném rozsahu a některé spoje už musela vynechat. Ráno třeba nejel spoj ze Suletic, který má konečnou na Telnici.

„Řidiči dnes všeobecně nejsou. U nás situaci ještě zhoršují právě tyto dohady. Zaměstnanci nemohou žít v takové nejistotě a shánějí si práci jinde. Denně řešíme problémy s obsazeností služeb,“ upozornil Toms s tím, že jakákoli sankce by pro společnost mohla být až likvidační.

Podle Komínka se možné uložení sankcí momentálně řeší.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Matce z Ústí odebrali děti, protože úřady nekomunikují, říká ombudsmanka

Garáž v ulici Králova výšina v Ústí nad Labem, v níž  bydlela matka s dětmi.

Ombudsmanka Anna Šabatová se zabývala případem matky, která v žila se svými dětmi v garáži v Ústí nad Labem a po...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Bývalá diplomatka z Lounska pomáhá vzdělávat chudé děti v Zimbabwe

Marie Imbrová při návštěvě u školáků v zimbabwské komunitě Tengenenge, jimž s...

Před deseti lety se Marie Imbrová z Černochova na Lounsku zavázala, že všechny děti v zimbabwské komunitě Tengenenge...

Najdete na iDNES.cz