Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do sporu o lyžařský areál Bouřňák blokovaný slámou vstoupil Petr Benda

  8:21aktualizováno  8:21
Teplický podnikatel a místopředseda LEV 21 Petr Benda vstoupil do sporu o lyžařský areál Bouřňák. Chce pomoci správcům, kterým poslední sezonu překazil starosta Moldavy Jaroslav Pok, když kvůli sporu o nájemné za pozemky zablokoval vleky. Benda měl přitom s Pokem v minulosti sám spory.

Poté, co vlekaři sjezdovku zkrátili, aby se vyhnuli balíkům slámy, přistavili majitelé pozemku pod kotvy traktor. Odvezli ho až poté, co sníh roztál. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Sám jsem na Bouřňáku lyžoval, sjezdové lyžování mám rád a chci obnovit provoz skiareálu tak, aby sem jezdila široká veřejnost nejen z Ústeckého kraje, ale i z Německa či od Prahy,“ tvrdí Benda.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Lyžařské středisko Sport Centrum Bouřňák potřebuje vyřešit spor o pozemky na výjezdu z vleků a zaplatit dluhy, kterých má i kvůli zrušené loňské sezóně za celkem sedm milionů. Petr Benda nabídl pomoc s bratrem Janem.

„Slíbili, že pomůžou s dluhy,“ uvedl ředitel Sport Centra Pavel Tetřev.

Areál je nutné oddlužit, aby nespadl do insolvence. Benda tak bude muset zaplatit, nebo se s věřiteli domluvit, zda přistoupí na splátkový kalendář případně počkají na zisk z další sezóny. Příprava nadcházející sezóny za revize zařízení, opravy a zálohy za energie bude navíc stát další statisíce.

Benda přitom nemůže počítat s tím, že by v budoucnu na provozu sport centra vydělal. „Zisk musí ze zákona plynout obecně prospěšné společnosti Sport Centrum Bouřňák,“ poznamenal Tetřev.

Klíčová bude dohoda o pronájmu pozemku

Jak bude vypadat letošní sezóna, ale záleží hlavně na tom, zda se vyřeší spor o ceně za pronájem luk s firmou Skimmer. Vlekaři měli loni platit za roční pronájem 800 tisíc. Když zaplatili jen polovinu a zbytek odmítli, dopravil starosta Pok na svah balíky slámy, betonové skruže a traktory, jimiž vlek zastavil (o sporu zde).

Benda ujišťuje, že teď se dohoda zdaří. „Všichni přece máme společný zájem,“ říká. Majitelé pozemku totiž vlastní hotel na vrchu lyžařského svahu, a tudíž by měli mít také zájem na tom, aby vlek fungoval a vyvezl k nim zákazníky.

Benda se ale s Pokem v minulosti neměli příliš v oblibě. Pok vinil Bendu, že stojí v pozadí byznysu kolem větrných elektráren. „Jeho podnikání není až tak v souladu se slušnými mravy,“ prohlásil o něm.

Benda naopak marně vyzýval Poka, který byl pravomocně odsouzen za kuplířství, aby odešel ze zastupitelstva Moldavy. Tam se Pok dostal pod hlavičkou ČSSD a Benda tehdy byl krajským předsedou strany. „Náš vztah rozhodně nepovažuji za přátelský,“ říkal tehdy Benda.

Nemáme spolu spory, ujišťují Benda i Pok

Teď je ale Benda přesvědčený, že staré spory chystané jednání o nájmu pozemku nevlivní. „Nejsem zatížen minulostí, koukám dopředu. Nemám vůči němu předsudky a jsem přesvědčen, že on to vnímá stejně. Jsme chlapi,“ řekl Benda.

Podobně reagoval i Pok. „Já nemám spor s nikým, ani s panem Bendou. Nevím, co vám k tomu mám víc říct. Teď je to mezi Skimmerem a Sport Centrem Bouřňák,“ řekl Pok.

Pokud se dohoda nepodaří, vlekaři trať zkrátí a lyžaři by z vleku seskakovali ještě než dojedou na sporné pozemky. Další blokování vleku Sport Centrum nepředpokládá, podle ústeckého krajského soudu jim totiž majitel louky nesmí bránit v provozu zařízení, byť přechází přes jeho pozemek.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Najdete na iDNES.cz