Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Mostu se téměř po stovce let vrátil obraz husitů vraždících jeptišky

  11:49aktualizováno  11:49
Město Most získalo z muzea v německé Míšni zpět obraz z pozůstalosti baronky Ulriky von Levetzow, lásky německého básníka Johanna Wolfganga Goetha. Olejomalbu nazvanou Vražda jeptišek v Mostě mají nyní v péči restaurátoři, pak poputuje do místního muzea.

Detail obrazu ze 17. století znázorňuje řádění husitů, vraždění jeptišek v Mostě. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Obraz zachycuje, jak husitská vojska vyplenila v létě roku 1421 klášter jeptišek, který se nacházel v Zahražanech nedaleko Mostu.

„Použitý motiv husitských válek, které byly v podstatě náboženské, není náhodný. Obraz zřejmě odkazuje na takzvanou třicetiletou válku, která v době vzniku plátna, tedy v 2. polovině 17. století, zuřila po celé Evropě. Jejím jádrem byl, stejně jako v případě husitského hnutí, náboženský konflikt, respektive spor mezi katolickou církví a reformními proudy,“ popisuje okolnosti vzniku obrazu mostecký historik a kronikář Michal Vavroch.

Fotogalerie

Obraz je datován do 2. poloviny 17. století, jeho autor je neznámý. Vzhledem k detailnímu vypodobnění přírody v okolí města se předpokládá, že byl vyhotoven přímo na území Mostu. Po obsazení Sudet a následných národnostních třenicích v převážně německém městě obraz v roce 1921 vyvezli Němci do Výmaru, aby ho uchránili před zničením.

„Obraz představuje událost, která těsně předcházela bitvě o Most dne 5. srpna 1421. Husity se zde podařilo porazit vůbec prvně v důležité bitvě, a to právě za přispění míšeňského vojska. Tato událost se pak stala silným zdrojem kolektivní identity mosteckých měšťanů. Z tohoto důvodu je třeba citlivě posuzovat okolnosti převezení obrazu v roce 1921,“ vysvětluje Vavroch.

„Most byl německým městem, takže jeho vyvezení můžeme vnímat jako morálně opodstatněné. A tím spíše pokud byl součástí silného mariánského kultu,“ upřesňuje.

V roce 1932 pak obraz putoval do muzea v Míšni, kde žili dědicové baronky Ulriky.

Na obraz upozornil pracovník míšeňského muzea

Podle Vavrocha však nebyla Vražda jeptišek v Mostě jediným obrazem, který byl za první republiky odvezen do Německa.

„Existuje dokument, uložený v Městském archivu v Míšni, podle kterého se Němcům podařilo ošálit české celníky a propašovat ještě druhý obraz s názvem Bitva s husity u Mostu. O jeho dalších osudech už nevíme nic,“ přibližuje Vavroch.

Na obraz Vražda jeptišek v Mostě narazil během inventarizace míšeňského muzea v Albrechtsburgu v roce 1984 vědecký pracovník Hans Sonntag. Podle Vavrocha Sonntag opakovaně vyzýval k vrácení obrazu, německá strana se však majetkovým vyrovnáním odmítala zabývat.

V roce 2009 Sonntag již jako soukromá osoba upozornil na obraz české úřady. V následujících letech pak mezi Mostem a Míšní probíhalo vyjednávání, komu obraz náleží. Z vyhledaných dokumentů bylo na konci roku 2014 jasné, že v právu je Most. Letos 13. ledna olejomalbu v Míšni převzal mostecký primátor Jan Paparega.

„Obraz bude nyní tři až čtyři měsíce v péči restaurátorů. Je potřeba restaurovat plátno a vyrobit nový rám,“ dodal Vavroch.

Hodnotu obrazu lze určit těžko, ale je pojištěn na 2,5 milionu korun.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Najdete na iDNES.cz