Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Lidé dluží městům miliony, avšak vymáhat je, se příliš nedaří

  • 6
K dluhům patří ve městech pokuty za prohřešky na silnicích či neuhrazený poplatek za odpad. Třeba v Rumburku je stále více lidí, kteří dluží za dopravní přestupek. Hrozba exekuce není moc účinná.

Rostoucí počet dlužníků, kteří nezaplatili pokutu za přestupky proti občanskému soužití či v dopravě nebo neuhradili poplatek za odpad, eviduje Rumburk. Celkové pohledávky města jsou šestnáct milionů korun.

Vymáhat peníze se radnici příliš nedaří ani přesto, že lidé nad sebou mají hrozbu exekuce na plat či majetek. Podobné potíže s dluhy a jejich vymáháním řeší i jiná města na severu Čech.

Zdaleka nejvíc peněz z šestnáctimilionové sumy v Rumburku „zařídily“ dopravní přestupky, čísla jsou navíc rok od roku vyšší. Třeba v prvním pololetí roku 2015 jich město řešilo 242, ve stejném období v roce 2016 se počet těchto přestupků zvýšil na 330 a letos ke konci června už dosáhl na číslo 405.

„Poslední dobou se jich hodně dopouštějí dívky, které řídí auta pod vlivem drog. V jejich případě, samozřejmě nejen u nich, se dluhy velmi špatně vymáhají. Nemají příjmy a exekutor, jemuž úřad některé případy předává, má zákonem svázané ruce. Nesmí dlužníkům sáhnout na některé sociální dávky,“ říká mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil.

Polovina ročních výdajů na investice

Šestnáct milionů korun není pro Rumburk zanedbatelnou částkou. „V našem případě to tvoří téměř polovinu ročních výdajů na investice. Za ně bychom mohli například pořídit nové a moderní zásahové vozidlo s cisternou pro náš sbor dobrovolných hasičů, zrekonstruovat veřejné osvětlení, vybudovat nová parkoviště a cyklostezky,“ vypočítává starosta města Jaroslav Sykáček.

I když město pohledávky, která samo nevymůže, předá exekutorské firmě, peněz se z velké části nedočká. Lidé jsou nezaměstnaní a bez příjmů, žádný majetek nemají.

V sousední Krásné Lípě obyvatelé neuhradili skoro dva a půl milionu korun. Nejsou to však dluhy za přestupky, ale za místní poplatky a za bydlení. „Nejvíc je to za odpad a za psy,“ přibližuje vedoucí finančního odboru krásnolipské radnice Michaela Sochová.

Město se snaží dluhy vymáhat samo, ale nepříliš úspěšně. „I u nás je to skladbou obyvatelstva. Lidi nepracují, nemají ani podporu v nezaměstnanosti a na sociální dávky jim sáhnout nemůžeme,“ dodává úřednice.

Větší problém činí starší dluhy

Většímu městu, jako je Děčín, dluží lidé více než sto milionů. Podle mluvčí magistrátu Markéty Lakomé všechny pohledávky město vymáhá. Nejvíc lidí dluží za místní poplatky a pokuty.

„Loni jsme zahájili exekuci u více než dvou tisíc dlužníků. Letos za první pololetí to bylo zhruba u třinácti set,“ počítá Lakomá. Úspěšnost vymáhání se pohybuje v rozmezí mezi dvanácti až jednadvaceti procenty.

V Jirkově činí celková suma pohledávek ke konci loňského roku 18,4 milionu korun, z toho skoro tři čtvrtiny jsou dluhy na poplatcích za odpad.

V Litoměřicích pak lidé od roku 2005 dluží lidé městu čtyřiadvacet milionů, stejně jako v případě Jirkova je nejvíce za komunální odpad. V průměru je to 495 korun za osobu a rok. Dopravní přestupky však lidé „zapomínají“ platit také.

„Více se nám daří vymáhat dluhy novější než ty staré spadající k roku 2005,“ uvádí mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.