Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majitel bytu žene herečku Dudovou k soudu. Dluh brzy zaplatím, říká ona

  5:07aktualizováno  5:07
Na oceňovanou herečku Klaudii Dudovou, proslavenou filmem Cesta ven o Romech čelících předsudkům a dluhům, se rozhodli podat žalobu majitelé ústeckého bytu, který si pronajala. Dudová jim dluží za nájem a přestože několikrát slíbila, že zaplatí, dodnes to neudělala.

Klaudia Dudová získala Českého lva za hlavní roli ve filmu Cesta ven. | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Soudit se nikomu nechce, ale nic jiného nám nezbývá,“ říká spolumajitel bytu Zbyšek Studecký.

Na dluh Dudové a to, že se ji Studecký marně snaží sehnat, upozornila MF DNES 1. dubna (o dluhu zde). Za herečku se tehdy postavil štáb filmu Cesta ven. Vydal prohlášení, že dluh vyřeší právník (o prohlášení zde).

Fotogalerie

Právník se Studeckému ale ozval až po měsíci. Poté, co se MF DNES Dudové ptala, jak se situace po měsíci vyvíjí. Dudová tehdy slíbila, že dluh zaplatí.

Pár hodin poté se Studeckému ozvala pražská právnička Kateřina Čepicová, že mu pošle návrh vyrovnání, ve kterém bude, že se vzdá nároku na doplatek za energie a Klaudia Dudová za to nebude chtít nic za vymalování bytu. Dluh 25 800 korun měla Dudová uhradit ve třech splátkách po 14 dnech.

Studecký s dohodou souhlasil, ale chtěl, aby si rodina Klaudie Dudové vystěhovala z domu své věci a herečka doložila, že si odhlásila trvalé bydliště.

„Jinak bych se nedozvěděl, jestli je v bytě pořád hlášená. Po telefonu mi to úředníci neřeknou a úřední hodiny nestíhám, pracuji v Praze,“ řekl.

K podpisu nedošlo, advokátka už Dudovou nezastupuje

Dohodu měli podepsat čtyři dny na to, k tomu už ale nedošlo. „Dodnes tam některé věci zůstávají a doklad o odhlášení nedodala,“ zmínil Studecký.

Studecký proto předminulý týden ve čtvrtek rozeslal na všechny známé hereččiny adresy, filmařům Cesty ven i advokátce Čepicové takzvanou předžalobní výzvu.

„Dudová nereagovala,“ uvedl Studecký.

Jediný, kdo odpověděl, byla advokátka Čepicová. Napsala, že herečku už nezastupuje. Proč, nechtěla MF DNES sdělit. „To vám neřeknu. A jestli má jiného právníka, nevím,“ řekla Čepicová.

Peníze dostane začátkem příštího měsíce, říká Dudová

MF DNES se podařilo Klaudii Dudovou kontaktovat. „Peníze dostane začátkem příštího měsíce, protože teď zrovna natáčím,“ řekla herečka k dluhu.

Studecký je k tomu ale skeptický. „Takových slibů jsem od Vánoc slyšel už dost. Ale hlavně, proč to neřekne přímo mě? Proč to říká novinářovi, který jí zrovna zavolá? Kontakt na mě má v nájemní smlouvě, nebo ho má produkce filmu,“ reagoval.

Lhůta z předžalobní výzvy uplynula ve středu. Majitelé bytu se pak radili, co dál. Jestli počkají na začátek července, o kterém Dudová s MF DNES mluvila. Nakonec se rozhodli, že už čekat nebudou.

„Kdyby Klaudia Dudová vyvinula sebemenší snahu nějak situaci řešit a ozvala se nám, bylo by to jiné. Ale takto považujeme její prohlášení, že zaplatí počátkem července, za nedůvěryhodné. Proto jsme se rozhodli žalobu podat,“ sdělil Studecký po poradě se svým právníkem.

Je to věc Klaudie Dudové, uvedl produkční filmu

Příběh začal už loni 25. září, kdy Dudová podepsala půlroční nájemní smlouvu na byt 2+1 v Klíšské ulici v Ústí nad Labem. Uhradit měla kauci 12 tisíc korun, za září 1 600 korun a pak každý měsíc nájemné 4 200 korun a za služby a energie 4 000 korun. Zaplatila ale jen část a od začátku roku ani korunu.

Od té doby ji majitelé bytu marně sháněli. Mobil uvedený na smlouvě byl nedostupný, e-mailové zprávy se vracely jako nedoručené. Dudová nereagovala na vzkazy a výzvy zaslané poštou ani přes produkci filmu. Stejně marně se ji tehdy snažila kontaktovat MF DNES.

Až po článku v MF DNES zveřejnili tvůrci filmu Cesta ven její prohlášení, že smlouvu uzavírala pro svou matku a jejího přítele a sama v bytě bydlet nechtěla. Ve smlouvě je ale uvedena jako nájemkyně ona se svojí dcerou a v bytě si hned po podpisu smlouvy přihlásila trvalé bydliště.

Dudová podle prohlášení věděla, že matka a její druh neplatí. „Snažila jsem se, aby byt platili. Slíbili mi to, jenže neplatili. Takže pak už jsem nevěděla, jak mluvit s mámou a co říct tomu majiteli, co měl právo na svůj nájem,“ uvedla v prohlášení.

Její matka v bytě žila až do uplynutí smlouvy 31. března. Dluh dnes činí 25 800 korun a dalších 8 704 korun je nedoplatek za spotřebovaný plyn a elektřinu.

Filmaři, kteří s herečkou spolupracují a v dubnu vydali svou reakci s jejím prohlášením, se nyní již k problému Dudové vyjadřovat nechtějí. Produkční Jan Macola sdělil, že se s kolegy dohodli, že případ už nebudou komentovat. „Je to věc Klaudie Dudové,“ dodal.

Původní reportáž o dluhu Dudové:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Najdete na iDNES.cz