Bez další dotace končíme, píší fotbalisté Ústí. Zákon ji ale neumožňuje

  9:39aktualizováno  9:39
Dejte nám peníze, nebo nepřežijeme. Tak se na vedení Ústí nad Labem obrátil místní fotbalový klub, který čelí existenčním potížím. Klubu nepřišla platba od firmy, která spadla do insolvenčního řízení, jeho hospodaření je navíc několik posledních let v minusu. Dotaci však městu neumožňuje zákon.

Rekonstrukce stadionu přišla město na 170 milionů korun. | foto: Petr Bílek, MF DNES

Šéf klubu Jan Linhart veřejně prohlásil, že jiný plán na záchranu klubu než dotaci od města nemá. „Sami žádné řešení nemáme a bez pomoci města se neobejdeme. V tomto duchu s vedením města jednáme od voleb, že potřebujeme pomoc,“ prohlásil předseda představenstva FK Ústí nad Labem Jan Linhart.

Klub z téměř čtyř pětin patří městu, zbytek podílu drží FK Teplice. Od města žádá mimořádnou dotaci tři miliony korun. Zastupitelé ale žádost na svém posledním zasedání projednali bez výsledku.

Podle Linharta je prvotním důvodem potíží klubu to, že nedostal zaplaceno na základě smlouvy na marketingové služby. Klub měl dostat 2,4 milionu korun od firmy LKW Trans, jenže společnost je v insolvenčním řízení a peníze nemá.

„Tato pohledávka je řádně uplatněná, ale pravděpodobnost vymožení je velmi malá,“ píše Linhart mimo jiné v žádosti o mimořádnou dotaci.

Klub vyčerpal legislativní limit pro veřejné dotace

Problém však je, že evropská legislativa od loňského června financování profesionálních sportovních klubů z veřejných peněz neumožňuje. Pokud by město zákaz veřejné podpory porušilo, mohlo by dostat pokutu až milion korun.

„Poskytnutí finanční podpory může mít i dopady jiné, například v rovině trestně právní,“ upozornila navíc právnička ekonomického oddělení magistrátu Lucie Radičová. Poukazuje na to, že zastupitelé by schválením podpory riskovali trestní stíhání za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Evropská legislativa sice dovoluje financovat kluby takzvanou podporou de minimis, jenže v případě FK Ústí nad Labem ji uplatnit nelze. Zákon totiž říká, že podpora de minimis nesmí za tři kalendářní roky překročit 200 tisíc eur (asi 5,5 milionu korun). Klub už ale od města od roku 2013 na řádných dotacích 5,5 milionu inkasoval.

Mizerná finanční kondice klubu má hlubší příčiny, než je jedna neuhrazená smlouva. Klub za poslední tři roky skončil ve ztrátě přes 14 milionů korun, jeho současné vlastní jmění je záporné.

„Je s podivem, že několik let po sobě vykazuje společnost ztrátu a nedošlo k nápravným opatřením,“ podotkl zastupitel Radim Bzura z TOP 09.

Město chce vědět, jak klub zlepší hospodaření

Na výplaty hráčů klub zatím má, ale od června už by to nemusela být pravda. Zastupitelé dali jasně najevo, že dluhy klubu sanovat nehodlají. Než radnice vůbec začne uvažovat o tom, jak fotbalistům legálně pomoci, musí klub nakročit k ozdravení svého hospodaření.

„Zastupitelé vyzvali FK Ústí nad Labem, aby náměty na ekonomickou stabilizaci klubu předložily jeho statutární orgány,“ uvedl náměstek primátora pro finance Martin Mata z ANO. Ve hře je i to, že dojde ke změnám ve vedení klubu.

Pokud pak město bude chtít klubu pomoci, právníci budou muset vymyslet jak. „Zastupitelstvo může pomoci například formu navýšení základního kapitálu,“ podotkl náměstek Mata.

„Je to legitimní způsob, který nemůže narazit,“ souhlasí první náměstek Martin Hausenblas z PRO! Ústí.

Zastupitel David Daduč z PRO! Ústí ale upozorňuje, že i tato obezlička se může ukázat jako nezákonná. „Jestliže není možné z veřejných peněz dotovat profesionální sportovní klub, tak není možné to obcházet ani takovým způsobem, jako je navýšení základního kapitálu,“ podotkl Daduč.

Fotbalový klub už nemá moc času. Pokud hodlá pomýšlet na další existenci, potíže musí vyřešit do dvou měsíců.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.Nejčtenější

Jana žila s dětmi v garáži deset měsíců kvůli dluhům, teď dostala byt

V těchto podmínkách matka s dětmi v garáži žila.

Sedmačtyřicetiletá Jana, která se svými dětmi žila v garáži v ústecké ulici Králova výšina, už má nové, lepší bydlení....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...ZVOLNĚNÍ: Sto milionů důvodů, proč Litvínov ční nad Chomutovem

Litvínovský František Lukeš slaví, překonal bratra Štěpána Lukeše z Chomutova.

Čmoudi a Primáti. Po silnici je dělí 25 kilometrů, v tabulce ale celá extraligová republika. Litvínov a Chomutov, dva...

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Další z rubriky

Ústecká sociální demokracie podpořila Foldynu jako místopředsedu strany

Ústecký volební lídr ČSSD Jaroslav Foldyna v diskusním pořadu iDNES.cz...

Poslanec Jaroslav Foldyna se rozhodl, že nebude rezignovat na funkci místopředsedy ČSSD. V pondělí ho v této funkci...

Požár lesa u Sněžníku hasiči po dvou dnech zcela zlikvidovali

K požáru v oblasti Sněžník na Děčínsku vyjelo ve čtvrtek odpoledne jedenáct...

Požár v oblasti Sněžníku na Děčínsku, který vypukl ve čtvrtek kolem půl druhé odpoledne, se hasičům podařilo zcela...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz