Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bez další dotace končíme, píší fotbalisté Ústí. Zákon ji ale neumožňuje

  9:39aktualizováno  9:39
Dejte nám peníze, nebo nepřežijeme. Tak se na vedení Ústí nad Labem obrátil místní fotbalový klub, který čelí existenčním potížím. Klubu nepřišla platba od firmy, která spadla do insolvenčního řízení, jeho hospodaření je navíc několik posledních let v minusu. Dotaci však městu neumožňuje zákon.

Rekonstrukce stadionu přišla město na 170 milionů korun. | foto: Petr Bílek, MF DNES

Šéf klubu Jan Linhart veřejně prohlásil, že jiný plán na záchranu klubu než dotaci od města nemá. „Sami žádné řešení nemáme a bez pomoci města se neobejdeme. V tomto duchu s vedením města jednáme od voleb, že potřebujeme pomoc,“ prohlásil předseda představenstva FK Ústí nad Labem Jan Linhart.

Klub z téměř čtyř pětin patří městu, zbytek podílu drží FK Teplice. Od města žádá mimořádnou dotaci tři miliony korun. Zastupitelé ale žádost na svém posledním zasedání projednali bez výsledku.

Podle Linharta je prvotním důvodem potíží klubu to, že nedostal zaplaceno na základě smlouvy na marketingové služby. Klub měl dostat 2,4 milionu korun od firmy LKW Trans, jenže společnost je v insolvenčním řízení a peníze nemá.

„Tato pohledávka je řádně uplatněná, ale pravděpodobnost vymožení je velmi malá,“ píše Linhart mimo jiné v žádosti o mimořádnou dotaci.

Klub vyčerpal legislativní limit pro veřejné dotace

Problém však je, že evropská legislativa od loňského června financování profesionálních sportovních klubů z veřejných peněz neumožňuje. Pokud by město zákaz veřejné podpory porušilo, mohlo by dostat pokutu až milion korun.

„Poskytnutí finanční podpory může mít i dopady jiné, například v rovině trestně právní,“ upozornila navíc právnička ekonomického oddělení magistrátu Lucie Radičová. Poukazuje na to, že zastupitelé by schválením podpory riskovali trestní stíhání za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Evropská legislativa sice dovoluje financovat kluby takzvanou podporou de minimis, jenže v případě FK Ústí nad Labem ji uplatnit nelze. Zákon totiž říká, že podpora de minimis nesmí za tři kalendářní roky překročit 200 tisíc eur (asi 5,5 milionu korun). Klub už ale od města od roku 2013 na řádných dotacích 5,5 milionu inkasoval.

Mizerná finanční kondice klubu má hlubší příčiny, než je jedna neuhrazená smlouva. Klub za poslední tři roky skončil ve ztrátě přes 14 milionů korun, jeho současné vlastní jmění je záporné.

„Je s podivem, že několik let po sobě vykazuje společnost ztrátu a nedošlo k nápravným opatřením,“ podotkl zastupitel Radim Bzura z TOP 09.

Město chce vědět, jak klub zlepší hospodaření

Na výplaty hráčů klub zatím má, ale od června už by to nemusela být pravda. Zastupitelé dali jasně najevo, že dluhy klubu sanovat nehodlají. Než radnice vůbec začne uvažovat o tom, jak fotbalistům legálně pomoci, musí klub nakročit k ozdravení svého hospodaření.

„Zastupitelé vyzvali FK Ústí nad Labem, aby náměty na ekonomickou stabilizaci klubu předložily jeho statutární orgány,“ uvedl náměstek primátora pro finance Martin Mata z ANO. Ve hře je i to, že dojde ke změnám ve vedení klubu.

Pokud pak město bude chtít klubu pomoci, právníci budou muset vymyslet jak. „Zastupitelstvo může pomoci například formu navýšení základního kapitálu,“ podotkl náměstek Mata.

„Je to legitimní způsob, který nemůže narazit,“ souhlasí první náměstek Martin Hausenblas z PRO! Ústí.

Zastupitel David Daduč z PRO! Ústí ale upozorňuje, že i tato obezlička se může ukázat jako nezákonná. „Jestliže není možné z veřejných peněz dotovat profesionální sportovní klub, tak není možné to obcházet ani takovým způsobem, jako je navýšení základního kapitálu,“ podotkl Daduč.

Fotbalový klub už nemá moc času. Pokud hodlá pomýšlet na další existenci, potíže musí vyřešit do dvou měsíců.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz