Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bez další dotace končíme, píší fotbalisté Ústí. Zákon ji ale neumožňuje

  9:39aktualizováno  9:39
Dejte nám peníze, nebo nepřežijeme. Tak se na vedení Ústí nad Labem obrátil místní fotbalový klub, který čelí existenčním potížím. Klubu nepřišla platba od firmy, která spadla do insolvenčního řízení, jeho hospodaření je navíc několik posledních let v minusu. Dotaci však městu neumožňuje zákon.

Rekonstrukce stadionu přišla město na 170 milionů korun. | foto: Petr Bílek, MF DNES

Šéf klubu Jan Linhart veřejně prohlásil, že jiný plán na záchranu klubu než dotaci od města nemá. „Sami žádné řešení nemáme a bez pomoci města se neobejdeme. V tomto duchu s vedením města jednáme od voleb, že potřebujeme pomoc,“ prohlásil předseda představenstva FK Ústí nad Labem Jan Linhart.

Klub z téměř čtyř pětin patří městu, zbytek podílu drží FK Teplice. Od města žádá mimořádnou dotaci tři miliony korun. Zastupitelé ale žádost na svém posledním zasedání projednali bez výsledku.

Podle Linharta je prvotním důvodem potíží klubu to, že nedostal zaplaceno na základě smlouvy na marketingové služby. Klub měl dostat 2,4 milionu korun od firmy LKW Trans, jenže společnost je v insolvenčním řízení a peníze nemá.

„Tato pohledávka je řádně uplatněná, ale pravděpodobnost vymožení je velmi malá,“ píše Linhart mimo jiné v žádosti o mimořádnou dotaci.

Klub vyčerpal legislativní limit pro veřejné dotace

Problém však je, že evropská legislativa od loňského června financování profesionálních sportovních klubů z veřejných peněz neumožňuje. Pokud by město zákaz veřejné podpory porušilo, mohlo by dostat pokutu až milion korun.

„Poskytnutí finanční podpory může mít i dopady jiné, například v rovině trestně právní,“ upozornila navíc právnička ekonomického oddělení magistrátu Lucie Radičová. Poukazuje na to, že zastupitelé by schválením podpory riskovali trestní stíhání za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Evropská legislativa sice dovoluje financovat kluby takzvanou podporou de minimis, jenže v případě FK Ústí nad Labem ji uplatnit nelze. Zákon totiž říká, že podpora de minimis nesmí za tři kalendářní roky překročit 200 tisíc eur (asi 5,5 milionu korun). Klub už ale od města od roku 2013 na řádných dotacích 5,5 milionu inkasoval.

Mizerná finanční kondice klubu má hlubší příčiny, než je jedna neuhrazená smlouva. Klub za poslední tři roky skončil ve ztrátě přes 14 milionů korun, jeho současné vlastní jmění je záporné.

„Je s podivem, že několik let po sobě vykazuje společnost ztrátu a nedošlo k nápravným opatřením,“ podotkl zastupitel Radim Bzura z TOP 09.

Město chce vědět, jak klub zlepší hospodaření

Na výplaty hráčů klub zatím má, ale od června už by to nemusela být pravda. Zastupitelé dali jasně najevo, že dluhy klubu sanovat nehodlají. Než radnice vůbec začne uvažovat o tom, jak fotbalistům legálně pomoci, musí klub nakročit k ozdravení svého hospodaření.

„Zastupitelé vyzvali FK Ústí nad Labem, aby náměty na ekonomickou stabilizaci klubu předložily jeho statutární orgány,“ uvedl náměstek primátora pro finance Martin Mata z ANO. Ve hře je i to, že dojde ke změnám ve vedení klubu.

Pokud pak město bude chtít klubu pomoci, právníci budou muset vymyslet jak. „Zastupitelstvo může pomoci například formu navýšení základního kapitálu,“ podotkl náměstek Mata.

„Je to legitimní způsob, který nemůže narazit,“ souhlasí první náměstek Martin Hausenblas z PRO! Ústí.

Zastupitel David Daduč z PRO! Ústí ale upozorňuje, že i tato obezlička se může ukázat jako nezákonná. „Jestliže není možné z veřejných peněz dotovat profesionální sportovní klub, tak není možné to obcházet ani takovým způsobem, jako je navýšení základního kapitálu,“ podotkl Daduč.

Fotbalový klub už nemá moc času. Pokud hodlá pomýšlet na další existenci, potíže musí vyřešit do dvou měsíců.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz