Klenba kaple vydrží, cenná hrobka továrníka Dittricha se může opravit

  9:39aktualizováno  9:39
Klenbu v kapli nad unikátní hrobkou, v níž je pohřben krásnolipský továrník Carl Dittrich se svou rodinou, nebude nutné bourat. Odborné posudky ukázaly, že i když je notně zdevastovaná a promáčená, byla postavena z tak kvalitního materiálu, který i dlouhodobé nepřízni osudu odolal.

Zchátralá Dittrichova hrobka | foto: Jan Kolář

Může tak začít oprava této cenné památky. Do prvních mrazů má mít vytápěná hrobka průmyslníka Dittricha v Krásné Lípě opravenou střechu. A až klenba vyschne, začne postupná rekonstrukce kaple i krypty.

Fotogalerie

„I když do kaple nad hrobkou zatékalo a stropem dokonce prorůstají kořeny náletových stromů, protože chybí kus střechy, klenba se nezřítí. Budeme ji muset přesto zajistit, tedy zatím důkladně podepřít,“ přibližuje první fázi záchrany vzácné stavby Jan Děd, místopředseda správní rady spolku Omnium.

Spolek zachraňuje památky po celém Česku a letos na jaře hrobku převzal od státu.

Omnium už má i vyjádření statika a projekt pro opravu střechy a klenby. „Ten jsme před několika dny předali památkářům a po dohodě s nimi můžeme s opravami začít,“ říká Děd. 

Materiál dodá město

Materiál na zajištění klenby dodá spolku město Krásná Lípa. „Vyčlenili jsme 200 tisíc korun na zpracování dřeva z našeho městského lesa,“ potvrzuje starosta Jan Kolář. A zastupitelé kývli i na bezúplatný převod pozemku pod hrobkou, který patří městu.

„Máme tam drobnou pojistku, pozemek předáme až poté, kdy Omnium začne s fyzickým zajišťováním stavby. Obavy, že by zajišťovací práce nezačaly, ale vůbec nemáme,“ pochvaluje si spolupráci starosta.

Spolek získal Dittrichovu hrobku od státu letos. Hodlá jí vrátit její původní podobu. Hrobku chce opravit z dotačních peněz a z toho, co sám vydělá. 

„Máme různé fotografie i nákresy z archivů, víme, jak vypadala výzdoba. Nejprve začneme s kaplí nad hrobkou, samotná hrobka přijde na řadu po ní,“ popisuje Děd.

Dobu rekonstrukce odhaduje nejméně na deset let. „Práce budou postupovat tak, jak se nám na ně bude dařit získávat peníze,“ podotkl.

Spolek by rád opravil i kotelnu

Dittrichova hrobka je památkově chráněný objekt. Rodina Dittrichů, jíž patřila, byla jednou z nejvýznamnějších průmyslnických rodin v severních Čechách, zaměstnávala stovky lidí především v textilkách. 

Členové rodiny byli i mecenáši umění. Carl Dittrich podporoval významného místního malíře Augusta Frinda, jehož práce kdysi zdobily i kapli. Ty se také mají dočkat obnovy.

Carl Dittrich byl i tím, kdo nechal kapli s kryptou vystavět, a to pro svého otce. V hrobce je vedle sarkofágu s ostatky Dittricha staršího i urna s Carlovým popelem a je tu pohřbena i manželka Dittricha staršího a Carlova sestra Alžběta Hielle s manželem Eduardem.

Hrobka je unikátní tím, že byla vytápěná malou kotelnou, která stojí opodál. Proč tomu tak bylo, není jasné. Je možné, že se kaple vytápěla, aby návštěvníkům nebyla zima, ale kotelna mohla díky důmyslnému odvětrávání sloužit i k udržování optimální teploty v kryptě s ostatky zemřelých.

Kotelnu zatím spolek nevlastní, pokud by ji ale získal, opravil by i ji.Nejčtenější

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Další z rubriky

Žáci se nehýbou a resort to neřeší. Zařídíme si to sami, říká Šťovíček

Poslanec VV Milan Šťovíček se stal starostou Litvínova.

Školáci v Litvínově budou mít v rozvrhu víc pohybu. Plavání, bruslení či lyžování jim přitom zaplatí radnice. „Pořád se...

Kraj rozhodne, zda se mostecká galerie sloučí s oblastním muzeem

Ilustrační snímek.

Radní Ústeckého kraje navrhují sloučit Galerii výtvarného umění v Mostě s tamním oblastním muzeem, odborná veřejnost...

Senát bude krásný vrchol kariéry, výš nemířím, říká starosta Litoměřic

Ladislav Chlupáč - ODS (Litoměřice)

Letošní podzim je pro Ladislava Chlupáče opravdu plodný. Popáté se stal litoměřickým starostou a s osvědčenými partnery...

Najdete na iDNES.cz