Diskuze

Prolomení limitů pro mě není drancování krajiny, říká ministr Brabec

Rozhodnutí vlády o prolomení limitů těžby na dole Bílina skrývá jeden paradox. Hlasoval pro něj i ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO a fakticky tak jednal v rozporu s tím, co by měl jeho resort hájit. Podpořil rozhodnutí, které bude pro životní prostředí znamenat významnou zátěž.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kdyby měl poblíž rezidenci nějaký vysokopostavený "panák", tak by k prolomení limitů určitě v této lokalitě nedošlo.

2 0
možnosti

J19i70r84i 79J30i50r50a

21. 10. 2015 13:35

Nejvice mi jde na nervy,a to jiz roky,ze se jeste nikdo nepostavil za ohrozene obcany,aby ze skod mely alespon nejaky financni vyhodu!Kdysi se platilo lidove receno Pohrebne pro lidi z tohoto uzemi.Severocesky kraj je dolem Prahy k vydelkum a na lidi z kraje nikdo nemysli.A protoze v Usteckem vedeni kazdy na obcany kasle a snazi se jen utrhnout co se da,tak se asi nic nezmeni!Heslo je nahrabat co se da jen pro sebe!Je to smutne.[>-];-€;-O;-€

2 0
možnosti

I69v59a95n 86V67e88s93e10l68ý

21. 10. 2015 13:19

Stále mi v diskuzi o prolomení limitů chybí zmínka o důsledku na zdraví obyvatel Teplicka a Mostecka. Za komunistů bylo Podkrušnohoří emisemi nejvíce postiženým krajem , za minulých dvacet let se to značně zlepšilo a nyní se to má opět vrátit?

Podle studie Univerzity Karlovy zmíněné v dopise lékařů a vědců předsedovi vlády se odhaduje finanční dopad  prolomení limitů zvýšením nákladů na péči o zdraví ve výši 10 miliard. Prostě - vláda odmítá odepsat uhlí které je ukryto hluboko pod zemí, vláda odepisuje zdraví obyvatel , kteří zde žijí.

2 0
možnosti

víte z osobního hlediska si nemyslím,že se udělala veliká chyba,že se otevřela cesta směrem na Bílinu.tento důl vlastní ČEZ, čili vytěžené palivo zůstane v našem státě,což druhá větev nemohla zaručit. Vyvážet uhlí je drahý špás pro nás,až dojde budeme ho dovážet. Já vím oponentů je tady hodně.Ale ruku na srdce náš stát nějaké hnědé skutečně potřebuje na vlastní účely,černých dolů je po státě hodně,ale hnědé je pouze zde

1 0
možnosti

Už v osmdesátých letech se vědělo, že těžba a pálení hnědého uhlí je špatně. Proto také brzy padlo rozhodnutí těžbu hnědého uhlí utlumit. Proto také byly stanoveny limity (podrobnosti např. ve Wikipedii). Závazné usnesení vlády č. 444 z 30.10.1991 definuje linie, za které nesmí postoupit těžby v jednotlivých severočeských dolech. V roce 2008 toto potvrdila vláda usnesením č. 1176/2008. Limity slouží jako vládní záruka severočeským obcím, že se nadále nebude zhoršovat jejich prostředí a že mají dlouhodobou perspektivu své existence, mají chránit i zbytky přírody i dopravní a technické infrastruktury severočeské hnědouhelné pánve. (Tolik Wiki)

Ano, je to již 24 let!!! A bez prolomení limitů je na jednotlivých dolech perspektiva ještě dalších 10-20 let (při současné spotřebě). Otázka zní: Kolik hnědouhelných elektráren bylo již odstaveno? Kolik náhradních zdrojů vzniklo? Když odečteme vliv Temelína, tak se vlastně vůbec nic nestalo. Plán totiž byl nahradit uhelné elektrárny paroplynovými. "Ježíšikristé, plyn je drahý!" To je pravda, jenže také je pravda, že paroplynový cyklus má téměř dvojnásobnou účinnost. Přitom emise jsou o 70% nižší. A to nemluvě o znečištění způsobeném těžbou a přepravou.

Sečteno a podtrženo, Nestalo se zatím nic, co by podpořilo domněnku, že se těmi limity někdo hodlá řídit. Veškeré úsilí se naopak věnuje strašení jadernou energií, předraženou fotovoltaikou a nezaměstnaností. Teď se vláda bije v prsa, jak zajistila práci horníkům na dalších 20 let. A co bude pak? Další prolomení limitů? Kam až to zajde? Váda, která nedodržuje závazná usnesení a záruky, si nezaslouží ani špetku úcty. Perspektiva, že nic neplatí, to je její vizitka.

7 0
možnosti

pracoval jsem kdysi v jedné z tepelných elektráren, takový malý krcálek ve východočeském kraji( vyráběl pouhych 160 MgW), a proto vím,že ČEZ odstavil některé elektrárny na severu. teď si nevzpomenu o které šlo,ale šlo minimálně 2, u kterých se nevyplatilo dělat zařízení o odsiřování ovzduší. Něco mi říká,že šlo o Počerady II a Tušimice II. Naše elna tímto taky prošla a stáhli jsme toto na 95%. V našich kotlích se zpracovávalo černé uhlí z místních dolů a s tím se muselo přestat protože obsahovalo uran a hnědé uhlí.

 Proto se vybudovali fluidní kotle pouze na hnědé uhlí, které spalovaly méně tun paliva za den. A následovaly kombinace obnovitelných zdrojů společně s hnědým uhlím v poměru 2 : 1 v neprospěch uhlí.

0 0
možnosti

Hlavně je hrozně vtipné, jak těm horníkům a odborářům jde o pracovní místa, ale v reálu jde o to, že nejbližší elektrárna je velkou investicí ČEZu a ten si prostřednictvím strachu odborářů o praci jen zajišťuje návratnost své investice

3 0
možnosti

Zase jeden kozel zahradníkem na svým místě.

2 0
možnosti

Tohle může prohlásit jen dobře placený hlupák a ne ministr životního prostředí. V této vládě je jemu podobných více..Rv

5 0
možnosti

P97a81v62e61l 82F76ü94r16s80t

21. 10. 2015 10:05

Když může být Obama držitelem Nobelovi ceny míru, proč by nemohl ministr životního prostředí hlasovat pro likvidaci krajiny. Takových drobných paradoxů si v dnešní době nikdo nevšímá...

6 0
možnosti

J53a29n 76M41a85c28e79k

21. 10. 2015 9:58

To je fakt hlupák.

5 1
možnosti

J68a75n 96M90a50c18e26k

21. 10. 2015 10:01

Abych to upřesnil: V severních čechách se uhlí těží už řadu let, a pořád tam nevidím, že by se to nerostné bohatství nějak měnilo v bohatství skutečné? Všude jen chudoba, brownfieldy, ghetta, komunisti... Má smysl pokračovat v tomhle dál?

8 1
možnosti