Diskuze

V jezerech po těžbě uhlí bude půlka vod Česka, říká mistr rekultivací

Stanislav Štýs se už šedesát let věnuje rekultivaci severočeské krajiny. Pro místa, která zničila těžba uhlí, navrhuje nové využití. Připravil k tomu i výstavu, kterou postupně rozšiřoval a nyní bude od dubna po tři měsíce k vidění na Pražském hradě pod názvem Země znovuzrozená.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Zajímalo by mne, jak by ovlivnilo takové množství vodních ploch  celkové klima v této krajině a  jaký dopad by mělo na podloží Krušných hor. Sesuvy celých horských masívů do uměle vybudovaných vodních děl nejsou ve světě zase takovou zvláštností. Zajímá mne to, protože bydlím v Teplicích.?!!

0 0
možnosti
PK

P50a70v66e14l 67K75h61a38i82l

30. 3. 2015 16:20

Velké vodní plochy vyrovnávají teplotní rozdíly. Řekl bych, že okolní krajině prospívají. Dále mohou být významným zdrojem vod pro období sucha, o rekreačním využití nemluvě. Sesuvy stabilního podloží nehrozí, pokud by bylo nestabilní je jedno jestli je pod ním voda nebo ne, nestabilní svahy se sesouvají většinou po déletrvajících deštích.

0 0
možnosti
PM

Před tímhle pánem spolu s vinařem Váňou by se měl každý z chomutovsko, mostecko ústecké uhelné pánve hluboce klanět. Zvláště místní politická verbež, která ničí nebo brzdí to, co oni pro lidi opravdu dělají, ne jen velkohubě žvaní.

1 0
možnosti
RK

Co je na přečerpávací elektrárně ekologické? 8-o Je to vybudování mrtvých jezer ze kterých se voda bude čerpat nahoru a vypouštět dolů. ČR potřebuje vodu. Potřebuje hodně vody. Ale úplně pro jiné účely.

2 3
možnosti
PH

P82e91t70r 32H93o36r58n

29. 3. 2015 20:14

Přečerpávací elektrárna novou energii nevyrábí, ale akumuluje, to je v článku chybně. Je ale rozhodně využitelná jako protiváha nestabilních zdrojů jako větrné nebo solární elektrárny, kdy dokáže pojmout momentální přebytek elektřiny a ve vhodnou chvíli ho zase vydat.

12 0
možnosti
VP

no v zatopeném lomu Barbora je skvělé koupání ale tak 2 měsíce v roce, navíc ta elektrárna asi nebude žádný zázrak někdo tu vodu musí dostat nahoru a to nebude levné ..

1 2
možnosti
Foto

J69i98ř32í 51E68r53b97e24n

29. 3. 2015 21:44

Přečerpávací elektrárna v době přebytku elektřiny (tj. za levno) žene vodu do kopce na horní nádrž a přebytečnou elektřinu tak spotřebovává.

V době nedostatku elektřiny (tedy za draho) pak tu vodu pouští zpět a vyrábí tak chybějící elektřinu.

A to se pak splatí velmi rychle - a tím rychleji, čím méně stabilní je elektrorozvodná síť z hlediska zdrojů

5 0
možnosti
DB

... "To je fantastická příležitost získat veliké množství energie ekologicky čistě, přečerpávací elektrárnou" ...

Tak přesně tady jsem pochopil, že to nemá smysl číst. Ví ten člověk vůbec, jak funguje přečerpávací elektrárna?

2 8
možnosti
RJ

No, přečerpávací elektrárny, i když nejsou energetický zdroj, mají docela velký význam. Zvlášť v případě, kdy stále více zdrojů má kolísavý výkon - FVE, větrné elektrárny. A výkon těch jaderných se taky nereguluje zrovna dobře.

12 0
možnosti
JR

J21o45s95e97f 83R68o29h63a49n

29. 3. 2015 18:33

myslim, ze mit tyto jezera jako zdroje pitne vody, neni vubec spatna myslenka. Zejmena s ohledem na trend, kdy vody stale ubyva.

13 1
možnosti
DB

Odkud se ta voda v těch jezerech bude brát? Jezero je zdroj vody?

1 7
možnosti

Cituji  "To je fantastická příležitost získat veliké množství energie ekologicky čistě, přečerpávací elektrárnou." Když vynechám dobrý češtin tak přečerpávací elektrárna skutečně není zdroj energie, a už vůbec ne ekologický.

5 5
možnosti
KK

Na vykrytí energetických špiček je zdaleka nejlepší.A o to dnes jde.Myslíte si pane Štefle, že fotovoltaické "zvěrstvo" je ekologické?

7 0
možnosti