Diskuze

Secesní přádelna jde k zemi, památkáři se ji snažili zachránit marně

Do cenné secesní přádelny bavlny v Bystřanech na Teplicku se zakously bagry. Snahy o její památkovou ochranu přišly pozdě, protože majitel se o ni nestaral a zcela zchátrala. Vedení vlastnické firmy ILF odmítá, že by přádelnu nechalo zdevastovat cíleně, památkáři jsou přesvědčení o opaku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Chce se mi brečet, tuhle jsem měl hodně rád. ;-( Zase jsme si zbourali jedno pojítko s minulostí. A bylo to pojítko nádherné.

0 0
možnosti
MK

Takovou krásnou historickou budovu může nechat zchátrat a pak zbořit - jen absolutní nekulturní barbar. Pro to neexistuje žádná adekvátní omluva . Vždy existují zpúsoby jak budovu začlenit do nové výstavby - i když to stojí třeba více peněz. Zbourání je jen snadné vítězství primitivizmu. Bourat umí každý.!

5 0
možnosti
HK

By mě zajímalo, kde berou památkáři tu drzost říkat majiteli pozemku a stavby co s ní má dělat. Stavba byla nevyužitá a zchátralá. Proč? To je jenom a jenom věc majitele. Nikoho jiného- bolševik už tu není. Kapišto památkáři? Jestli chcete někomu diktovat musí to být vaše a nebo za to musíte pokorně zaplatit. Neplatíš? Nestarej se. Kde mají majitele budov na ty vaše výmysly od zeleného stolu brát? Vždycky mě to pobaví. Dvacet let čumí jak to padá na hlavu a pak prý: " tak oni už si pospíšili s bouráním?" ))))) by mě zajímalo jestli někdy přemýšlí nad těma blábolama co z nich padaj

2 11
možnosti
LW

Inu, po takových jako jste Vy, tu nezbyde absolutně nic. Ale ono je to vlastně dobře.

8 0
možnosti
Foto

To je práce Památkového úřadu. Když jste "hodní", tak vás zahltí tunou nesmyslných požadavků, takže se na to každý raději vykašle a tohle je výsledek. Nad spadlými budovami už totiž pravomoc nemají.

3 1
možnosti
TB

Aspon bude místo na nějaký hranatý obchodák. Jako všude u nás, hezké budovy a louky ustupují nákupním centru kde skoro nikdo nebude chodit. U nás ve frýdku místku jich bude za chvíli tolik, že by tu muselo být tak 4x více lidí.

5 0
možnosti
JS

Když slyším slovo "Památkový úřad", tak mám husí kůži a zvedá se mi adrenalin. Pokud je mi známo, chodí to tak, že Památkový úřad poroučí majiteli, co má udělat a tím to končí. Majiteli zblázni se a kde na to vezmeš, je nám jedno. Majitel se třese, aby mu úřad nekomplikoval život. Naprosto neadekvátní stav. Takže pokud Památkový úřad má pravomoc určovat, co je a není památka, má mít jednak finanční páky, jak zabránit tomu, aby památka celospolečenského významu byla zachována (třeba dotacemi na opravu apod.) a také má pomáhat v případném využití památek po rekonstrukci. Naprosto nevyrovnaný vztah mezi majiteli - jakýmikoliv a Památkovým úřadem způsobuje tyto problémy. Bez znalosti legislativy a posouzením selským rozumem je na vině bezpochyby Památkový úřad nebo stát nebo současný zákon ?

5 2
možnosti
JJ

J26a72n 14J13e78l55í36n32e12k

15. 2. 2014 11:30

Velmi zajímavá stavba. Jen mě napadá, proč se to začalo řešit až teď? Zřejmě ten areál už nějáký pátek chátrá.

3 0
možnosti
JH

Přiznávám, že jsem článek nečetl.

Jenom mě napadlo, proč si ten objekt ti památkáři nekoupili - mohli o něj pečovat.

6 6
možnosti
RP

Jestli ji někdo chtěl zachovat, tak si ji měl koupit. ILF jsou obchodníci, žádní křečovití držitelé rodné hroudy, takže by s nimi určitě byla rozumná dohoda. Proč se pořád dokola objevují snahy veřejnosti získávat benefity za peníze soukromých osob?

4 6
možnosti
MM

Pokud neměla smyslupné využití, tak proč by ji udržovali?

4 9
možnosti