Tři kamarádi, kteří v Ústí nad Labem chystají otevření dílny pro moderní kutily. Zleva Ladislav Bláha, Petr Achs a Jiří Mikula. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Chceme, aby tu vznikaly věci pro lidstvo, říkají v nové ústecké dílně

  • 0
Dílnu pro moderní kutily otevře trojice kamarádů v Ústí nad Labem. Společně doufají, že tam světlo světa spatří užitečné vynálezy. Dveře ale budou mít otevřené i lidé bez originálních nápadů. „Snahou je podpořit v lidech tvořivost,“ říká Petr Achs, jeden ze zakladatelů dílny.

Zastrčená místnost v suterénu sociálně ekonomické fakulty na ústecké univerzitě působí pro neznalé jako prostor s mnoha různými zařízeními, mezi kterými lze sem tam zahlédnout i všem dobře známé věci jako třeba kladívko.

Tři kamarádi, kteří v Ústí nad Labem chystají otevření dílny pro moderní...

Rodí se tu ale něco ne úplně běžného. Jde o dílnu vycházející ze stále populárnějšího konceptu FabLab, jehož princip je jednoduchý – poskytnout technologické zázemí vynalézavé veřejnosti.

Své království zde mají najít pokročilí i začínající moderní kutilové. Jedinci, kteří pro svůj záměr potřebují například 3D tiskárnu, laserovou řezačku či jiné speciální a v začátcích nákladné vybavení.

„Podobné prostory už mají v Praze, Brně, Plzni nebo Ostravě. Nechtěli jsme, aby Ústí v tomto směru ujel vlak, “ poznamenává Petr Achs.

Na internetu se píše, že FabLab je místo, kde mohou vznikat i úplné blbiny. Nakolik je tato definice výstižná?
No, je to vlastně pravda. Může tady vzniknout opravdu ledasco. Hlavní smysl je takový, že sem má přijít člověk s nějakým nápadem, aby ho takzvaně zhmotnil. Tady bude mít k dispozici potřebné vybavení. Vymyslí nějaký přístroj a tady si ho může vyrobit. Takže klidně i blbinu. Ale třeba i něco daleko hlubšího významu, o což nám jde především. Třeba systém pro hospodaření s vodou na zahradě, robota nebo hračku pro děti. Mohou tu vzniknout prototypy víceméně čehokoli.

Už tu někdo něco vyrobil?
Dílna ještě není zpřístupněná veřejnosti, ale přesto mohu odpovědět, že ano. Kolega zde vyrobil zdroj do auta pro déletrvající práci na počítači bez připojení k elektřině pro digitální kočovníky. Je funkční, vytvořený pro konkrétní typ automobilu. Tohle je přesně úroveň prototypu. Spolupracujeme i s Inovačním centrem Ústeckého kraje, takže když někdo přijde a vyrobí něco opravdu zajímavého s potenciálem pro využití v praxi, budeme s pomocí inovačního centra pracovat na tom, abychom základní prototyp dotáhli někam dál, do reálného produktu.

Může sem přijít i někdo, kdo nemá ambici vytvořit žádnou technologickou bombu, ale chce si jen něco zkusit, například 3D tiskárnu? Nebo sem mají chodit výhradně vynálezci?
Tak to určitě není. Může přijít kdokoli a zkusit si to. Chcete vidět postup, jak na 3D tiskárně vzniká jednoduchá krabička ze 3D modelu? Při první návštěvě nemusí být člověk nutně nadšenec. Je ale pravda, že si přejeme hlavně to, aby se zde vytvořila funkční komunita, která by byla schopná realizovat svoje záměry, a vznikaly by tak užitečné produkty přínosné pro společnost.

Přijde mi to jako hodně odvážný cíl...
To je. Ale my věříme tomu, že tu něco takového může vzniknout. Jinak bychom to nedělali.

Když sem zájemce přijde, kolik a za co bude platit?
Samozřejmě je potřeba si uvědomit, že třeba provoz 3D tiskárny něco stojí, takže tuhle položku určitě zpoplatníme. Nepůjde ale o žádné vysoké sumy. Konkrétní podobu ceníku ještě nemáme. Pokud si ale budete chtít půjčit třeba obyčejné nářadí nebo jen využít prostor a přinesete si svoje, tak nic platit nebudete.

Zmiňujete obyčejné nářadí. Je tu vidět vrtačka a kladívko. Narazí tu člověk i na něco jiného než jen na moderní mašiny?
Bude tu i prostor na hrubší práci, a tudíž i pro klasické nářadí, protože i to můžete při tvorbě potřebovat.

Říkal jste, že dílna ještě není otevřená. Kdy bude?
Zatím není v provozuschopném stavu tak, jak bychom si přáli. Ještě jsme nestanovili přesný termín, kdy bude, ale uvažujeme v tomto ohledu o konci letošního roku. Teď se hlavně snažíme najít partnery, kteří by nám pomohli s financováním při pořizování dalšího vybavení.

Co vám ještě schází?
Přibudou třeba 3D tužky, 3D skenery, CNC frézka, CO2 řezačka nebo spousta ručního nářadí. Ještě to vyjde na dost peněz.

Kdo platil přístroje, které už zde jsou?
Já a mí kamarádi Jiří Mikula a Ladislav Bláha.

Aha. Takže doma jsou nadšeni...
Doma teprve budou nadšeni, až to rozjedeme ještě víc (smích).

Ještě víc? Jaký je váš cíl? Dospět do fáze, že byste opustili svá zaměstnání a naplno se věnovali jenom dílně?
Ano, a nejen dílně. Plánujeme řadu dalších souvisejících aktivit. Například workshopy, vzdělávací akce pro širokou veřejnost i odbornou komunitu, kroužky pro děti. Uvítáme, když bude chtít někdo podat pomocnou ruku a podílet se na tom s námi. Nápadů máme totiž víc než lidí na jejich realizaci.