Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vše zatopené dezinfikujte, vodu ve studni nechte otestovat, radí hygienik

  7:04aktualizováno  7:04
Záplavy představují podle krajského hygienika Josefa Trmala velké zdravotní riziko. Nabádá proto všechny, kterým do domácností pronikla voda, aby při odstraňování škod mysleli i na důkladnou dezinfekci. "Všechno, co přišlo do styku se záplavovou vodou, se musí považovat za potenciálně infekční," varuje Trmal.

Krajský hygienik Josef Trmal důrazně doporučuje dezinfikovat všechny věci, které přišly do styku s kontaminovanou vodou. (Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Co je na povodních v souvislosti s hygienou nejvážnější?
Nejhorší je, že se dostávají do styku potraviny a pitná voda s kontaminovanou vodou. Víte, že jsou vyřazené některé čističky, takže všechno, co přišlo se záplavovou vodou, se musí považovat za potenciálně infekční.

To znamená takové věci, pokud je to možné, nejlépe vyhodit?
Buď vyhodit, anebo provést důkladnou dezinfekci.

Jak provést dezinfekci tak, aby bylo riziko nákazy nějakým onemocněním co nejmenší?
To záleží na tom, co chcete dezinfikovat. Když se jedná o studny, tak ty se musí odčerpat, mechanicky očistit, vydezinfikovat a musíte nechat vyšetřit vodu. Když se jedná o předměty, tak je povrchově umýt chlorovým preparátem, jako je savo a pak je nechat zaschnout a poté použít. Potraviny nejlépe okamžitě zlikvidovat a kontaminovanou vodu nepít. I pokud přišla balená voda do styku se záplavovou vodou, tak je potřeba ji vyhodit, protože v uzávěrech mohou být zbytky vodního kalu s bakteriemi.

Kdy by měl člověk nejlépe začít s dezinfekcí studny? Jak dlouho po povodni?
Nejdříve musí opadnout záplavová voda, poté by mělo být zajištěno a vyčištěno okolí studny, protože tam určitě budou nánosy. Pak je teprve nutné provést vyčištění a dezinfekci studny.

A existuje nějaký univerzální postup, jak co nejlépe vyčistit byt či dům zasažený povodní?
Na to se poměrně složitě odpovídá, záleží na situaci. Ale obecně se dá říci, že nejlepší je všechno vynosit ven a nechat na tom nějakou dobu působit dezinfekční prostředky. Ale něco levného či rozbitého je lepší rovnou vyhodit. Problém je, že je poměrně těžké dekontaminovat plstěné či polstrované věci. A samozřejmě je potřeba si zvolit dezinfekční prostředek podle toho, jestli mám barevné či nebarevné věci, aby to například neodbarvilo koberec.

Které choroby se při nebo bezprostředně po záplavách šíří nejčastěji?
Nejčastěji jsou to průjmová onemocnění, ale časté jsou i některé nemoci zvířat, které jsou přenosné na člověka. Příkladem chorob přenášených zvířaty jsou třeba leptospiróza či tularémie. Často se při povodních šíří i virové hepatitidy, a to konkrétně typ A (nejčastější typ hepatitidy, tzv. nemoc špinavých rukou – pozn. red.).

Předpokládám, že nejlepší prevencí před jakoukoliv nákazou je právě důkladná dezinfekce kontaminovaných předmětů a také zvýšená hygiena, je to tak?
Ano, ale hlavně je velmi důležité si uvědomit, že jakákoliv nákaza může vstupovat do člověka také ústy, vdechnutím aerosolu nebo kůží – čili na tohle je potřeba myslet a tohle všechno je potřeba si chránit.

Hodně vody znamená i hodně komárů, kteří také mohou přenášet infekční choroby. Lze odhadnout, do jaké míry kvůli záplavám jejich počet vzroste a zda vůbec vzhledem k poměrně chladnému jaru?
Komáři v současné době ještě nejsou přemnožení, ale stejně už na to myslíme a budeme dělat opatření, která by měla jejich líhnutí omezit. Poté ale ještě uvidíme, zda bude potřeba provést plošnou dezinfekci třeba leteckým způsobem.

Vyjel jste se podívat do terénu zkontrolovat, kde je situace ohledně hygieny nejhorší, a pokud ano, kde to je?
Na to vám odpovím úplně jednoduše – já totiž bydlím v záplavové oblasti, takže s tím mám zkušenosti. Stejně jako mám bohužel zkušenosti z roku 2002.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz