Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hledal uspokojení, říká sexuolog Zvěřina o vrahovi seniorek z Teplic

  10:26aktualizováno  10:26
Vrah dvou seniorek Stanislav Horčík z Teplic vděčí za mírnější trest znalcům. Tvrdil, že chtěl jednu ženu okrást a v bytě druhé přespat, za jejich ubodání mu tak hrozil výjimečný trest. „Hledal sexuální uspokojení,“ říká však sexuolog Jaroslav Zvěřina. Horčík dostal 18 let, ale i ústavní léčbu.

Přední český sexuolog Jaroslav Zvěřina byl jedním ze dvou expertů, kteří zkoumali Horčíkův stav. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jak jste přišli na to, že jeho motivy byly jiné?
Těžko mohl prostou náhodou vysvětlit, že identickým, zuřivým způsobem usmrtil nožem dvě starší dámy téměř ve shodném věku. Sice tvrdí, že to byl majetkový delikt, ale přitom se vůbec nepokusil ani v jednom případě odnést nějaké cennosti. Navíc druhou oběť velice dovedně aranžoval a také s ní zřejmě souložil, protože na těle zůstaly stopy ejakulátu. Je otázkou, jak jeho sexuální život celkově probíhal. Máme pocit, že je potřeba trochu hlouběji to analyzovat, proto jsme doporučili ústavní léčbu (o případu zde).

Kauza Horčík

Jednatřicetiletý Stanislav Horčík v prosinci 2010 zazvonil u domu 71leté ženy v Novém Jičíně na severní Moravě. Vyšetřovatelům řekl, že kvůli penězům. Ženě zasadil 15 ran nožem, některé přímo do srdce. Z domu se nakonec nic neztratilo, soudce při vynášení rozsudku řekl, že Horčík během vraždy zjistil, že ho čin uspokojuje.

Letos v dubnu se Horčík v Teplicích vetřel do bytu babičky svého kamaráda a sedmkrát ji bodl nožem. Mrtvou ženu pak svlékl, osprchoval ve vaně a odvlekl zpět do kuchyně. V bytě přespal a na mrtvém těle vyšetřovatelé našli stopy jeho spermatu.

Ústecký krajský soud Horčíka ve středu potrestal 18 lety vězení a nařídil mu ústavní sexuální léčbu, se kterou muž začne už ve vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na případné odvolání (rozsudek zde).

Jak se jeho sexuální deviace projevovala?
Jako agresivní sadismus, úplně typický. Napadl ženy, které mu nejsou věkově blízké, ženy neznámé, napadl je zuřivě a tak, že je znehybnil, v obou případech usmrtil a pak s tělem zřejmě nějak sexuálně manipuloval.

To se ale v prvním případě neprokázalo.
Já nevím, jestli to byla nějaká „rozcvička“ na ten druhý delikt. To je otázka. Ty časové odstupy jsou veliké, ale tak nějak to muselo být.

Víte, co spustilo jeho agresi?
On má dispozici k agresivnímu sadismu, k erotizaci extrémního násilí, k sexu s nehybnou ženou. Myslím, že v tomto směru je sexuální deviace naprosto jasná.

Jeho advokát prohlásil, že Horčík je nemocný člověk a nemocné je nutné léčit, nikoli trestat.
Tak jednoduché to není. On nebyl nepříčetný, nejednal v žádném mrákotném stavu nebo pod vlivem nějakých bludů. Jeho příčetnost byla jenom snížená.

Advokát dodal, že by obžalovaný měl dostat druhou šanci. Pokud se bude ve vězení léčit, jaká je prognóza jeho stavu?
Je otázka, jakým způsobem bude spolupracovat s lékaři. S námi formálně spolupracoval, ale deviaci nepřipouštěl ani na chvíli. Pokud nedospěje k nějakému rozumnému náhledu na svůj stav, myslím, že by se mezi lidmi vůbec neměl objevit. To právě umožňuje ta ústavní léčba. Pokud nebude úspěšná, může být uchován na zbytek života v ochranné detenci. To ale musejí posoudit lékaři, kteří se jím budou zabývat.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Najdete na iDNES.cz