Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplický developer žádá zrušení ochrany Hadích lázní. Jedny už zboural

  11:21aktualizováno  11:21
Developer Jaroslav Třešňák požádal o sejmutí památkové ochrany z Hadích lázní v teplickém Šanově. Chce je proměnit v moderní lázeňské centrum pro děti. Místní se však obávají, aby budovu nepotkal stejný osud jako nedaleké Městské lázně, které nechal Třešňák po sejmutí památkové ochrany zbourat.

Hadí lázně jsou zchátralé, ale opravit by se daly. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Po novorenesančních Městských lázních zbyly pouze prvky štukové výzdoby, které v depozitářích čekají, jestli Třešňák budovu znovu postaví (o Městských lázních zde). Hadí lázně z roku 1839 s empírovými prvky jsou však stále ve stavu, kdy se zachránit dají.

Fotogalerie

„Bez výrazné rekonstrukce se však neobejdou. Celý suterén budovy je momentálně zatopený a její základy jsou poškozeny,“ přibližuje stav lázní Petr Sedláček z ateliéru MiSe. Pro developera zpracoval dva návrhy na možné využití lázní.

„Oba návrhy vycházejí z rekonstrukce stávající budovy. První je postavený na wellness, druhý zachovává funkci lázeňsko-léčebnou, a je tedy pro původně lázeňský objekt vhodnější. Preferuje ho i investor,“ říká Sedláček.

Dodává však, že funkce lázní s ohledem na legislativu, hygienické předpisy a léčebné postupy není ve stávajícím prostoru domu možná. Oba návrhy proto počítají s dostavbou budovy při zachování těch částí, které budou schopné rekonstrukce.

Podle Sedláčka je sejmutí památkové ochrany nutné pro zprůchodnění jakéhokoli významného stavebního zásahu. „Pokud bude dům chráněn, tak nelze odstranit ani socialistické úpravy lázní a navrátit stavbě alespoň přibližně původní podobu, jak to navrhuji ve svém druhém projektu,“ říká Sedláček.

Památkáři se zrušením ochrany nesouhlasí

S tím však nesouhlasí teplický architekt Jan Hanzlík. „Památková péče rozhodně nemá problém s odstraněním mladších nebo nevhodných zásahů. To je pouze investorova rétorika. V čem ho omezuje, jsou nové zásahy. Manévr se zrušením památkové ochrany je pouze pokus zjednodušit si práci,“ soudí Hanzlík.

Příliš se mu nelíbí ani plánované zvýšení budovy o jedno patro. „Větší objem stavby zkrátka znamená větší a rychlejší návratnost. Stavebník má právo svou budovu ekonomicky zhodnotit, ale objekt je docela malý a umístění nadměrného objemu služeb mu může uškodit. Je to jako dát do trabantu motor z BMW,“ podotýká Hanzlík.

Žádost o zrušení památkové ochrany v tuto chvíli leží na ministerstvu kultury. Úředníci se jí však zatím nezabývají. „Řízení je do 15. června 2015 přerušeno, protože žadatel bude svou žádost doplňovat o další podklady,“ informovala mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Ústecké pracoviště Národního památkového ústavu však už k sejmutí ochrany stanovisko vydalo, a to nesouhlasné.

„Památková podstata objektu nebyla narušena v takové míře, aby opravňovala ke zrušení jeho prohlášení za kulturní památku,“ řekl Tomáš Brož, předseda komise, která návrh posuzovala.

Jaroslav Třešňák se zatím k celému projektu vyjadřovat nechce. Neupřesnil ani to, o jaké další podklady chce svou žádost opřít. „Až bude něco nového, vydám tiskové prohlášení,“ sdělil.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz