Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplický developer žádá zrušení ochrany Hadích lázní. Jedny už zboural

  11:21aktualizováno  11:21
Developer Jaroslav Třešňák požádal o sejmutí památkové ochrany z Hadích lázní v teplickém Šanově. Chce je proměnit v moderní lázeňské centrum pro děti. Místní se však obávají, aby budovu nepotkal stejný osud jako nedaleké Městské lázně, které nechal Třešňák po sejmutí památkové ochrany zbourat.

Hadí lázně jsou zchátralé, ale opravit by se daly. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Po novorenesančních Městských lázních zbyly pouze prvky štukové výzdoby, které v depozitářích čekají, jestli Třešňák budovu znovu postaví (o Městských lázních zde). Hadí lázně z roku 1839 s empírovými prvky jsou však stále ve stavu, kdy se zachránit dají.

Fotogalerie

„Bez výrazné rekonstrukce se však neobejdou. Celý suterén budovy je momentálně zatopený a její základy jsou poškozeny,“ přibližuje stav lázní Petr Sedláček z ateliéru MiSe. Pro developera zpracoval dva návrhy na možné využití lázní.

„Oba návrhy vycházejí z rekonstrukce stávající budovy. První je postavený na wellness, druhý zachovává funkci lázeňsko-léčebnou, a je tedy pro původně lázeňský objekt vhodnější. Preferuje ho i investor,“ říká Sedláček.

Dodává však, že funkce lázní s ohledem na legislativu, hygienické předpisy a léčebné postupy není ve stávajícím prostoru domu možná. Oba návrhy proto počítají s dostavbou budovy při zachování těch částí, které budou schopné rekonstrukce.

Podle Sedláčka je sejmutí památkové ochrany nutné pro zprůchodnění jakéhokoli významného stavebního zásahu. „Pokud bude dům chráněn, tak nelze odstranit ani socialistické úpravy lázní a navrátit stavbě alespoň přibližně původní podobu, jak to navrhuji ve svém druhém projektu,“ říká Sedláček.

Památkáři se zrušením ochrany nesouhlasí

S tím však nesouhlasí teplický architekt Jan Hanzlík. „Památková péče rozhodně nemá problém s odstraněním mladších nebo nevhodných zásahů. To je pouze investorova rétorika. V čem ho omezuje, jsou nové zásahy. Manévr se zrušením památkové ochrany je pouze pokus zjednodušit si práci,“ soudí Hanzlík.

Příliš se mu nelíbí ani plánované zvýšení budovy o jedno patro. „Větší objem stavby zkrátka znamená větší a rychlejší návratnost. Stavebník má právo svou budovu ekonomicky zhodnotit, ale objekt je docela malý a umístění nadměrného objemu služeb mu může uškodit. Je to jako dát do trabantu motor z BMW,“ podotýká Hanzlík.

Žádost o zrušení památkové ochrany v tuto chvíli leží na ministerstvu kultury. Úředníci se jí však zatím nezabývají. „Řízení je do 15. června 2015 přerušeno, protože žadatel bude svou žádost doplňovat o další podklady,“ informovala mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Ústecké pracoviště Národního památkového ústavu však už k sejmutí ochrany stanovisko vydalo, a to nesouhlasné.

„Památková podstata objektu nebyla narušena v takové míře, aby opravňovala ke zrušení jeho prohlášení za kulturní památku,“ řekl Tomáš Brož, předseda komise, která návrh posuzovala.

Jaroslav Třešňák se zatím k celému projektu vyjadřovat nechce. Neupřesnil ani to, o jaké další podklady chce svou žádost opřít. „Až bude něco nového, vydám tiskové prohlášení,“ sdělil.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz