Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde stálo hřiště, bude dům podnikatele. Lidé bojují proti povolení stavět

  8:29aktualizováno  8:29
Podnikatel Radko Vrbík si chce pod Střížovickým vrchem v ústecké čtvrti Klíše postavit třípodlažní dům na pozemku, kde bylo desítky let dětské hřiště. Stavební odbor ústeckého magistrátu nyní rozhoduje o vydání územního rozhodnutí. Odpůrci stavby proti tomu podali tři námitky.

Dům má stát pod svahem, který kdysi sloužil jako letní sjezdovka s umělým povrchem. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"V zimě je to jediné bezpečné místo, kde si mohou děti užívat sáňkování. V létě je to jediný přístupný prostor pro míčové hry," říká o prostranství Gabriela Růžičková, která si tam chodí s dětmi, stejně jako desítky dalších rodin z ústecké části Klíše, hrát.

Místo hřiště dům

Dům podnikatele Vrbíka má být vysoký 11 metrů.

Zastavěná plocha je plánována na 635 metrů čtverečných.

Územní rozhodnutí je nutné pro získání stavebního povolení, námitky proti vydání rozhodnutí podalo občanské sdružení Stop tunelům. Nejvážnější z trojice námitek upozorňuje na to, že je sporné, zda se na dotčeném pozemku může vůbec stavět. V novém územním plánu, platném od loňského 31. prosince, jsou plochy zanesené jako zastavitelné území.

"To území je tam ovšem vedené jako stavové, což by znamenalo, že ta plocha byla zastavitelná už podle předchozího územního plánu. Ale to není pravda," upozornil na úterním veřejném projednávání záměru stavby na magistrátu David Daduč ze sdružení Stop tunelům.

Dřívější územní plán Vrbíkovy pozemky označoval jako "plochy otevřené krajiny" a na těch se stavět nesmí. Daduč už kvůli tomu podal podnět na krajský úřad, aby možnost stavět zatrhl a tuto část plánu zrušil.

Úřad chce rozhodnout rychle

Stavební odbor magistrátu o územním rozhodnutí rozhodne brzy. "Případ prozkoumám a námitky vypořádám do týdne až deseti dnů," řekla Hana Drábková z odboru.

Veřejného projednávání se překvapivě neúčastnila Gabriela Růžičková, která se sdružením ÚZO-Klíše za zachování hřiště bojovala. "Už je to zbytečný boj, musíme se s tím smířit," říká o osudu dětského plácku Růžičková.

Při projednávání chyběl i sám Vrbík, zastupovala ho trojice projektantů. "Odborníci musí posoudit, jestli ten barák tam může být, nebo ne," reagoval na námitky Daduče projektant Petr Schmidt.

Ze zelené plochy stavební parcela

Za pozornost také stojí, že dotčené parcely Vrbík získal pro jiné účely než pro stavbu domu. Podnikateli prodal pozemky v září 2006 centrální městský obvod v čele s tehdejším starostou Radkem Vonkou (ODS) za účelem "zbudování klidových zelených ploch", jak stojí v usnesení zastupitelů.

Usnesení ale přebila Vrbíkova žádost o změnu pozemků na stavební parcely. Růžičková se sdružením ÚZO-Klíše proti tomu od jara 2010 marně bojovala peticí a také námitkou, kterou magistrát bez odůvodnění zamítl.

Růžičková se teď spoléhá na jednání s primátorem Vítem Mandíkem, s nímž se chce dohodnout na zajištění náhradního sportoviště. K tomu se zavázalo už předchozí zastupitelstvo pod vedením primátora Jana Kubaty. Plácek pro děti by měl vzniknout nad plaveckou halou na Klíši. Pod "Střížákem" nyní dětem zbylo už jen malé hřiště s pískovištěm, skluzavkou či houpačkou.

Místo, kde zatím stojí hřiště.

Místo, kde zatím stojí hřiště.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Policie navrhne obžalovat muže za video schvalující zastřelení Roma

Policisté na chomutovském sídlišti, kde byl zastřelen Rom.

Policisté v Chomutově chtějí dostat před soud plzeňského kulturistu a zápasníka Filipa Grznára, který na sociálních...

Zlodějku zradila podprsenka, v rozčílení jí z ní vypadl kradený mobil

Ilustrační snímek

Před ústeckým nádražím využila sedmačtyřicetiletá žena nepozornosti kolemjdoucího a vytáhla mu z kapsy mikiny mobil....

Naval peníze, vytasil lupič u pokladny nůž. Prodavač ho zahnal tyčí

Ilustrační snímek.

Mostecká policie stíhá třiadvacetiletého muže, který se u pokladny obchodu dožadoval s nožem v ruce vydání tržby....

Najdete na iDNES.cz