Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Děti zažehly oheň, olympiáda začala. Potrvá až do čtvrtka

  18:17aktualizováno  18:17
Slavnostní defilé téměř třinácti set sportovců, česká hymna v podání Mariana Vojtka a slib mladých olympioniků i rozhodčích v neděli v chomutovské SD Areně zahájily sedmou Zimní olympiádu dětí a mládeže, která se koná v Ústeckém kraji. O vyvrcholení slavnostního večera se svým hodinovým vystoupením postarala zpěvačka Ewa Farna.

Součástí ceremoniálu, kterému přihlížela zaplněná hala a další tisícovka lidí prostřednictvím on-line přenosu, byla i prezentace Krušných hor a jednotlivých sportovišť, na nichž budou mladí závodníci v příštích čtyřech dnech poměřovat síly.

Ústecký kraj vypravil na olympiádu konanou v Krušnohoří 77 sportovců a dvanáctičlenný realizační tým. Do chomutovské haly přivedl domácí výpravu vlajkonoš Tomáš Kraus, dvojnásobný mistr světa ve skikrosu.

Boje o cenné kovy vypuknou už v pondělí, a to hned v osmi z deseti disciplín: v alpském a běžeckém lyžování, biatlonu, krasobruslení, hokeji, snowboardingu, šachách a disco dance. Ve středu se dostane také na rychlobruslení a akrobatické lyžování.

Nadějí jsou tanečníci

Jednou z největších nadějí na zlatou medaili pro Ústecký kraj jsou v disciplíně disco dance členové chomutovského týmu Beethoven-DC, o úspěch by se mohli postarat i juniorští hokejisté nebo krasobruslař Filip Ščerba, který své umění předvedl už na minulé dětské zimní olympiádě před dvěma lety.

Fotogalerie

Pořádající kraj by však mohl překvapit i ve snowboardingu. „Myslím, že ve slopestylu i v crossu by naše děti mohly zabodovat,“ zatipovala si bývalá reprezentační snowboardistka Petra Elsterová, která domácí sportovce pro tyto disciplíny připravovala.

Konkrétní výsledky zástupců Ústeckého kraje zatím nechce předjímat trenérka oddílu běžeckého lyžování TJ Lokomotiva Teplice Yvona Rubášová, jejíž svěřenci si z poslední olympiády přivezli šest medailí. „Letos nás stejně jako všechny ostatní trápil nedostatek sněhu,“ povzdechla si Rubášová.

Pro účastníky olympiády proběhla mezi Vánocemi alespoň příprava v Krkonoších, závody na sněhu v domácím prostředí si děti vyzkoušely až při nominaci.

Dva medailové ceremoniály

Soutěže budou probíhat na Klínovci, Cínovci, v Mostě, Litvínově a Chomutově, kde se budou konat i medailové ceremoniály. První z nich se uskuteční v úterý 19. ledna od 19 hodin na náměstí 1. Máje. „Ani tady nebude chybět bohatý doprovodný program. Na pódiu proběhne taneční vystoupení Beethoven DC, Maximal Animal a návštěvníci uvidí i ukázky na snowboardové rampě,“ přislíbila Marie Logrová z kanceláře ústeckého hejtmana.

Druhý medailový ceremoniál pak olympiádu slavnostně uzavře ve čtvrtek 21. ledna opět v prostorách chomutovské SD Areny, kde program doplní předání štafety pro letní olympijské hry dětí a mládeže Jihomoravskému kraji a bohatý kulturní program ukončí vystoupení zpěváka Sebastiana.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz