Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejvážněji zraněné dítě z havarovaného autobusu je po operaci

  12:16aktualizováno  12:16
Nejvážněji zraněné dítě ze středeční havárie autobusu u Panenského Týnce na Lounsku je po operaci a ve stabilizovaném stavu. Většina jeho spolužáků, které sanitky rozvážely do okolních nemocnic, už je doma, další předají lékaři během čtvrtka rodičům. Vyšetřování nehody se však může táhnout i měsíce.

Na silnici I/7 u Panenského Týnce na Lounsku havaroval autobus se čtyřiceti dětmi (9.3.2016). | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Dítě s vážným poraněním hrudníku v noci operovali lékaři ve Fakultní nemocnici Motole a je mimo bezprostřední ohrožení života. Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové leží na ARO.

Fotogalerie

V motolské nemocnici zatím zůstává i devět z celkem dvaceti přijatých pasažérů autobusu. Jedenáct včetně všech čtyř dospělých lékaři propustili po ošetření už ve středu.

Na lůžku si ještě do zítřejšího rána poleží dvě děti v litoměřické nemocnici. Špitál ve středu přijal tři školáky, ale jednoho po ambulantním ošetření propustil už ten den.

„Ani zranění zbylých dvou dětí nejsou vážná, necháváme si je tu spíše z preventivních důvodů,“ řekl ředitel nemocnice Radek Lončák.

O dalším propuštění z nemocnice rozhodnou vizity

Dva žáci jsou i v kladenské nemocnici. I tam po nehodě sanitka přivezla tři děti, ale jedno lékaři předali rodičům už ve středu. O propuštění dvou hospitalizovaných rozhodnou lékaři po vizitách.

Ve Slaném je hospitalizované už jen jedno dítě. Podle informací z chirurgického oddělení jde o dívku s podvrtnutou krční páteří. Jde o lehké poranění a dítě by mělo jít domů nejpozději zítra.

Všichni čtyři chlapci přijatí do mostecké nemocnice jdou domů už ve čtvrtek. „Žádné z dětí nemělo natolik vážné poranění. Byly spíše v šoku, tak jsme si je tu nechali na pozorování,“ upřesnil mluvčí společnosti Krajská zdravotní Jiří Vondra.

Žatecká nemocnice ve středu ošetřila jednu dívku a tři chlapce. „Byli tu na ambulantním ošetření zlomenin,“ uvedl ředitel nemocnice Čestmír Novák.

Nemocnice v Rakovníku přijala dvě dívky a jednoho chlapce, ale ještě ten den je předala rodičům. „Děti měly jen odřeniny a drobná poranění, “ přiblížil primář chirurgie Oldřich Kronich.

Rodiče omluvili žáky z vyučování

V Základní škole ve Vejprtech, odkud žáci jsou, pomalu vyprchává atmosféra středečního dramatu. „Vládne tu běžné pracovní klima,“ řekl ředitel školy Tomáš Kluc.

O nehodě výletního autobusu už vedení školy s žáky nemluví. „Lehce zraněné děti, které zažily středeční havárii, rodiče vesměs omluvili z vyučování. Do školy nastoupí až začátkem příštího týdne,“ uvedl Kluc.

„Spojili jsme zbylé žáky ze 4. a 5. třídy, kteří v autobuse nejeli, s 6. ročníkem,“ dodal ředitel vejprtské školy. „Dnes mi ještě zbývá vyřídit další záležitosti s rodiči zraněných školáků a budu také jednat s vyšetřovatelem,“ poznamenal.

Vyšetřování havárie může trvat měsíce

Vyšetřování nehody autobusu se může podle lounské policejní mluvčí Jaromíry Střelcové táhnout týdny, ale třeba i tři měsíce. „Přesné příčiny a okolnosti nehody stále zjišťujeme,“ řekla.

Střelcová dále upozornila, že vyslechnutý ještě nebyl ani řidič autobusu, jehož zranění se ukázala vážnější, než se původně zdálo.

„Budeme čekat na lékařské zprávy všech zraněných,“ poznamenala.

Většina cestujících neměla bezpečnostní pás

Při nehodě na namrzlé silnici, která ve středu ráno potkala u Panenského Týnce školní autobus mířící z Vejprt do Prahy, se zranili všichni cestující - 43 dětí, tři učitelé a řidič.

Většina z nich nebyla připoutaná bezpečnostními pásy. To proto, že autobus byl staršího typu, ve kterém jsou pásy jen na několika předních sedadlech.

Na školy zbývají autobusy bez bezpečnostních pásů

Sdružení Česmad Bohemia už před časem nabádalo kvůli levnějším dopravcům, aby se rodiče vždy zajímali o autobusy, s nimiž své děti na školní výlety posílají.

„Někdy škola objedná, aby ušetřila, levnější dopravu se starými autobusy. A to je špatně. Před pár lety jsme spustili kampaň i mezi školami, že by se měly dívat také na kvalitu vozů,“ upozornil mluvčí Česmadu Bohemia Martin Felix.

Autobus, který havaroval u Panenského Týnce, se převrátil na bok. Podle odborníků na dopravní nehody ale v takovém případě hrozí úraz, i když vůz bezpečnostní pásy má (o nehodě zde).
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz