Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejvážněji zraněné dítě z havarovaného autobusu je po operaci

  12:16aktualizováno  12:16
Nejvážněji zraněné dítě ze středeční havárie autobusu u Panenského Týnce na Lounsku je po operaci a ve stabilizovaném stavu. Většina jeho spolužáků, které sanitky rozvážely do okolních nemocnic, už je doma, další předají lékaři během čtvrtka rodičům. Vyšetřování nehody se však může táhnout i měsíce.

Na silnici I/7 u Panenského Týnce na Lounsku havaroval autobus se čtyřiceti dětmi (9.3.2016). | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Dítě s vážným poraněním hrudníku v noci operovali lékaři ve Fakultní nemocnici Motole a je mimo bezprostřední ohrožení života. Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové leží na ARO.

Fotogalerie

V motolské nemocnici zatím zůstává i devět z celkem dvaceti přijatých pasažérů autobusu. Jedenáct včetně všech čtyř dospělých lékaři propustili po ošetření už ve středu.

Na lůžku si ještě do zítřejšího rána poleží dvě děti v litoměřické nemocnici. Špitál ve středu přijal tři školáky, ale jednoho po ambulantním ošetření propustil už ten den.

„Ani zranění zbylých dvou dětí nejsou vážná, necháváme si je tu spíše z preventivních důvodů,“ řekl ředitel nemocnice Radek Lončák.

O dalším propuštění z nemocnice rozhodnou vizity

Dva žáci jsou i v kladenské nemocnici. I tam po nehodě sanitka přivezla tři děti, ale jedno lékaři předali rodičům už ve středu. O propuštění dvou hospitalizovaných rozhodnou lékaři po vizitách.

Ve Slaném je hospitalizované už jen jedno dítě. Podle informací z chirurgického oddělení jde o dívku s podvrtnutou krční páteří. Jde o lehké poranění a dítě by mělo jít domů nejpozději zítra.

Všichni čtyři chlapci přijatí do mostecké nemocnice jdou domů už ve čtvrtek. „Žádné z dětí nemělo natolik vážné poranění. Byly spíše v šoku, tak jsme si je tu nechali na pozorování,“ upřesnil mluvčí společnosti Krajská zdravotní Jiří Vondra.

Žatecká nemocnice ve středu ošetřila jednu dívku a tři chlapce. „Byli tu na ambulantním ošetření zlomenin,“ uvedl ředitel nemocnice Čestmír Novák.

Nemocnice v Rakovníku přijala dvě dívky a jednoho chlapce, ale ještě ten den je předala rodičům. „Děti měly jen odřeniny a drobná poranění, “ přiblížil primář chirurgie Oldřich Kronich.

Rodiče omluvili žáky z vyučování

V Základní škole ve Vejprtech, odkud žáci jsou, pomalu vyprchává atmosféra středečního dramatu. „Vládne tu běžné pracovní klima,“ řekl ředitel školy Tomáš Kluc.

O nehodě výletního autobusu už vedení školy s žáky nemluví. „Lehce zraněné děti, které zažily středeční havárii, rodiče vesměs omluvili z vyučování. Do školy nastoupí až začátkem příštího týdne,“ uvedl Kluc.

„Spojili jsme zbylé žáky ze 4. a 5. třídy, kteří v autobuse nejeli, s 6. ročníkem,“ dodal ředitel vejprtské školy. „Dnes mi ještě zbývá vyřídit další záležitosti s rodiči zraněných školáků a budu také jednat s vyšetřovatelem,“ poznamenal.

Vyšetřování havárie může trvat měsíce

Vyšetřování nehody autobusu se může podle lounské policejní mluvčí Jaromíry Střelcové táhnout týdny, ale třeba i tři měsíce. „Přesné příčiny a okolnosti nehody stále zjišťujeme,“ řekla.

Střelcová dále upozornila, že vyslechnutý ještě nebyl ani řidič autobusu, jehož zranění se ukázala vážnější, než se původně zdálo.

„Budeme čekat na lékařské zprávy všech zraněných,“ poznamenala.

Většina cestujících neměla bezpečnostní pás

Při nehodě na namrzlé silnici, která ve středu ráno potkala u Panenského Týnce školní autobus mířící z Vejprt do Prahy, se zranili všichni cestující - 43 dětí, tři učitelé a řidič.

Většina z nich nebyla připoutaná bezpečnostními pásy. To proto, že autobus byl staršího typu, ve kterém jsou pásy jen na několika předních sedadlech.

Na školy zbývají autobusy bez bezpečnostních pásů

Sdružení Česmad Bohemia už před časem nabádalo kvůli levnějším dopravcům, aby se rodiče vždy zajímali o autobusy, s nimiž své děti na školní výlety posílají.

„Někdy škola objedná, aby ušetřila, levnější dopravu se starými autobusy. A to je špatně. Před pár lety jsme spustili kampaň i mezi školami, že by se měly dívat také na kvalitu vozů,“ upozornil mluvčí Česmadu Bohemia Martin Felix.

Autobus, který havaroval u Panenského Týnce, se převrátil na bok. Podle odborníků na dopravní nehody ale v takovém případě hrozí úraz, i když vůz bezpečnostní pásy má (o nehodě zde).Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

Pozemek, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák...

Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Najdete na iDNES.cz