Kadaňský poklad. Povídání nad společnou knížkou

Kadaňský poklad. Povídání nad společnou knížkou | foto: Jan Kaška

Děti v Kadani sepsaly knihu pohádek. Inspirovaly je skutečné životy

  • 0
Kadaň má svou vlastní knihu pohádek. Sepsaly ji tamní děti, které se nechaly inspirovat kadaňskými seniory a jejich neobvyklými životními osudy. Kniha je určena maminkám a jejich dětem, má pomoci mezigeneračnímu soužití.

Pětadvacetiletá Jana Corradini se již několik let věnuje aktivitám pro seniory. Pracuje jako dobrovolnice v kadaňském Domově pro seniory a vloni se skupinou mladých lidí z fotokroužku08 zorganizovala sérii fotografických workshopů pro starší generaci.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

"Do našeho kroužku chodí většinou děti ze základních a středních škol, pro většinu z nich je focení něco naprosto přirozeného. Napadlo mě, že propojím obě generace. Mladí lidé naučí seniory fotit a zároveň mají šanci dozvědět se ledacos zajímavého ze života. Podnikli jsme všichni společně několik výletů a vždycky bylo o čem vyprávět. Děti byly nadšené, protože pokaždé slyšely od starších další a další zajímavé příběhy, které bylo škoda si nechat jen pro sebe," popsala Jana Corradini.

Mladí lidé z fotokroužku se proto rozhodli, že zachytí  životní osudy seniorů  a sestaví z nich knížku pohádek, nazvanou Kadaňský poklad. "Napadlo nás, že takhle dostaneme příběhy i k těm nejmenším. Maminky můžou dětem číst před spaním naše pohádky, které mají základ v konkrétních osudech seniorů. Moc pěkná je například pohádka o mladíkovi, který se zamiloval do neznámé dívky na obrázku a poslal jí dopis po vodě. Vzkaz k ní sice doputoval, ale neodpověděla. Mladík jí hledal všude možně  a shodou náhod ji našel. A jak to bylo dál? Jako v každé pohádce," usmívá se Jana.

Každý příběh má tedy reálný základ. "Někdy jsme museli šťastný konec domyslet. Jako například v této pohádce. Ačkoliv ve skutečnosti se ti dva nikdy nesetkali, paní, která nám tento příběh vyprávěla, má dopis dodnes schovaný. A přitom  začíná tak romanticky: 'Vážená neznámá. Rád bych Vás poznal blíže…'," dodává.

Podobně jsou koncipované i další pohádky v nové knížce. Jedna vypráví o vojákovi Kájovi, další o statečné děvečce ze statku nebo o pekařském učni Matějovi. Děti se postaraly nejen o třináct pohádkových textů, ale také o doprovodné obrázky. Koncem ledna se konal slavnostní křest knihy, kde samozřejmě nemohli chybět senioři ani mladí autoři.

"Ten večer byl vlastně završením našeho tříletého projektu. Od začátku máme podporu z programu Think Big Nadace Telefónica. Díky těmto financím jsme mohli nakoupit fotoaparát, diktafony a také vydat naší knížku. Máme několik set výtisků, které jsou určeny primárně pro maminky a děti. Kdo má zájem může se obrátit na kadaňský fotokroužek08," uvedla Jana Corradini.

"Věříme, že knížka zaujme všechny generace, od dětí přes rodiče až po prarodiče. Jsem si jistá, že tyto mezigenerační projekty mají smysl, protože se dozvíme ledacos zajímavého o sobě, o své rodině a také o místě, kde žijeme," uzavírá Jana.