Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kladívko, pilka, štětec. Ve školkách v Mostě budou děti učit zručnosti

  11:21aktualizováno  11:21
Důraz na praktické dovednosti začnou od září klást v mateřských školkách v Mostě. Učitelky kvůli tomu přes prázdniny absolvovaly kurzy práce s kladívkem, pilkou či štětcem v Krušných horách. Nyní budou se stejnými nástroji učit zacházet děti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Se zajímavým projektem přišla Mateřská škola Most, která slučuje 15 školek ve městě. Podle jejích zkušeností totiž dnešní děti většinou neví, jak věci vznikají

. A pokud to tuší, neumí je vyrobit samy. Moderní doba plná technických vymožeností malé děti připravuje o zábavu, jakou může být tvoření vlastníma rukama.

Změnit to má právě výše zmíněný projekt, díky kterému získají pedagožky nové zkušenosti.

 „Nejde o to, aby z učitelek byly řemeslnice, ale o oprášení základních postupů, které se dříve na školkách praktikovaly jako pracovní výchova,“. Chceme učitelky motivovat, aby si osvojily činnosti s technickým materiálem a potřebnými nástroji, aby se nebály uchopit barvu, štětec, pilku a mít děti u toho,“ vysvětlila smysl polytechnického projektu ředitelka školky Milada Kmínková.

Vedle jejích podřízených jezdily na stáže do Krušných hor třeba i kantorky z Litvínova nebo Karlových Varů. Zatímco učitelky už nějaké dovednosti získaly v loňském školním roce, hlavní část dlouhodobého projektu začne teď v září: nové věci se začnou učit samotné děti. Měly by se totiž dostat k tomu, že zábava není jen s počítačem nebo hračkami, které lze ovládat knoflíkem.

Podobný projekt vznikl v Chomutově

„Postrádají to, co by měly od přírody mít - pohyb. Když jsou v přírodě, líbí se jim nějaký klacek, měly by si pro něj vylézt, nějak jej získat. Rozhýbat celé tělo, vymyslet postup. Tvořit s pomocí své fantazie, a tím získávat tolik potřebnou zručnost,“ vysvětlila Kmínková s tím, že dětem chybějí vzory, jakými dřív býval kutil tatínek nebo dědeček.

Podobné projekty se snaží vymýšlet i jiné školky. Mnoho mateřských škol v kraji se věnuje výtvarné výchově, řada z nich speciálně keramice, kde také děti musejí vymýšlet a tvořit vlastníma rukama. V Chomutově už vznikl i podobný polytechnický projekt.

„Učitelky dětem vyprávějí o různých řemeslech. Pak přijde někdo, kdo řemeslo ovládá, třeba některý rodič, a dětem to ukáže v praxi. Děláme i různé exkurze,“ popsala zástupkyně ředitelky sloučených chomutovských školek Blanka Tilcerová.

Mostecký přístup je ale zvláštní tím, že jednoduché práce se naučily dělat přímo učitelky a díky dotaci získaly školky finance i na mobilní dílny plné nářadí. Práce vlastníma rukama ale dětem pomůže i jinak. Přirozený pohyb s nářadím totiž pomáhá rozvíjet hrubou i jemnou motoriku, jejichž ovládání v mozku je blízko řečového centra, které se tím rovněž stimuluje. Pohyb a vlastní aktivita podporují přirozený vývoj dětí včetně schopnosti mluvit a pomáhají předcházet některým logopedickým problémům.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz