Dnes už zavřená soukromá mateřská škola v Chomutově.

Dnes už zavřená soukromá mateřská škola v Chomutově. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Školka, kde děti hlídala uklízečka, končí. Zavřela ji sama ředitelka

  • 7
Chomutovská soukromá školka, v níž děti hlídala místo učitelky uklízečka, skončila. Školní inspekce, která zjistila v mateřince řadu dalších pochybení a nedodržování zákona, nařídila odstranění nedostatků. K tomu už ale nedojde, protože provozovatelka po kritice úřadu a rodičů, podnikání ukončila.

„Nebudu se k tomu nijak vyjadřovat,“ reagovala v pondělí ředitelka školky Tamara Mišovicová na žádost iDNES.cz o komentář k výtkám z inspekční zprávy.

Podle zjištění MF DNES požádala před časem Mišovicová sama o vymazání ze školského rejstříku. To prakticky znamená konec této soukromé mateřské školy.

To, že není ve školce všechno v pořádku, vyšlo najevo na začátku letošního roku. Rodiče, kteří do ní své děti dopoledne přivedli, zarazila skutečnost, že tam není vychovatelka ani ředitelka.

Na skupinku sedmi dětí, mezi nimiž bylo i batole, dohlížela uklízečka. Předškoláci navíc neměli k dispozici žádné jídlo ani pití. Naštvaní rodiče proto zavolali policii (psali jsme o tom zde).

Inspekce: Scházel výchovný program

Školku poté prověřovala Česká školní inspekce. Potvrdilo se bezpečnostní riziko z policejního záznamu z 5. ledna.

„Vzdělávání nezajistil pedagogický pracovník, ale zaměstnankyně, se kterou byla uzavřena dohoda o úklidu prostoru. V průběhu dne odešla i ona a ve školce zůstaly jen děti a někteří rodiče,“ uvedl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

„Za tuto mimořádně rizikovou situaci byla zodpovědná ředitelka, která mateřskou školu opustila, aniž by vyčkala příchodu pedagogické pracovnice,“ upozornil Andrys.

Inspektoři navíc zjistili řadu dalších pochybení. Školka vůbec neměla nastavený výchovný program pro vzdělávání dětí mladších tří let, přitom všechny docházející děti byly tohoto věku.

Chyběly doklady o vzdělání pedagogů

Některé dokumenty ředitelka inspekci vůbec nepředložila. Chyběly doklady o dosaženém vzdělávání pedagogických pracovnic, údaje o dětech, hospodářská a účetní evidence.

Navíc děti pravděpodobně neměly zajištěné řádné stravování. „Školka nepředložila jídelní lístky ani podklady pro vyhodnocení výživových norem pro stravování a jejich plnění nesledovala,“ doplnil Andrys.

Registrovanou školku pro děti od 6. týdne věku do šesti let provozovala Mišovicová od loňského září. Rodiče lákala na pružnou provozní dobu a pestré aktivity. Školkovné bylo od 1 500 korun do 3 000 korun měsíčně.

Rodiče „slyšeli“ také na značku Pigy, na niž měla ředitelka licenci od společnosti Lagardere Active ČR. Ta jí po kauze licenci odebrala.

„Se školkou jsme ukončili veškerou spolupráci. Na základě této zkušenosti nově licence udělujeme mateřinkám až po půlroční zkušební lhůtě,“ sdělila mluvčí společnosti Lucie Ryss.