Vila v teplické čtvrti Šanov. kde zatím sídlí denní stacionář.

Vila v teplické čtvrti Šanov. kde zatím sídlí denní stacionář. | foto: Karal Pešek MF DNES

Dětem se v léčebně vrací zdraví, vile ale najednou hrozí prodej

  • 16
Opravená vila v Teplicích slouží mnoha postiženým dětem jako denní stacionář. Jenže nedávno opravenou honosnou vilu, pro léčebnu tohoto typu jako stvořenou, se chystá podle informací MF DNES vedení Krajské zdravotní prodat. Bude tu privátní klinika?

Když zoufalí rodiče přivedli před dvěma roky syna s dětskou mozkovou obrnou do Denního stacionáře v Teplicích, museli ho nést v náručí. Rehabilitační sestry mu pomohly natolik, že nedávno vyšel po schodech do patra sám. Rodiče i personál to dojalo k slzám.

Další poskytovaná péče pro něj i ostatní děti je ale ohrožena, vlastník - Krajská zdravotní - zvažuje, že prodá vilu, kde stacionář sídlí. Zařízení je přitom jediné svého druhu na severu.

Stacionář v Teplicích

Dům v Kmochově ulici sloužil dříve jako jesle, v 80. letech se změnil na stacionář pro pohybově postižené děti.

V části, která slouží jako školka, je 20 dětí ve věku 1 až 6 let, denně sem ale dochází také dalších 25 dětí na ambulantní péči do tří rehabilitačních oddělení.

Budova má novou střechu, okna, kotle, koupelnu s hydromasážní vanou. Zařízení vydělává, loni mělo zisk 700 tisíc korun. Krajská zdravotní spravuje pět největších nemocnic v kraji. I tu teplickou.

"Synovi tu pomohli víc než za jedenáct let v Praze. Pokud stacionář zruší, zkomplikuje nám to život a synovi zdravotní péči," řekl otec chlapce, jehož vozí do Teplic jednou týdně.

Mluvčí: Společnost jen hledá úspory

Podobně mluví i žena, která vodí do stacionáře dcerku v předškolním věku se špatnou motorikou. "Prosím Krajskou zdravotní, aby zařízení zachovala, protože stacionář je velkým přínosem. Pokud ho zruší, odebere dětem šanci na lepší život," uvedla.

Jména rodičů MF DNES zná. Záměrně je ale neuvádí, stejně jako věk jejich dětí. Nenapíšeme ani jména zaměstnanců, kteří s redaktorem hovořili. Všichni se po případné identifikaci bojí sankcí ze strany vedení Krajské zdravotní, kterému záleží na dobrém obchodu. Včera odpoledne rodiče uváděli, že jim reálně hrozí vyhazov jejich dětí ze stacionáře, pokud zpráva o prodeji vily vyjde.

Vedení Krajské zdravotní (KZ) v odpovědích na dotazy MF DNES mlží. Mluvčí Jiří Vondra odpovídá vyhýbavě. Vysvětlení důvodů prodeje a reakce na to, co by bylo s dětmi a personálem, nedal vůbec.

"Krajská zdravotní v současné finanční situaci hledá veškeré možnosti úspor a v rámci toho mimo jiné provádí i audit v Denním rehabilitačním stacionáři v Teplicích," tlumočil Vondra stanovisko vedení společnosti.

Stacionáři se ve vile daří, objekt prošel rozsáhlou opravou

Zdálo by se přitom, že Krajská zdravotní nemá důvod se stacionáře zbavovat, zařízení vydělává, loni mělo zisk 700 tisíc korun. Budova má novou střechu, vyměněná okna, kotle, koupelna a hygienické zázemí prošly rozsáhlou rekonstrukcí.

Upravena byla kuchyně a prádelna, sklárna AGC dala čtvrt milionu korun na hydromasážní vanu. Sponzoři kupují hračky a rehabilitační pomůcky.

Přesto tu byl 17. května odhadce cen nemovitostí, jenž si už přeměřoval místnosti. "Najala si mě Krajská zdravotní, která po mně chce určit tržní cenu nemovitosti," potvrdil včera znalec Miroslav Filégr. "Zprávu v pondělí odevzdám, ještě ji nemám stanovenou, protože u takových budov je to obtížně. Kdyby šlo o rodinný dům, tak ji řeknu hned, ale u takto specifických zařízení je to složitější," dodal Filégr.

Mluvčí KZ Jiří Vondra říká, že společnost nechce stacionář zrušit, zda ale zůstane ve vile, není prý jasné. "Zdravotnická péče přeci není vázaná na tu budovu," podotkl.

Vystřídá postižené děti soukromá ortopedická klinika?

V případu se silně angažuje člen vedení Krajské zdravotní Jiří Madar. Už oznámil, že stacionář přestěhuje do polikliniky v Teplicích. Podle zdrojů z KZ má sám o dům zájem, aby v něm vytvořil soukromou ortopedickou kliniku.

Madar včera celý den nebyl k zastižení, s MF DNES mluvit nechtěl. Jen po mluvčím Vondrovi vzkázal, že dům koupit nechce. "Je to absolutní nesmysl nezakládající se na pravdě." Podle důvěryhodných zpráv z nemocnice už ale Madar připravil plán na stěhování ambulantní části stacionáře do teplické nemocnice a polikliniky, školka, kam docházejí postižené děti, má být zrušena úplně.

"Ale dítěti pomáhá i domácí prostředí ve vile a rodinný typ rehabilitace ve stacionáři, kde se k nim sestry chovají jako kamarádky. Zatímco v nemocnici se bude personál střídat," uvažuje otec jednoho z dětí.

Původní majitele současné využití vily potěšilo

Příběh stacionáře je smutný i s ohledem na historii vily. "Kdysi ji nechal postavit ředitel keramičky v Trnovanech pro svou dceru. Po roce 1948 ale budovu zabrali komunisté a její majitelé se odstěhovali do USA.

Před pěti lety se byl v Teplicích podívat příbuzný původních vlastníků a interiér si natočil. Když se vrátil do Spojených států, vzkázal, jak je majitelka šťastná, že dům slouží postiženým dětem a že ho nikdo neschramstnul pro sebe," líčí jedna ze sester.

Reakce MUDr. Jiřího Madara:

Dne 11. 6. 2011 byl na internetovém portálu www.idnes.cz publikován článek s názvem "Dětem se v léčebně vrací zdraví, vile ale najednou hrozí prodej", v němž bylo mj. uvedeno, že se  silně angažuji v údajném prodeji denního stacionáře v Teplicích a mám sám zájem o budovu, v níž denní stacionář sídlí, protože chci v této budově vytvořit soukromou ortopedickou kliniku. Považuji za důležité se proti uvedeným tvrzením ohradit. O budovu denního stacionáře v Teplicích zájem nemám a nikdy jsem neměl. Stejně tak jsem ani nikdy neplánoval v této budově zrušit stacionář pro postižené děti a vytvořit zde soukromou ortopedickou kliniku.
19. září 2011