Na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech na Písecku je dnes...

Na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech na Písecku je dnes velkokapacitní vepřín. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Sdružení chystá protest v Terezíně. Vadí mu, že genocidu Romů špiní hnůj

  • 68
Vzpomínková akce k 70. výročí konce holokaustu v Terezíně bude mít konkurenci. Česko-romské sdružení Konexe ve městě ve stejnou dobu uspořádá demonstraci za uctění památky obětí romského holokaustu. Chce tím mimo jiné upozornit, že na místě protektorátního tábora pro Romy stále stojí vepřín.

„V České republice jsou oběti holokaustu a genocidy rozdělovány do dvou kategorií. Památka a utrpení jedněch se vzpomíná se zaslouženou úctou a pietou. Utrpení druhé skupiny obětí se relativizuje, zpochybňuje a jejich památka je znevažována,“ uvedl v prohlášení Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

Připomněl, že zatímco například v Terezíně nebo Lidicích jsou důstojné památníky, na místě tábora pro Romy v Letech u Písku stojí prasečí farma i přesto, že Romové o její odstranění usilují od 90. let.

„Na místo romské genocidy je vyvážen hnůj, a to úplně doslova,“ poznamenal Brož.

Je důležité, aby se mluvilo i o romských obětech, říká Rom

Pietní demonstrace Konexí k uctění památky romských obětí holokaustu se uskuteční 27. ledna v terezínské Pražské ulici. Program zatím sdružení neupřesnilo.

Ten den se v Terezíně koná mezinárodní pietní setkání ke Dni památky obětí holokaustu, pořádané Evropským židovským kongresem ve spolupráci s Evropským parlamentem a státními institucemi České republiky.

„Dvacátého sedmého ledna se v Terezíně bude připomínat osvobození vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. Do Osvětimi byli sváženi a následně v plynových komorách vražděni Romové z celé nacisty okupované Evropy. Čeští Romové, kteří dokázali přežít peklo táborů smrti provozovaných protektorátní vládou byli do Osvětimi odvezeni také, přežil málokdo. V dnešní době je myslím velmi důležité, aby se během pietního setkání k osvobození Osvětimi mluvilo o romských obětech, vzpomínala se památka obětí i romského holokaustu.“ poznamenal člen sdružení Konexe Josef Miker.