Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Demonstrace v Rumburku nebude, svolavatel ji odvolal

  12:22aktualizováno  12:22
Josef Mašín z hnutí Občanský odpor, který na sobotu svolával do Rumburku shromáždění, ho zrušil. Jako důvod uvedl, že je na něho vyvíjen nátlak. Ke zrušení manifestace vyzval Mašína bývalý krajský radní Mirko Bernas.

Vyhlášené sídliště zvané "rumburský trojúhelník" tvoří tři panelové domy. Obývají je většinou sociálně slabší rodiny. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bližší důvody pro zrušení shromáždění nechtěl Mašín říct. ""Ano, je to pravda, demonstrace je zrušená. Ale víc to rozebírat nechci," uvedl pro ČTK.

Demonstrace ve Varnsdorfu

Ve Varnsdorfu plánovanou demonstraci nezrušili. Akce je nahlášena jako pochod "Za odvolání vedení města".

Začít má na náměstí Edvarda Beneše ve 13:30 a skončit má až ve 20 hodin. Průvod se vydá k ubytovně Sport a dalším domům, kde žijí Romové.

Jejím organizátorem je opět Lukáš Kohout.

V parku Rumburské vzpoury měla manifestace začít v 15 hodin. Akci pro 300 lidí oznámil Josef Mašín, respektive místní hnutí Občanský odpor. Oficiálně se zde nemělo protestovat proti Romům, ale proti pomalému zlepšování situace ve výběžku.

Na odvolání demonstrace apeloval bývalý krajský radní Mirko Bernas. Prostřednictvím otevřeného dopisu vyzval Mašína k tomu, aby nahlášené shromáždění zrušil.

"Budete-li nadále s údajnou podporou pana Darka Švába (místostarosta Rumburku - pozn. aut.) podněcovat a organizovat nepokoje v Rumburku, pak jste v zařízeních komplexu Lužan, Dymník a Zelený strom osobou nežádoucí a nevítanou," stojí v dopise.

Mirko Bernas

Mirko Bernas

Bernas všechny tři objekty vlastní, v Lužanu je fitness centrum, kam Mašín dochází, v ostatních jsou restaurace, které navštěvuje. Znění dopisu také vyvěsil na Lužanu jako transparent.

S demonstraci nesouhlasím, říká Bernas

"Chtěl jsem, aby lidi dostali rozum. Aby se nenechali tahat z boudy a nedělali to, k čemu jsou manipulovaní," vysvětlil Bernas, co ho k jeho kroku vedlo. "Jsem rád, že pan Mašín demonstraci zrušil," dodal bývalý radní.

Bernas rovněž zmínil, že ho někteří lidé spojovali s protiromskými akcemi, které se na Šluknovsku v posledních týdnech odehrávají. "Já s tím nejenže nemám nic společné, ale ani s tím nesouhlasím," řekl k tomu, co ho vyprovokovalo k aktivitě. Jeho napojení s místostarostou Švábem nicméně nechtěl blíže komentovat.

Mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová odvolání demonstrace potvrdila. "Na jednu stranu cítíme úlevu, ale na druhou stranu víme, že občané chtějí nějakou veřejnou diskuzi. Proto vedení města rozhodlo, že lidé dostanou prostor k veřejné diskuzi na jednání zastupitelstva 14. října," sdělila.

Radnice jednání zastupitelů přesunula do velkého sálu v kulturním domu Střelnice. Podle Doušové se do sálu vejde tři stovky lidí. "Předpokládáme, že o to bude ze strany veřejnosti velký zájem," uzavřela Doušová.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Lovosický lesopark se rozroste, vzniknou nové cesty i grilovací místa

Takto má v konečné fázi vypadat lovosický lesopark Osmička, v němž přibudou...

Oblíbený městský lesopark Osmička v Lovosicích se letos rozšíří. Radnice se pustila do jeho protažení až k restauraci...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz