Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jiřetínským dá stát kompenzaci, nám nic, bědovali horníci cestou do Prahy

  16:40aktualizováno  16:40
Horníky z Mostu přivezlo na čtvrteční demonstraci před budovou ministerstva průmyslu a obchodu jedenáct autobusů. V jednom z nich s nimi seděla i reportérka MF DNES, aby průběh cesty a celé akce na podporu úplného zrušení těžebních limitů zaznamenala.

Josef, uprostřed s červenou šálou, pracuje v hornictví čtrnáct let, z toho dvanáct na velkolomu ČSA. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

V modrém autobuse, zaplněném do posledního místečka panuje dobrá nálada. Horníci si mezi sebou povídají, vtipkují o demonstraci, někdo čte Blesk, dívají se na televizi nad řidičem, další sleduje na mobilním telefonu grandslamové semifinále mezi českým tenistou Tomášem Berdychem a britem Andym Murrayem.

Horníci demonstrovali v Praze proti limitům

„Politici chtějí omezit těžbu, ale přitom není připravena pracovní alternativa pro propuštěné horníky a další zaměstnance. Rozhodují o osudu více než patnácti set lidí,“ říká mi šestatřicetiletý Josef, vedle kterého sedím.

V hornictví Josef pracuje čtrnáct let, z toho dvanáct na velkolomu ČSA. Pracuje jako předák dílny speciálních činností. „Zabezpečovací kamery a systémy, máme na starosti telefonní rozvody, datové sítě a podobně - slaboproudé odvětví v důlním provozu,“ popisuje.

O den dříve protestovali proti prolomení limitů lidé v Horním Jiřetíně, kterým by postupující rypadlo vzalo jejich domovy (o demonstraci v Jiřetíně zde). „Chápu, že je to pro ně těžké. Avšak mají lepší možnosti než horníci. Těžební společnost lidem, kteří by se museli odstěhovat, nabízí finanční kompenzace, jejich domy a pozemky vykoupí. Nám stát nic nedá,“ krčí Josef rameny.

Fotogalerie

Stejně jako lidé v Horním Jiřetíně, kteří se obávají o svoji budoucnost, i horníci žijí v nejistotě.

„Pokud nebudou limity prolomeny, dojde k útlumu těžby, propouštění horníků. Bude to mít dopad nejenom na horníky, ale na celý region. Zvýší se nezaměstnanost, kriminalita, mladí lidé zde nebudou chtít žít a budou se stěhovat pryč. Proč by tu zůstávali, když tu nebude práce. Životní úroveň půjde dolů,“ pokračuje Josef.

Hodně ho mrzí, že je nikdo nevyslechl. „Neviděl jsem jediný pozitivní článek o těžbě. Málokterý novinář strávil tolik času s horníky, aby dokázal skutečně popsat celou situaci a dopad utlumení těžby na region. Na naše majitele se poukazuje, že oni vydávají peníze, ale díky nim máme my práci. Jinde dostanete jen minimum stanovené státem,“ vysvětluje mi, proč chce v Severní energetické společnosti pracovat.

Díky nám máte teplo, volali horníci na řidiče

Pár minut po půl jedenácté přijíždějí autobusy do Prahy, parkují na nábřeží Edvarda Beneše. Na místě už jsou další stovky lidí - například horníci z Ostravska, kteří přijeli své kolegy podpořit. „Štve nás, že nám vláda není schopná zajistit práci. Bez práce nejsou koláče,“ řekl například havíř Josef Hlaváč z Karviné.

Josef a stovky dalších horníků dostávají placky s obrázkem ministra Mládka a nápisem Vrah horníků, jiná placka říká Volím levné teplo. Dostávají také pestrobarevné šály.

„Uvažte je na zábradlí u ministerstva, aby si je úředníci vzali, až dojde uhlí a bude jim zima,“ předává přítomným pokyny jeden z organizátorů v oranžové vestě.

Několik desítek metrů dlouhý průvod horníků se dává do pohybu, policisté zastavují dopravu. Demonstranti nesou transparenty, vlajky, pískají na píšťalky. Občas se z průvodu ozve výkřik směrem ke stojícím vozidlům: „Díky nám máte teplo!“ Někteří řidiči troubí.

Dveře ministerstva však zůstávají zavřené, střeží je ochranka a policisté. Před horníky vystoupí odboroví předáci a s několikaminutovým zpožděním i mluvčí ministerstva, který demonstranty informuje, že zlomové bude jednání tripartity v pondělí (o demonstraci horníků v Praze zde).

Cítím úlevu, že to vyšlo, říká odborový předák

Po zhruba hodině demonstrace končí, prokřehlí horníci míří zpět k autobusům. Horníkům vadí, že je nevyslechl přímo ministr, který je pracovně v Indii. Někteří jsou skeptičtí.

Kam až může postoupit těžba uhlí na severu Čech

Kam až může postoupit těžba uhlí

„Nechci být pesimista, ale cítím sklíčenost. Ze strany zástupce ministerstva nezazněl žádný argument, který by byl konkrétní a který by nám dával větší naději na prolomení limitů,“ zhodnotil demonstraci Jiří Köhler z lomu ČSA. Jeho kolega z Mostu přikyvuje.

„Náš důl je poslední hnědouhelný důl v republice, těžba tam pomalu končí. Nejistou budoucnost máme o to větší. Jsem pro prolomení limitů, abychom mohli pracovat v lomu ČSA,“ říká Miroslav Kazimour z dolu Centrum.

Po návratu do Mostu se většina horníků rozejde do svých domovů. „Tahle cesta nebyla zbytečná. I kdyby nás politici nevyslyšeli a limity zůstaly, vím, že jsem pro to něco udělal. Kdybych tu dnes nebyl, nemohl bych si vážit sám sebe,“ uzavírá čtvrteční cestu na demonstraci v Praze Josef a míří domů za svojí rodinou, manželkou a dvěma dětmi.

„Cítím úlevu, že to vyšlo. Doufám, že si toho politici všimli, a jsem zvědavý, co s tím udělají. Důležité bude pondělní jednání tripartity,“ zhodnotil demonstraci předseda hornických odborů Jaromír Franta.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz