Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie zadržela na demonstraci proti islamizaci Teplic pět lidí

  18:47aktualizováno  28. září 17:03
V rámci sobotní demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti proti „arabizaci Teplic“ a proti „rozmáhání islámu v České republice“ zadržela policie pět osob. Všem bylo sděleno obvinění a následně byli propuštěni. Demonstrace skončila v 19. hodin a po celý večer byl ve městě klid.

Šéf Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas při projevu na náměstí Svobody v Teplicích (27. září 2014) | foto: Jan Veselý, MF DNES

Po projevu předsedy partaje Tomáše Vandase na náměstí Svobody v Teplicích se vydalo zhruba sto příznivců této strany do Šanovského parku, kde na ně čekala skupina anarchistů.

Policie byla v pohotovosti a když dva mladí muži stojící u anarchistů hodili směrem k Vandasovi PET lahve s pivem, ihned po nich skočili těžkooděnci, zalehli je na trávě a posléze odvedli do přistaveného vozu. Podle mluvčího teplické policie Daniela Vítka, předvedla policie k výslechu nakonec pět lidí, dva z nich byli mladíci, kteří zaútočili na Vandase. 

Pětice byla obviněna z přestupku proti veřejnému pořádku a občanskému soužití.  „Po vyřízení nutných formalit byli všichni propuštěni. Demonstrace skončila v 19 hodin, žádné další výtržnosti nebo narušování pořádku už policie nezaznamenala,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Vandas a jeho straníci přijeli do Teplic řečnit při kampani před komunálními volbami. Jako téma projevů využili dlouhotrvající napětí mezi Tepličany a lázeňskými hosty. Tepličané si stěžují hlavně na nepořádek, který Arabové dělají v Šanovském parku, mnohým vadí i skutečnost, že hosté z Perského zálivu skupují parcely v okolí města. Vandas situace využil a nadával na dle něj zkorumpovanou vládu, na Evropskou unii i politiku přijímání přistěhovalců. Na náměstí ho poslouchalo asi 130 lidí, zhruba stovka se s ním vydala i do Šanovského parku.

Park hlídalo šedesát těžkooděnců a desítky dalších policistů

Parkem už od rána procházela policie a v době, kdy sem Vandas mířil z centra Teplic, se tu sešikovalo asi šedesát těžkooděnců, kteří doplnili několik desítek uniformovaných policistů a městských strážníků. Během několika minut byl střed parku omotán policejní páskou a antikonfliktní tým za ní udržoval zhruba stovku anarchistů. Ti se nijak nevyjadřovali k islámskému problému, ale vadil jim primárně Vandas. „Fašismus, špína a hnus,“ skandovali mu na uvítanou. Vandas se dlouho nezdržel a poté, kdy po něm letěly dvě láhve, vyzval své příznivce ke klidu a odpochodoval zpět do centra Teplic. 

Fotogalerie

„Měl ohlášenou demonstraci, proto jsme mu ji umožnili a střed parku omotali páskou, abychom udrželi obě skupiny od sebe,“ uvedl jeden z policistů.

V parku se až do podvečerních hodin neobjevil ani jediný Arab, hosté z Perského zálivu, kterých tu při slunečném počasí bývají desítky, byli varováni v průběhu týdne, aby do Šanovského parku v sobotu nechodili. „Policisty a lidmi z radnice jim bylo doporučeno, aby raději odjeli za město,“ uváděla jedna z policistek, která dohlížela na demonstraci.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Najdete na iDNES.cz