Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie zadržela na demonstraci proti islamizaci Teplic pět lidí

  18:47aktualizováno  28. září 17:03
V rámci sobotní demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti proti „arabizaci Teplic“ a proti „rozmáhání islámu v České republice“ zadržela policie pět osob. Všem bylo sděleno obvinění a následně byli propuštěni. Demonstrace skončila v 19. hodin a po celý večer byl ve městě klid.

Šéf Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas při projevu na náměstí Svobody v Teplicích (27. září 2014) | foto: Jan Veselý, MF DNES

Po projevu předsedy partaje Tomáše Vandase na náměstí Svobody v Teplicích se vydalo zhruba sto příznivců této strany do Šanovského parku, kde na ně čekala skupina anarchistů.

Policie byla v pohotovosti a když dva mladí muži stojící u anarchistů hodili směrem k Vandasovi PET lahve s pivem, ihned po nich skočili těžkooděnci, zalehli je na trávě a posléze odvedli do přistaveného vozu. Podle mluvčího teplické policie Daniela Vítka, předvedla policie k výslechu nakonec pět lidí, dva z nich byli mladíci, kteří zaútočili na Vandase. 

Pětice byla obviněna z přestupku proti veřejnému pořádku a občanskému soužití.  „Po vyřízení nutných formalit byli všichni propuštěni. Demonstrace skončila v 19 hodin, žádné další výtržnosti nebo narušování pořádku už policie nezaznamenala,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Vandas a jeho straníci přijeli do Teplic řečnit při kampani před komunálními volbami. Jako téma projevů využili dlouhotrvající napětí mezi Tepličany a lázeňskými hosty. Tepličané si stěžují hlavně na nepořádek, který Arabové dělají v Šanovském parku, mnohým vadí i skutečnost, že hosté z Perského zálivu skupují parcely v okolí města. Vandas situace využil a nadával na dle něj zkorumpovanou vládu, na Evropskou unii i politiku přijímání přistěhovalců. Na náměstí ho poslouchalo asi 130 lidí, zhruba stovka se s ním vydala i do Šanovského parku.

Park hlídalo šedesát těžkooděnců a desítky dalších policistů

Parkem už od rána procházela policie a v době, kdy sem Vandas mířil z centra Teplic, se tu sešikovalo asi šedesát těžkooděnců, kteří doplnili několik desítek uniformovaných policistů a městských strážníků. Během několika minut byl střed parku omotán policejní páskou a antikonfliktní tým za ní udržoval zhruba stovku anarchistů. Ti se nijak nevyjadřovali k islámskému problému, ale vadil jim primárně Vandas. „Fašismus, špína a hnus,“ skandovali mu na uvítanou. Vandas se dlouho nezdržel a poté, kdy po něm letěly dvě láhve, vyzval své příznivce ke klidu a odpochodoval zpět do centra Teplic. 

Fotogalerie

„Měl ohlášenou demonstraci, proto jsme mu ji umožnili a střed parku omotali páskou, abychom udrželi obě skupiny od sebe,“ uvedl jeden z policistů.

V parku se až do podvečerních hodin neobjevil ani jediný Arab, hosté z Perského zálivu, kterých tu při slunečném počasí bývají desítky, byli varováni v průběhu týdne, aby do Šanovského parku v sobotu nechodili. „Policisty a lidmi z radnice jim bylo doporučeno, aby raději odjeli za město,“ uváděla jedna z policistek, která dohlížela na demonstraci.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz