Budovu staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem nechá ústecká univerzita...

Budovu staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem nechá ústecká univerzita přes protesty architektů zbourat. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Ústecká univerzita zahájila přípravy na demolici cenného pavilonu

  • 1
Ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně začala s přípravami na demolici cenného pavilonu A bývalé Masarykovy nemocnice v nynějším kampusu. Monumentální budovu slavného meziválečného architekta Franze Arnolda navzdory protestům odborníků zbourá a postaví na jejím místě nové učebny.

"V současné době zabezpečujeme za pomoci externí firmy nejnebezpečnější místa budovy i střechy, aby nedošlo k úrazu či škodě padajícími předměty," informuje univerzita na své webové stránce.

Odborníci proti boření

Pavilon A navrhl v roce 1927 slavný meziválečný architekt Franz Arnold.

Kapacity oboru historie architektury, Rostislav Švácha a Petr Urlich, se vyslovily pro zachování budovy, stejně jako tvůrce projektu Šumná města David Vávra.

Bývalé vedení v čele s tehdejší rektorkou Ivou Ritschelovou ještě v roce 2009 tvrdilo, že budovu ponechá a přestaví. "Rozhodli jsme se přizpůsobit nemocniční budovu vzdělávacím účelům," řekla tehdy rektorka.

Nové vedení UJEP v čele s rektorem René Wokounem ale v roce 2011 získalo dotaci od ministerstva školství na přestavbu kampusu a začalo demolici cenné budovy tvrdě prosazovat.

Stržení budovy se plánuje na konec června. V současné době univerzita vybírá firmu, která objekt srovná se zemí. Uchazeči o zakázku za zhruba 65 milionů korun se do výběrového řízení mohou hlásit do 15. května.

Samotná demolice by měla trvat v řádech týdnů až měsíců.

Na místě "Áčka" vznikne nová budova, v níž bude sídlit centrum přírodovědných a technických oborů univerzity. Nástupce starého pavilonu by měl vyrůst v letech 2014 až 2015.

Univerzitu přijde tato investice na 535 milionů korun, z nichž drtivou většinu pokryje dotace od ministerstva školství.

Přiznat budově status památky ministerstvo odmítlo

Kromě toho univerzita plánuje vypsat soutěž na podobu veřejného prostranství celého areálu kampusu.

"Nově vytvořené dílo by mělo urbanisticko-architektonicky korespondovat se stávajícím okolním prostředím," uvedla mluvčí univerzity Jana Šiková. Soutěž, ze které vzejde autor koncepce, plánuje univerzita vyhlásit ještě letos.

O budoucnost pavilonu vedla s vedením univerzity poslední rok a čtvrt intenzivní spor skupina ústeckých historiků a architektů. Univerzita trvala na tom, že budova je ve špatném stavu a nevyhovuje potřebám kampusu, proto ji je nutné zbourat.

Ochránci budovy v čele s architektem Jiřím Němečkem argumentovali, že pavilon má velkou kulturní hodnotu a že by se pro potřeby studentů mohl upravit. "Jsme i pro razantní, ale architektonicky kvalitní zásahy do budovy," poznamenal loni architekt Němeček.

Obrátil se i na ministerstvo kultury, aby budovu prohlásilo za památku a tím ji před demolicí zachránilo. Ministerstvo ale letos v březnu rozhodlo, že pavilon nemá potřebnou hodnotu a status památky mu odepřelo (o rozhodnutí ministerstva zde).