Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: V Ústí se kácel k zemi 60metrový komín, musel počkat na vlak

  15:03aktualizováno  15:03
V sobotu dopoledne se v ústecké čtvrti Neštěmice ozval nejprve varovný signál, pak výbuch a následovalo zadunění, jak se k zemi odporoučel komín v průmyslovém areálu firmy Tonaso. Na podívanou pečlivě připravenou ústeckým střelmistrem se přišly podívat stovky lidí.

„Proběhlo to úplně perfektně podle plánu. Jen jsme museli počkat, až projede osobní vlak a dostaneme pokyn od dráhy, že je trať volná,“ vysvětlil střelmistr Petr Mikula.

Šedesát metrů vysoký komín mohl být odstřelen až minutu poté, co nedalekou zastávkou projel osobní vlak z Mostu do Děčína. Ten měl ale v sobotu ráno čtyři minuty zpoždění. Když byla trať volná a případné odletující kousky komína nemohly nikoho ohrozit, zazněl výstřel ze signální pistole a minutu poté šel komín k zemi.

Přesně v 11 hodin a 14 minut se ozvalo temné, tlumené zadunění a komín začal padat. „To bylo rychlé, já jsem si to ani nestihla natočit,“ reagovala s překvapením paní Marie na železniční zastávce, kam se na likvidaci jedné z dominant továrny přišly podívat desítky lidí. Další stovky pak byly v celém okolí, okna i balkony paneláků byly otevřené a plné lidí.

Na odpálení komínu stačilo přesně 3,6 kilogramu trhaviny. „Čekal jsem, že to bude větší rána. To mnohem víc rámusu nadělal ten varovný signál těsně před odpálením. Ale zem se při dopadu zachvěla hezky,“ pochvaloval si při odchodu z nádraží Martin Dvořák.

Fotogalerie

Lidé se rozloučili s jedním ze tří komínů v areálu továrny, zmizel ten, který byl nejblíž k centru Ústí nad Labem. „Komín byl řadu let nefunkční, původně sloužil k odtahu par při výrobě pevného chloridu vápenatého. Jeho výroba v těchto místech skončila v roce 2002,“ řekl Petr Nikolič z firmy Tonaso.

S přípravou likvidace se začalo již v létě, v říjnu byl vydán demoliční výměr a poté Obvodní báňský úřad v Mostě na základě předloženého technického projektu vydal povolení k odstřelu. Odborníci pak do komína navrtali 85 děr pro nálože. „To jsme dělali minulý týden, v pěti lidech to trvalo pět dnů,“ uvedl střelmistr Mikula.

Komín v Tonasu byl železobetonový, montovaný z prefabrikovaných skruží o průměru 262 centimetrů, dole vyztužený žebry. Vertikální výztuž tvořilo 23 ocelových táhel silných 3,6 centimetru. Ta byla před odstřelem ve vybouraných kapsách přeříznuta.

Dopad komínu mohou ovlivnit trhliny od blesků

„Každý komín je originální. Je nutné předem posoudit stav zdiva, stáří, poruchy ve zdivu. Téměř každý komín má v horní třetině až polovině trhliny od blesků, které mohou způsobit odklonění při pádu. To vše se musí zahrnout do výpočtu návrhu destrukčního řezu, velikosti, rozmístění náloží,“ vysvětluje střelmistr Mikula.

Kvůli odletu kusů úlomků byl komín před odstřelem ještě v dolní části obalen speciální textilií. „Jde o velmi pevnou tkanou polypropylenovou tkaninu, které se říká Barfilex. Používáme ji už od roku 1983, kdy jsme do ní začali „halit“ odstřelované domy v Ústí nad Labem. Tady jsme použili dvojitý, 2,5 metru vysoký pruh kolem komína,“ přiblížil Mikula.

Před likvidací byla do místa dopadu přivezena vrstva suti a štěrkopísku, která snížila intenzitu otřesu pádu celé konstrukce. Takzvaný „tlumící polštář“ v horní polovině dopadu byl dlouhý 30 metrů, vysoký od půl do jednoho metru a široký pět metrů.

Odchylku dopadu střelmistři mívají maximálně půl metru

„V místě dopadu litinové hlavy komína je násep rozšířen na kruh o průměru osmi metrů. Před pádem se totiž těsně nad zemí oddělí litinové segmenty hlavy od těla komínu,“ vysvětlil Mikula.

Přesně sem se konstrukce stavby musela strefit. „Netrefujme plochu, ale vždy je dán přesný směr, který je vytyčený kolíkem ve vzdálenosti výšky komína. Na ten se musíme trefit. Stává se, že někdy komín i uhne, ale na 100 metrů jsme měli odchylku maximálně půl metru,“ uvádí střelmistr, který patří k nejzkušenějším v oboru. V kraji má na kontě už demolici mnoha staveb.

Odstřel komína, po kterém zůstalo jen 320 tun železobetonové suti, stál podle Nikoliče v řádech několika stovek tisíc korun. Musel pryč, aby uvolnil prostor pro další rozvoj průmyslové zony. Brzy zmizí i staré objekty bývalé výroby v okolí komína.

„Nyní už máme povolení na demolici budovy těsně u komína, kde se vyráběl pevný chlorid vápenatý a počítáme s ní příští rok v létě. Počítáme i s likvidací dalších budov a technologií, které nejsou využívané ani využitelné, aby se areál mohl rozvíjet a měl potenciál pro investory,“ dodal Nikolič.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Najdete na iDNES.cz