Dění v Krupce na Teplicku sledujeme minutu po minutě
16:56
Představitelé DSSS se na nádraží oficiálně rozloučili se svými příznivci a poděkoval jim za účast. Vyjádřili také podporu svému zadrženému kolegovi řečníkovi, představiteli Lidové strany Naše Slovensko. Podle krajského představitele DSSS Petra Kotába policie nedostála svému slibu, že zajistí, aby akce proběhla v klidu, a proto se strana do Krupky vrátí. Má na to blokované všechny víkendy až do komunálních voleb 7. května. On-line reportáž končí, děkujeme za pozornost. Případný další vývoj budeme sledovat v souhrnném článku.
16:48
Účastníci pochodu minuli krizové místo s azylovým domem a přicházejí na nádraží. Policie při dnešních událostech v Krupce eviduje dvě zranění. Jednu ženu popálenou od policejní rozbušky při rozhánění bohoslužby a jednoho příznivce DSSS zraněného při zatýkání řečníka.
16:42
Policie hlídá, aby se z davu příznivců DSSS cestou na nádraží neoddělila skupinka a nezamířila k nedalekému azylovému domu, který je po cestě. Právě odtamtud totiž pochází rodina násilníků, kteří Patrika z Krupky týrali.
16:31
Policejní mluvčí Ilona Novotná upřesnila, že policie z davu příznivců DSSS vytáhla jednoho z řečníků, cizince. Jeho projev v Krupce vykazoval prvky rasové nesnášenlivosti. Policisté s jeho zatčením čekali, až dav odejde na vhodnější prostranství. Při zatýkání pak zadrželi i další dva muže z davu, kteří zatýkaného bránili. Jeden je zadržený za napadení úřední osoby, druhý za neuposlechnutí výzvy. Po zákroku zůstal na zemi ležet jeden z účastníků pochodu, údajně po zásahem policejním obuškem do krku. Ostatní ho polévají matonkou a jede pro něj sanitka.
16:24
Policisté, kteří doprovázejí příznivce DSSS, mezi ně najednou vtrhli s pokřikem "zelená kšiltovka". Podle všeho se snaží z davu vytáhnout člověka v zelené kšiltovce, který je podezřelý z vykřikování rasistických hesel.
16:15
Policie ukázala zabavené zbraně. Vedle holí s hroty na konci a sprejů se slzným plynem mezi nimi byl i rybářský prut s hrotem, tyče, dvě tonfy, sekyra, mačeta a kuchyňské nože, které policie včas našla ukryté nedaleko pozdějšího místa střetu. Policisté předvedli celkem čtyři lidi, kteří neuposlechli jejich výzvu k vyklizení prostranství a při kontrole lidí přijíždějících do města zadrželi řidiče, na kterého byl vydaný soudní příkaz k zatčení.
16:09
Proslovy skončily. Účastní pochodu se formují ke zpáteční cestě na nádraží. Přes policejní kordony si vyměňují se svými odpůrci nadávky.
15:56
Účastníci rozehnané bohoslužby se vrátili před sídliště, další akce už ale nechystají. "Rozehnali nás, zmlátili nám faráře, bylo jim úplně jedno, že tam byly i děti. Tím to skončilo," řekl Miroslav Brož z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme.
  • Předseda DSSS Tomáš Vandas řeční v Krupce (9. dubna 2011)

    Předseda DSSS Tomáš Vandas řeční v Krupce (9. dubna 2011) / Autor: Martin Adamec, MAFRA

15:39
Vandas podle očekávání nakonec ve svém projevu odhalil skutečný důvod, proč právě nyní pochod do Krupky svolal. Po plamenném projevu, ve kterém svou stranu vylíčil jako jedinou skutečnou opozici v České republice, vyzval místní, aby ji volili. "První příležitost budete mít při opakovaných komunálních volbách tady v Krupce," řekl. Volby v Krupce budou 7. května a DSSS nahlásila pochody na všechny víkendy až do voleb. Nyní budou mluvit další řečníci.
15:30
Vandas kritizuje placení za léky, současnou vládu, média i to, že mu odpůrci bránili pochodovat Krupkou. "Jsou to naše česká města a česká zůstanou," řekl. Nejvíc času věnuje kritice a zesměšňování Věcí veřejných, Víta Bárty a Radka Johna, kterému rádobyvtipně říkal Joint. "Přijde doba, kdy je vymeteme a spravedlivě s nima zúčtujeme," řekl a sklidil další potlesk.
15:16
Mluví předesda DSSS Tomáš Vandas. Rozhodnutí Vrchního soudu, který snížil o polovinu trest násilníkovi, který brutálně zbil a znásilnil Patrika z Krupky, označil za skandální. "Je to plivnutí do tváře všem slušným občanům České republiky. Ale slibuji vám, že přijde doba, kdy v této zemi obnovíme pořádek, zákony, a ty budou platit pro všechny stejně," řekl za potlesku svých příznivců.
15:16
Začaly projevy.
15:07
Policie zadržela jednoho muže kvůli neuposlechnutí výzvy policisty.
15:03
Účastníci bohoslužby jsou zásahem policie zaskočení. Další plán zatím nemají. "Viděl jsem člověka, který krvácel z hlavy, nevím, co s ním je. Teď hledám faráře, který se v té vřavě ztratil," řekl Miroslav Brož z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme.
14:59
Pochod DSSS míří Havlíčkovou ulicí do ulice Dukelských hrdinů na náměstíčko u obvodního oddělení Policie ČR, kde bude mít projev předseda strany Vandas. Na náměstíčku nyní postávají skupinky lidí, kteří k pochodu nepatří.
14:53
Pochod došel na okraj sídliště. Romové se snaží z bočních uliček pochod napadnout. Policie je vyhání.
  • Anarchista proti DSSS v Krupce, přihlíželo početné romské publikum (9. ledna 2011)

    Anarchista proti DSSS v Krupce, přihlíželo početné romské publikum (9. ledna 2011) / Autor: Martin Adamec, MAFRA

14:51
Účastníci pochodu pokřikují "Nic než národ", "Čechy Čechům", "Za Patrika", "Cikáni do práce". Romové na ně křičí, že jsou rasisti.

Diskuse

vanas66: KECAJÍ (17:16)

vanas66: TĚŽKO (17:15)

Klory: možná ty dva paneláčky za porcelánkou (17:15)

vanas66: ALE TO JE AŽ NA KONCI U NÁDRAŽÍ A NÉ PŘI CESTĚ (17:13)

Klory: Imo si myslím že je to ten barák vedle nádraží (17:12)

vanas66: TAK NIC A IDNES SE NEVYJÁDŘILA (17:09)

Miroslav Mareš: Jasně, žádný problém ;) (17:08)

National: Miroslav Mareš: aha, tak se omlouvám, špatně sem vás pochopil.. A souhlasím s vámi (17:07)

Miroslav Mareš: National: Nene, přímo naopak :) že bezpráví by bylo, kdyby nemohla policie zasáhnout a nešlo by tak vynutit toto právo. (17:06)

vanas66: JESTLI BERETE KDE ŽIJE JEDNA ROMSKÁ RODINA JAKO A.D. TAK JO ALE JINAK KECÁTE (17:05)

National: Miroslav Mareš: jaké bezpráví máte na mysli? Jako že křesťané a Romové, co si posedali na zem, byli v právu zastavit dříve nahlášený pochod? (17:04)

vanas66: ZNOVA PRO MF KDE JE TEN AZYLOVÝ DŮM (17:03)

National: Angi: No na jakýkoliv pochod DSSS se v reakci svolávají jiná shromáždění anarchistů, romů, křesťanů, zelených a já nevím koho všeho.. prostě na palici (17:03)

Miroslav Mareš: Ale chápu, že vám by toto řešení nevyhovovalo, proti tomu samozřejmě nic nemám... (17:00)

Miroslav Mareš: V zásadě je to celé založené na tom, že bezpráví se nemá ustupovat. (16:59)

Angi: National: v tom pripade asi jedine reseni. Ale i tak mi to vsechno prijde jako zabomysi valky..svuj ucel to urcite ma, ale asi pro jine nez jsem ja. (16:58)

Angi: A vidíte, to mi prijde proti zdravemu rozumu. (16:57)

vanas66: pro MF kde je ten azylový dům,já tu žiju a o ničem takovým nevím (16:57)

National: Angi: problém je, že tohle shromáždění bylo ohlášeno až v reakci na pochod DSSS s cílem nenechat projít, čili policie zasáhla správně, obejít se to třeba nedalo (16:57)

Miroslav Mareš: Když někde nahlásíte něco, co je dokonce vaším ústavním právem, tak přeci nelze nechat někoho jiného, aby vám to jen tak kazil, jak se mu zlíbí... Před tím se nemá ustupovat. (16:55)

Angi: To chapu, tak si reknu . tvrdohlavi zmetci - a ignoruju je, tim , ze je obejdu. (16:53)

Angi: Proste silu pouzit az jako krajni reseni tam, kde zdravy rozum nepomaha a ne jako nejpohodlnejsi reseni (16:53)

Miroslav Mareš: Oni tam blokovali trasu naschvál a navíc dostali dostatečný čas na to, aby uhli a neporušovali tak shromažďovací právo jiných. Bohužel neuposlechli... (16:53)

Angi: okolni, ale snad to nebyla takova masa lidi aby se nedali obejit a po nekolika desitkach metru se napojit na puvodni trasu (16:52)

Angi: Praveze nechranili svobodu shromazdeni tech druhych. Ikdyz nemaji prednost, tak snad je proto nerozezenu obuskama, ale s tim pochodem je jednoduse obejdu..teda nevim, jeslti byly nejak ucpane ulice ok (16:52)

Miroslav Mareš: Jak jinak by si to mohli vynutit? Kdyby policie nemohla chránit svobodu shromažďování, pak by si ty "větší" a "silnější" skupiny mohly dělat, co by chtěli a každý by všude každému lez, tak by to nešlo (16:50)

Angi: Miroslav Mareš: dobře, to chapu, ale proc jim to ma zajistovat policie? (16:48)

Miroslav Mareš: Pokud se dvě skupiny nahlásí ve stejnou dobu na stejné místo, obvykle by se měly v rámci společenské slušnosti dohodnout. Když to ale nejde, má přednost ten, kdo nahlásil shromáždění první. (16:45)

Angi: projit??? To nejak nechapu (16:41)

Angi: Mam dotaz - motivy pochodujicich i protestujicich stranou - kdyz nahlasim nekam pochod a v ceste bude prekazet jina nahlasena akce, ma policie povinost mi tu cestu uvolnit jako to udelal ted abych moh (16:41)

Najdete na iDNES.cz