Děti v jednom z vybydlených panelových domů na mosteckém sídlišti Chanov. (17. března 2010)

Děti v jednom z vybydlených panelových domů na mosteckém sídlišti Chanov. (17. března 2010) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Dejte práci Romům z ghett a dostanete veřejnou zakázku, vybízejí v Mostě

  • 14
Jak zaměstnávat lidi ze sociálně vyloučených oblastí? Firmy pracující pro město Most budou muset dát práci nejméně 10 procentům lidí z místních ghett. To jako dobrý příklad pomoci uvádí Agentura pro sociální začleňování, která vydala publikaci se zajímavými projekty týkající se zvýšení zaměstnanosti.

Pan Koloman z Chanova u Mostu nemá již mnoho let práci. Chodí sice občas někam "pracovat" - říká tomu brigády - ale perspektivu jako Rom z ghetta na stálejší zaměstnání nevidí.

PUBLIKACE ON-LINE

Publikace s příklady, jak v lokalitách s množstvím sociálně vyloučených hledat cesty k jejich zaměstnání, je volně ke stažení na internetových stránkách Agentury www.socialni-zaclenovani.cz. Nabízí i kontakty na instituce, které projekty připravily nebo je realizují.

Nyní by ale mohl mít šanci. Firmy pracující pro Most na veřejných zakázkách budou muset zaměstnat nejméně deset procent lidí z místních vyloučených lokalit. Jde o příklad jedné z takzvaných dobrých praxí, s nimiž v problematických místech se sociálně slabými Romy pomáhá Agentura pro sociální začleňování.

Ta nyní vydala přehled dvaceti nejzajímavějších projektů a nástrojů v oblasti zaměstnávání a sociálního podnikání, které mohou využít v dalších vyloučených lokalitách. Z dvaceti nejzajímavějších tipů je jich víc než polovina z Ústeckého kraje.

"V některých sociálně vyloučených lokalitách dosahuje míra nezaměstnanosti hodně přes 90 procent. Podpora služeb zaměstnanosti je proto jedním z našich klíčových témat," uvedla Gabriela Melková, expertka Agentury pro oblast zaměstnanosti.

Lidé z ghett pomohou s výstavbou komunikací

"Dlouhodobá nezaměstnanost se projevuje třeba v závislosti obyvatel těchto lokalit na sociálních dávkách, zadlužování, práci načerno, kriminalitě apod. Sociálně vyloučení lidé mají zároveň velmi problematickou pozici na trhu práce."

"Pokud pracují, vykonávají především sezonní, příležitostné a málo kvalifikované práce. Příklady dobrých praxí, které představujeme, mohou posloužit jako inspirace k podobným aktivitám v dalších místech, kde se s podobnou problematikou setkávají a hledají její účinné řešení," doplnil ředitel agentury Martin Šimáček.

Most hodlá praxi, kdy jsou povinně využívány pracovní síly z ghett, využít třeba při opravách nebo budování veřejných míst. "Sociálně vyloučení by se mohli podílet třeba na budování chodníků, podchodů nebo jiných komunikací," uvedla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

,