Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Děčínský zámek ukrýval zbytky hradu srovnatelného s Bezdězem

  14:39aktualizováno  17:50
Děčínský zámek ve svých zdech léta ukrýval pozůstatky impozantního gotického hradu. Nyní je odkryli archeologové, kteří před rekonstrukcí provádějí průzkum jižního zámeckého křídla.

Děčínský zámek | foto: Karel PešekMF DNES

"Ve své době to byl špičkový hrad srovnatelný například s Bezdězem," říká archeolog Ústavu archeologické památkové péče v Mostě Petr Lissek, který dnes nález představoval.

Historici si ještě v devadesátých letech mysleli, že z královského hradu, který v Děčíně stával na místě dnešního zámku, nezbylo nic. Průzkum však ukázal, že stavitelé zámku v 18. století z hradu naopak využili, co se dalo.

Díky tomu mohli nyní archeologové určit, kde stál reprezentační sál s vysokými lomenými okny, tři metry pod zemí objevili i oblouk původního hradního vstupu. Zachovala se i žebra původní klenby, kterými stavitelé zámku vyplnili nepotřebné otvory. Z drobnějších nálezů archeologové našli například středověké kachle.

"Je to senzace, protože naši předchůdci si mysleli, že když byl zámek v 18.století naposledy přestavovaný do své současné klasicistní podoby, pozůstatky původního hradu byly rozbourány až k základům. Přitom se nám zachoval hradní palác místy dokonce v celé své výšce," ohodnotil význam nálezu Lissek.

Archeologové rovněž objevili tajnou místnost

Při poslední fázi rekonstrukce zámku našli archeologové velké množství zajímavých nálezů, třeba bohatě zdobené kachle gotických kamen.

Mezi objevy nechybí ani tajná místnost. "Při odkrytí podlahy jsme narazili na klenbu. Když jsme se do ní probourali, octli jsme se v nízké místnosti, která neměla žádná okna a ani dveře. Nic uvnitř ale nezůstalo, kromě papíru s notovým záznamem a dvě jantarové pecky, snad náušnice."

Archeologické nálezy objevené během rekonstrukce části zámku v Děčíně. Stavební historik David Otáhal ukazuje zazdívku dveřního otvoru tvořenou žebry gotické klenby.

Stavební historik David Otáhal ukazuje zazdívku dveřního otvoru tvořenou žebry gotické klenby.

"Místnost vznikla zřejmě při poslední přestavbě zámku a mohla sloužit jako skrýš cenností při obléhání zámku," komentoval záhadu stavební historik Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem David Otáhal.

Archeologům se stále nedaří najít žádný pozůstatek po Kapli svatého Jiří, která na zámku bývala. Průzkum však bude na zámku pokračovat i v příštím roce.

Zámek obývaly po většinu 20. století vojáci. Naposledy to byla sovětská armáda, památka tím velmi utrpěla. Rekonstrukce památky probíhá už dvacet let.

Autoři: ,Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Policie obvinila z vraždy novorozeněte v Teplicích jeho matku

Při manipulaci se zbraní se v neděli postřelil mladistvý chlapec (13.3.2017)

Policisté obvinili devětadvacetiletou ženu z vraždy jejího dítěte v Teplicích. K činu se žena přiznala. Nyní jí hrozí...

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

Novorozeně nalezené v popelnici v Teplicích někdo zabil, ukázala pitva

(Ilustrační snímek)

Novorozence nalezeného ve čtvrtek v popelnici v Teplicích někdo usmrtil. Prokázala to soudní pitva. Kriminalisté nyní...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz