Iktová centra nejlépe pomohou pacientům s mozkovou mrtvicí. (Ilustrační snímek)

Iktová centra nejlépe pomohou pacientům s mozkovou mrtvicí. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Děčínská nemocnice splnila podmínky a může opět léčit mrtvice

  • 0
Ministerstvo zdravotnictví vrátilo nemocnici v Děčíně statut iktového centra, tedy oddělení pro léčbu mozkových příhod. Díky rozšíření počtu lůžek a vzniku rehabilitace se tam mohou opět léčit pacienti s mrtvicí. Naopak skončila bioléčba rakoviny v Chomutově.

"Auditorský tým po kontrole navrhl statut iktového centra nemocnici obnovit," potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo Děčínu statut vzalo v březnu, od dubna na neurologickém oddělení pacienty s náhlou mozkovou příhodou léčit nesměli. Přitom v těchto případech jde o každou minutu, kdy postižený dostane odbornou první pomoc.

"Mozkové příhody postihují stále mladší pacienty a takových případů stále přibývá, i proto jsme o obnovení centra velmi usilovali," řekla vedoucí odboru zdravotní péče děčínské nemocnice Anna Briestenská.

Centrum do ministerské stopky ošetřilo 300 pacientů za rok.

Podmínky ministerstva pro další provoz se děčínské nemocnici podařilo splnit za pět měsíců. Celé jedno patro neurologie ustoupilo rozšíření JIP z pěti na osm lůžek, přidání tří postelí na standardním oddělení a vybudování rehabilitace s 20 lůžky. "Ta by měla přijmout první pacienty do 20. října," přiblížila Briestenská.

Chomutov přišel o statut komplexního onkocentra

Naopak chomutovská nemocnice definitivně přišla o statut komplexního onkologického centra. Nemůže už tak léčit stovky pacientů moderní biologickou metodou. Krajská zdravotní, pod níž chomutovská nemocnice rovněž patří, pro místní onkologii v minulosti dostala několik výjimek a prodloužení. Další výjimku už ale nemocnice nedostala.

Pro nemocné z celého kraje, který dlouhodobě vede tabulky případů onemocnění rakovinou, tak zůstala jen onkologie v Ústí, která čelí náporu pacientů. "Provoz ambulantních pracovišť jsme museli posílit," řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Ústecká budova V Podhájí je však také nevyhovující a ministerstvo už letos zvažovalo, že nemocnici odebere statut komplexního onkologického centra. Nakonec byl prodloužen do konce června roku 2014.

Krajská zdravotní sice připravuje stavbu nové onkologie, jenže suma na jeho stavbu je téměř astronomická, stát má miliardu korun.

"Výstavba nového pavilonu na odebrání statutu komplexního onkologického centra nemá vliv, podmínkou zachování statutu je pořízení druhého lineárního urychlovače - přístroje používaného k ozařování zhoubných nádorů," dodal Vondra.